Тақырыбы: Джоуль – Ленц заңы. Токтың жұмысы мен қуаты.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Зарядтар орын ауыстырғанда электр күші атқаратын жұмыс пен уақыт бірлігі ішінде атқарылған токтың жұмысын көрсететін шама қуат және өткізгіштер қызған кезде бөлінетін жылу мөлшері жайлы мағлұматтар беру.
Дамытушылығы: Электр тогы жайлы білімдерін дамыта отырып, алған білімдерін
күнделікті өмірмен байланыстырып, практикада қолдана білуін
жетілдіру.
Тәрбиелілігі: Оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыра отырып, өздігінен ізденуге,
білім алуға, ұжымшылдыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Түрі: шығармашылық іздену арқылы өз бетімен білім алу.
Әдісі: УӘЖ технологиясы.
Көрнекілігі: Электронды оқулық, графопроектор, проекциялық слайд
Сабақтың барысы:
І кезең. Ұйымдастыру. 5-7 минут.
Көпір тапсырмалары:
Механикалық жұмыс, механикалық қуат қалай анықталады? Формулаларын жазып, өлшем бірліктерін көрсету.
Тізбек бөлігі ұштарындағы кернеу неге тең? Формуласы қалай жазылады?
Кернеуді есептейтін формуладан электр тогының жұмысы неге тең? (Формуласы)
Электр энергиясын өндіретін аймақтар туралы не білесің?
ІІ кезең. 20 минут
Теориясы: Оқушылардың оқулықпен, электронды оқулықпен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру. Жаңа тақырыпты өздігінен меңгеру.
Түсіну:
Электр тогының жұмысы.
Формуласы А=
Өлшем бірлігі 1Дж=
Токтың қуаты
Формуласы Р=
Өлшем бірлігі 1Вт=
Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы
J=u/R u=J·R бойынша жұмыстың А= және қуаттың P= формулалары.
Токтың қуатын өлшейтін құрал.
Токтың жұмысын өлшейтін құрал.
Джоуль-Ленц заңы. Формуласы Q=
Талдау: Көп нүктенің орнында қандай әріп тұрады?
A=u…t P= …J
A=u2 t P= … R
A= …Rt P= u2
Жинақтау:
Практикасы: Электр шамының қуатын және 30 с уақыт ішіндегі жұмысын есептеңдер.
Құрал-жабдықтар: Ток көзі, амперметр, вольтметр, кілт, шам.
Баға беру: Адамға ең қажеттісі сен қалай ойлайсың? Қуат па? Жұмыс па?
Сергіту сәті: Психологиялық тренинг. «Өз жұлдызыңды тап» (Күй ойнайды. А.Еңсепов)
(Көздеріңізді жұмыңыз). Жұлдызды аспанды көз алдыңызға ойша елестетіңіз. Оған зер сала қарап, өзіңе ұнаған жұлдызды таңдаңыз. Қолыңызды созып, мақсатқа жету үшін бар қуатыңызбен, бар күшіңізбен жұмыстанып, өз жұлдызыңызға қол жеткізіңіз. Аспаннан жұлдызды мұқият түсіріп алыңыз, алдыңызға ептеп қойыңыз. (Көзіңізді ашыңыз). Енді қолымыздағы жұлдызымызды жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу кезеңіндегі Қазақстанның мүмкіндіктеріне арнаймыз. «Жоғары білім сапасы ең жоғары талаптарға жауап беруі тиіс» деп Жолдауда көрсетілгендей бар күш қуатымызды қолымыздағы жұлдызды сәтімізді осы мақсатқа пайдаланамыз.
ІІ кезең. (Кері байланыс кезеңі 15 минут)
Электронды оқулық бойынша тесті
І деңгей
Егер желіде ток күші 0,5 А қозғалтқыштың клеммаларындағы кернеу 12В болса, 30 минут ішінде электр тогы қозғалтқышта қанша жұмыс істейді?
Электр плитка 220В кернеуге 3А токқа есептелінген электр плиткадағы қуатты анықтаңдар?
100мА ток жүрген кезде кедергісі 0,5кОм өткізгіштен 1 сағатта қанша жылу мөлшері бөлінеді?
ІІ деңгей
Электр құралда 5А ток күші 45 минут уақыт ішінде 162 кДж жұмыс жасады. Осы құралдың кедергісін табыңдар.
220В кернеуге қосылған электр үтігі 300Вт қуат жұмсайды, электр үтігінінң спиралындағы ток күшін табыңдар.
Неліктен электр қыздырғыш приборлардың қылсымдарын меншікті кедергісі көп материалдан жасайды?
ІІІ деңгей
Жұмыс өлшем бірлігі.
Кернеу, ток күші, уақыттың көбейтіндісі қандай шама?
Кедергінің өлшем бірлігі.
Француз ғалымы.
Токтың жылулық әрекетін зерттеген орыс ғалымы.
Кернеуді өлшейтін құрал.
2. Көтергіш кранның электр двигателі 380В кернеумен жұмыс істейді. Оның орамындағы ток күші 20А. егер массасы 1 тн жүкті кран 50с ішінде 19 м
биіктікке көтеретін болса, қондырғының ПЭК-і қандай болады?
Үй тапсырмасы: №6 зертхана. Тұрмыстағы электр тұтынушыларының паспорты
бойынша Р-? А-?
Бағалау.