Балтабай Адамбаев атындағы тірек орта мектебі



жүктеу 1,95 Mb.
Дата25.11.2018
өлшемі1,95 Mb.
#24557
түріСабақ

Балтабай Адамбаев атындағы тірек орта мектебі

  • Сынып: 8 “а”
  • Пән: Информатика
  • Пән мұғалімі: Көшербайқызы Жансая
  • “”Сымсыз телефон” тренинг
  • Оқушылар шеңбер жасай тұрып, бір – біріне кілтсөзді қайталайды.
  • Соңғы оқушыдан бастап, қандай сөз естігендігі сұралады. Сөз мәнін бұзған оқушы сандар бойынша қызықты деректер айтып, айыбын
  • жуады .
  • Топтастыру
  • Оқушылар санау жүйесінің
  • төрт тобы бойынша: екілік, сегіздік, ондық,
  • он алтылық болып
  • топтасады.

Сабақ тақырыбы: Сандарды ондық санау жүйесіне аудару.Ондық сандарды басқа санау жүйесіне аудару

  • Сабақтың мақсаты: Сандарды ондық санау жүйесіне аудару туралы түсінік қалыптастыру; Міндеттері: Білімділік: Сандарды ондық санау жүйесіне аудару туралы білімдерін қалыптастыру; Тәрбиелілік: Жан - жақты болуға, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу; Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру. Сабақтың түрі: Практикум элементтерінің көмегімен демонстрациялау, баяндау арқылы түсіндіру. Сабақта қолданылатын көрнекті құралдар: компьютер, оқулық, интерактивті тақта.
  • Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
  • Сабақтың түрі: Аралас сабақ
  • Сабақтың әдісі: Бағыт беру, практикалық машықтандыру
  • Сабақтың көрнекілігі: Компьютер және оның құрылғылары, интерактивті тақта, тірек-сызбалар.
  • Пән аралық байланыс: Физика, математика, тарих.
  • Сабақтың барысы:
  • І.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу, түгелдеу.
  • 2. Оқушылардың құрал-жабдығын тексеру.
  • 3.Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
  • Оқушылардың білімін бағалау критериі:
  • Оқушы аты -жөні
  • Үй тапсырмасы
  • Есеп №1
  • Есеп №2
  • Есеп №3
  • Есеп №4
  • Үй тапсырмасы мен №1,№2,№3,№4 орындау -5
  • Үй тапсырмасы мен №1,№2,№3 орындау -4
  • Үй тапсырмасы мен №1,№2 орындау -3
  • Үй тапсырмасы мен №1,№2,№3,№4 орындау және
  • деңгейлі тапсырма - 5 + балмен бағаланады.
  • Сурет 1 – Ежелгі мысырдағы пирамидалар – перғауындардың мазарлары
  • Сурет 2 – Ең үлкен Хеопс пирамидасы (б.э. дейінгі ІІІғ.), биіктігі 146м.

Ондық санау жүйесінің шығу тарихы

  • Ежелгі Мысырда бұдан 4 мың жылдай бұрын сандарды белгілеу үшін олар басқа таңбалар мен иероглифтерді қолданған. Бірлік қазықпен, ондық қос қол тәрізденіп белгіленген, жүздік бүктелген пальма жапырағымен, мың молшылық символы ретіндегі лотос гүлімен, жүз мың бақамен белгіленген, өйткені Ніл өзені тасығанда бақалар тіпті көбейіп кететін . Ертедегі мысырлықтардың қолданған есептеу жүйесі иероглифтік ондық жүйе болған.
  • Он-оннан топтап санауды ондық санау жүйесі немесе ондық нумерация деп атайды, яғни біз он-оннан санайтынымыз белгілі: он бірліктен бір ондық, он ондықтан бір жүздік т.с.с. құралады, басқаша айтқанда: бірінші разрядтың он бірлігінен екінші разрядтың бір бірлігі, екінші разрядтың он бірлігінен үшінші разрядтың бір бірлігі т.с.с. құралады. Он саны ондық санау жүйесінің негізі деп аталады.
  • Электронды оқулықтан “Өзіндік оқу”
  • Оқушылар электронды оқулықтан:
  • “Санау жүйелерін ондық жүйеге аудару” тақырыптарына
  • өзіндің оқу жүргізеді.
  • Керекті мәліметтерді “түртіп алу айдары ” бойынша
  • дәптерлеріне жазып отырады.

Жаңа білімді оқушы түсінген немесе түсінбегендігін “Бас бармақ” әдісі арқылы саралайды.

  • - “жақсы түсіндім!”
  • - “кей жерлерді түсінбедім!”
  • - “ түсінбедім!”
  • Ежелгі Мысыр оқымыстылары өздерінің ғылыми еңбектерін папирустарға жазып қалдырған.
  • Папирус жазбасындағы есеп: Аулада 7 үй бар. Әр үйде 7 мысық бар. Әр мысық 7 тышқан жейді. Әр тышқан 7 дән жейді. Дәндердің санын табу керек. Бұл есептен шыққан санды 10-дық жүйеден 8-дік,10-дық, 16- лық жүйеге көшір.
  • .
  •  
  • 1. Орташа есеппен алғанда, адам өз ғұмырында 33 жыл ояу жүреді, 25 жыл ұйықтайды, 17 жыл отырады, 6-7 жыл тамақ ішеді, 5 жыл машина жүргізеді. 1 жыл 258 күн күледі, 1 жыл 195 күн ас дайындайды. 1 жыл 170 күн киініп шешінеді, 1 жыл 135 күн салқын тиіп сырқаттанып жүреді, 1жыл 10 күн мерекелерді қарсы алып, той тойлайды, 500 күн кезекте тұрады, 180 күн телефонмен сөйлеседі, ал тісін тазалауға 100 күн арнайды.
  • Белгіленген мәліметтер арасынан әр оқушы 10- дық жүйедегі санды 2-лік жүйеге аударады.
  • Планета тұрғындары арасында ондаған тілде сөйлейтін қабілетті адамдар көп-ақ. Мысалы: Кардинал Меццофанти (1774 – 1849) 26 тілде, ал профессор Раск (1787 – 1832) Джон Бауринг (1792 – 1872), доктор Гардоль Уйльямс (1876 – 1828) 28 тілде еркін сөйлеген.
  • Берілген ондық жүйедегі санды 8-дік жүйеге аударыңыз!
  • 3. Берілген 2-лік, 8-дік,16- лық жүйедегі сандарды о10-дық жүйеге көшір
  • Орташа есеппен алғанда, адамның басында 100 000-нан 120 000-ға дейін шаш болады. Қара, қоңыр түстілерге қарағанда жирен шаштылардың саны сиректеу келеді-90 000 тал. Шаш аптасына 3,5 мм-ге ұзарады.Жалпы адам денесінде 20 миллионға жуық түк бар көрінеді.
  • Берілген ондық жүйедегі санды 16-лық жүйеге аударыңыз!
  • Оқушылар берілген стикерлерге сабақтағы алған
  • мәліметтерін толтырып, өз топтары арасында
  • жапсырады да стикерлер тобын жасайды.
  • Барлық топтар бірігіп, жасалған стикерлер тобы
  • тұжырымдама болады. Сабаққа қорытынды іспетті.
  • Ү. Оқушылар еңбегін бағалау
  • Кері байланыс парағы
  • ҮІ. Үй тапсырмасы: “Ондық санау жүйелері” тақырыбын оқу
  • Үйренгенім
  • Үйренерім
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5.....
  • Назар
  • аударғандарыңызға
  • рахмет

жүктеу 1,95 Mb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау