Сулушаш Ауғанқызы Казангапова
Малайсары жалпы орта
білім беретін мектептің
бастауыш сынып мұғалімі
Павлодар облысы
Май ауданы
Тақырып: Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті және оны тік төртбұрыштың ауданын табуға қолдану.
Мақсаты:
Білімділік: Қосудың,көбейтудің ауыстырымдылық қасиетінің мән-мағынасын ашуға мысалдар қарастыру жолдарын пысықтау.Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін тік төртбұрыштың ауданын табуда пайдалану және есептеулердегі икем-дағдыларын жетілдіру.
Дамытушылық:Пәнге қызығушылығын,таным белсенділігін арттыра отырып логикалық ойлау қабілетін дамыту, іздемпаздыққа баулу.
Тәрбиелік:Тапқырлыққа,байқампаздыққа ,есепті шешу тәсілдерін меңгеруге
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың түрі: дамытпалы сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: топпен жұмыс, ізденіс,салыстыру,талдау,тұжырым жасау.
Көрнекілігі: тест сұрақтары,сөзжұмбақ,бақылау парағы
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
Психологиялық дайындық.Бір-біріне мейірімділік,жылулық,жақсылық тілеу.
Арайлап таң атты,
Алтын сауле таратты.
Жарқырайды күніміз
Жарқырайды даламыз
Қайырлы таң,қайырлы күн!
Сәлеметсіздер ме!
Дәптерлеріне 19 қаңтар.Сынып жұмысы.-жазып қойыңдар.
Оқушыларға бағалау парақтары таратылады.
Үй тапсырмасын тексеру: №3 жаттығуды тексеру.Дәптерлеріне үшбұрыш,шаршы, тік төртбұрыш сызып.оларды әріптермен белгілеп, атауларын жазу.
І.Қызығушылықты ояту.
-Балалар,бәріміз тақтаға назар аударайық.
Ребус: «Үтік 4 бұрыш»
Мына ребусты шешсек, бүгінгі сабақтың тақырыбына қатысты сөз шығады.
-Балалар, біз бүгін қандай тақырыппен таныс боламыз?
-Бүгінгі, біздің сабағымыздың тақырыбы «Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті және оны тік төртбұрыштың ауданын табуға қолдану.»
Мақсаты: Қосудың,көбейтудің ауыстырымдылық қасиетінің мән-мағынасын ашуға мысалдар қарастыру жолдарын пысықтау Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін тік төртбұрыштың ауданын табуда пайдалану арқылы білімімізді кеңейтеміз, есепті әр түрлі тәсілмен шығарып,шешулерін салыстырамыз,талдаймыз,дәлелдейміз.
І.Оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру тәсілдері.
/Танымымыздағы барды еске түсіру, ұғымымызды кеңейту./
2+25= 25+ 3*8=8* 4+5=+4
3+48= +3 4*9=*4 5+25=25+
Қосылғыштардың/көбейткіштердің/ орындары ауыстырылған –бұл қосудың ауыстырымдылық қасиеті.
«О» деген әріп пішінде,Нем бар оның ішінде
«Бірлікті» қойсақ қасына,Сонша болар саусақта
Ол қандай сан расында?
Қосуды тиімді тәсілмен орында:
1+9 2+198 2+98
7+43 3+997 4+56
Қорытынды шығару: Үлкен санға кіші санды қосқан тиімді.Қосу амалының ауыстырымдылық қасиетін қолдандық.
3*300 3*200 3*100
2*400 2*200 2*100
Қорытынды шығару: Үлкен санға кіші санды көбейткен тиімді.Көбейту амалының ауыстырымдылық қасиетін қолдандық.
Қосу және көбейту амалдарының ауыстырымдылық қасиеттерін салыстыру
ІІ.Мағынаны тану./бұрынғы біліммен жаңа білімді ұштастыру/
Денсаулық күнінде мектеп алаңына екі-екіден 3 қатар-ға оқушылар, үш-үштен 2 қатарға мұғалімдер сап түзеді.
Оқушыларға және мұғалімдерге қатысты өрнек жазыңдар.
2*3 3*2
Оқулықпен жұмыс: №3 101бет
Оқи отырып берілгенін жазу:
Ені-3см Ұз.-6см
S -?
3
Үстелдің төрт бұрышы бар.Бір бұрышын кесіп тастағанда ,оның неше бұрышы болады?
см х 6см=18 см 6см х3см=18см
Интербелсенді тақтамен жұмыс:
Берілгені бойынша суретін сал :
Кесінділер
Сәулелер
Бұрыштар
Үшбұрыш
Сергіту сәті.
Орнымыздан тұрайық,қолымызды созайық,
Алақанды ұрайық!
Қолды белге қояйық,
Бір отырып,бір тұрып
Біз бір дем алайық!
№7 Танымдық тапсырма 102 бет
4 · 2 = 8 8 : 2 = 4
14;24;34;...... 18;28;38;……
Үйге тапсырма:
1. №6 10 бет
2. №5 101 бет.
3. ұз8см,ені5см тік төртбұрыштың ауданын әр түрлі тәсілмен тап.
Рефлексия: Өмірмен байланыстыру: Бүгінгі тақырыптың өмірде қажеттілігі барма? Өз ойларыңды айта қойыңдар.
Тест
1.Геометриялық фигураларды бір-бірінен ажырату үшін немен белгілейміз?
а/ әріппен в/ санмен с/ сөзбен д/ цифрмен
2.1+29 өрнектің мәнін табуда қандай тәсіл тиімді
а/кіші санға үлкен санды қосқан в/үлкен санға кіші санды қосқан
3.Тік төртбұрыштың ауданын табуда көбейтудің қандай қасиетін қолдануға болады?
а/ауыстырымдылық в/терімділік с/үлестірімділік
4.Тік төртбұрыштың ауданын табу үшін оның
а/ ұзындығын еніне қосамыз в/ұзындығын еніне көбейтеміз
с/ ұзындығын еніне бөлеміз д/ ұзындығына енін бөлеміз
5.Ағаштың ар жағынан қоянның 4 құлағы,түлкінің 2 құйрығы ғана көрініп тұр.Барлығы қанша аң?
а/4 в/5 с/4 д/3
Бағалау. Бағалау парақшаларындағы жинаған ұпайлары бойынша топ басшылары бағалайды.
Бағалау парағы
Оқушының аты-жөні
|
Тапсырмалар
|
Ұпай саны
|
Баға
|
Үй тапсырмасы
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
Ой сергіту
|
тест
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25-35 ұпай- «5»; 15-24ұпай – «4»; 5- 14 – «3»
Достарыңызбен бөлісу: |