Сабақ. тақырыбы: Квадраттық функция. Олардың қасиеттері мен графиктері



жүктеу 127,63 Kb.
Дата21.04.2022
өлшемі127,63 Kb.
#38272
түріСабақ
8сын алг қмж Ашык сабак Элёр
5 лабораториялық жұмыс, 1 лабораторная работа, Дискреттік математика сайтқа, Квадрат теңсіздік, chapter-12

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

Мектеп:№48 І.Жансүгіров атындағы жалпы орта мектеп



ҰМЖ:

8.3.В Квадраттық функция

Күні:

.02.22ж

Сынып:8

Қатысқандар саны:15 Қатыспағандар саны :2

Мұғалім:

Таубаев Мақсат

Сабақ. тақырыбы:

Квадраттық функция. Олардың қасиеттері мен графиктері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары


8.4.1.3

түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу

Сабақ мақсаты:

Функциялар, олардың қасиеттері мен   графиктері   арқылы тақырыпты меңгереді және білімдерін бекітеді, оны есептер  шығаруда пайдаланады.

Оқушыларды жауапкершілікке, ынтымақтастыққа, өзара құрмет көрсетуге тәрбиелеу; шығармашылық қабілеттерін арттыру;





Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин


Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу.Сыныпты түгелдеу.(2 мин).



«Жақсы күн» тренингі.

Сабақты жақсы көңіл күймен бастау мақсатында,жақсы тілектер,жылы сөздер айтылады.(3 мин).

Сыныпты математикалық теорема атауларымен төрт топқа бөлу.(3-мин).

1-топ.Пифагор

2-топ.Виет.

3-топ.Фалес.

4-топ.Евклид.

Үй жұмысын Learning.Apps.org көмегімен тексеру.(4-мин).

«Ой қозғау»әдісі арқылы өткен тақырыпты пысықтау сұрақтары қойылады:(3-мин).

1Квадраттық функцияның графигі қандай қисық?



Квадраттық функцияның графигі – парабола.

2.а>0 болғанда, парабола тармақтары қалай бағытталады?



а>0 болғанда, парабола тармақтары жоғары бағытталады.

3.а<0 болғанда, парабола тармақтары қалай бағытталады?



а<0 болғанда, парабола тармақтары төмен бағытталады.


Пысықтау сұрақтарына жауап береді.

  • Квадраттық функцияның графигі – парабола.

  • а>0 болғанда, парабола тармақтары жоғары бағытталады.

  • а<0 болғанда, парабола тармақтары төмен бағытталады.

Ауызша есептер шығару.

  1. Квадраттық функция келесі формуламен берілген. Парабола төбесін анықтаңдар.

y = x2-1,y =(x+1)2, y=(x-2,5)2+2,5; y = (x+1,5)2+1.



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау.Смайликтермен топтарды ынталандыру,қол шапалақтау.


Learning.Apps.org платформасы,кеспе қағаздар,стикерлер.

Интербелсенді тақта,флипчарт.


Сабақтың ортасы

20 мин


«Мюнстенберг» әдісі

арқылы тақырыпты ашады.Төрт қатарға парақшалар таратылады.

Мұнда тізілген әріптердің ішінен сөздер немесе сөз тіркестерін тез оқып,астын сызып бір сөйлем құрастыру.

Анграпонквадраттықпимсывзщшфункцияныңорпмсчыяграфигіждлорпимваыпараболауцйфычтимавү.

Learning.Apps.org платформасында

тапсырма орындау.

«Біз білеміз» постер қорғау.

1.Квадраттық функцияның кему аралығын табуды

квадраттық функцияның симметрия осін табуды

графиктерді түрлендіруді

функциялар графиктерінің қиылысу нүктелерін табуды

график бойынша функцияның қасиеттерін

квадраттық функцияның тармақтарының бағытын анықтауды

енді теориялық материалды  қайталау

1Квадраттық функцияның графигі қандай қисық?

Квадраттық функцияның графигі - парабола

2.а>0 болғанда, парабола тармақтары қалай бағытталады?



а>0 болғанда, парабола тармақтары жоғары бағытталады

3.а<0 болғанда, парабола тармақтары қалай бағытталады?



а<0 болғанда, парабола тармақтары төмен бағытталады

4.D>0 болғанда, параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады?



D>0 болғанда, парабола абсцисса осімен екі нүктеде қиылысады

5.D=0 болғанда, параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады?

D=0 болғанда, парабола абсцисса осімен бір нүктеде қиылысады

6.D<0 болғанда , параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады?

D<0 болғанда, парабола абсцисса осімен қиылыспайды

7.а>0 болғанда, функция графигі (-∞;х0) және (х0;∞) аралығында қалай өзгереді?

а>0 болғанда, функция графигі (-∞;х0) кемиді, (х0;∞) өседі

8.а<0 болғанда, функция графигі (-∞;х0) және (х0; ∞) аралығында қалай өзгереді?

а<0 болғанда, функция графигі (-∞;х0) өседі, (х0;∞) кемиді

9.Парабола төбесінің абсциссасының формуласы?

Парабола төбесінің абсциссасының формуласы

Функциялардың

графиктері бойынша формулаларын жазыңдар.
2.Парабола төбесін анықтаңдар.

y = x2-1,y =(x+1)2, y=(x-2,5)2+2,5; y = (x+1,5)2+1


Сергіту сәті.

(Қызықты қимыл қозғалыстары).


Адасқан әріптерді табады.

Квадраттық

функцияның графигі парабола.

Әр топ платформада осындай жеке тапсырмалар орындайды.


Әр топ берілген екі тапсырма бойынша постер қорғайды.

Әр топ оқушыларына конфеттер беріледі,бір конфетке есептер жасырылады.Дурыс жауабын көрсетсе марапатталады.

Параболаның

төбесінің координаттарын тап:

І.т. 1.У=2(х-4)² 2.У = -х²+12

ІІ.т.1.У=-6(х+1)² 2.У= х²-4

ІІІ.т.1.У= (х+7)² 2.У=6 х²


Оқулықпен жұмыс,жеке жұмыс ретынде есептер шығару.

№3.37-3.39.

«Қара жорға» қимыл жасайды.


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Тәтті конфеттер арқылы бағалау,

Мадақтама арқылы марапаттау.


https://learningapps.org/index.php

Маркарлер,плакаттар т.б.

Бағалау парақшалары.





Сабақтың соңы

10 мин


Plickers бағдарламасы бойынша сабақты қорытындылайды

Үйге тапсырма.

№ 44-45.


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық.

Тексерілді:
Ресурстар:

1) https://wordwall.net/ru/resource/28362248

2) https://learningapps.org/16179443

3) https://learningapps.org/17553090

4) https://learningapps.org/16387967

5) https://learningapps.org/16177396



6) https://learningapps.org/16387228

https://www.youtube.com/watch?v=AnL_rG1yXBI
жүктеу 127,63 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2023
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
Сабақтың тақырыбы
Сабақтың мақсаты
ғылым министрлігі
Жұмыс бағдарламасы
рсетілетін қызмет
бекіту туралы
Жалпы ережелер
Сабақ тақырыбы
қызмет стандарты
Қазақстан республикасы
туралы хабарландыру
Әдістемелік кешені
республикасы білім
Сабақ жоспары
титулдық парағы
білім беретін
Қазақстан республикасының
Қазақстан облысы
Конкурс туралы
жылдарға арналған
мемлекеттік әкімшілік
Республикасының білім
біліктілік талаптары
бойынша оқыту
жұмыс істеу
денсаулық сақтау
бойынша жиынтық
ткізу туралы
қойылатын жалпы
мемлекеттік қызметшілері
қағидаларын бекіту
жалпы біліктілік
жиынтық бағалау
қатысушыларға қойылатын
Мектепке дейінгі
мамандығы бойынша
қатысушыларына арналған
оқыту әдістемесі
пәнінің мұғалімі
ортақ біліктілік
арналған ортақ
конкурс қатысушыларына
жалпы білім
Республикасы кіметінің
біліктілік талаптар
бағдарламасының титулдық
Республикасы білім
мемлекеттік мекемесі
мамандығына арналған
білім министрлігі
арналған әдістемелік