Мұсаханова Алтынгүл Қайырбекқызы
№ 10 Нұркен орта мектебінің МДТ тәрбиешісі.
Тақырыбы: С с дыбысы мен әріп таңбасы.
Мақсаты: Балаларға С с дыбысы мен әріп таңбасын таныту арқылы берілген буындардан сөз құрату С с дыбысына қатысты жаңа сөздерді таныту арқылы балалардың білімдерін жетілдіру.
С с дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау жасату, дұрыс жазуға, есте сақтауға үйрету. С с әрпінің баспа және кіші әрпін жаздыру.
Ұқыптылыққа ,таза ,әдемі жазуға, дұрыс оқуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың барысы :І. Ұйымдастыру кезеңі.
Шаттық шеңберіне тұру.
( Балалар бір-біріне жылы сөздер айтып , тілектер тілейді.)
ІІ. Үй тапсырмасы:
Балалар, өткен сабақта қандай дыбыс пен әріп таңбасымен таныстық?
Б дыбысы дауысты ма, әлде дауыссыз ба?
Қандай текшемен белгілейміз?
Б дыбысынан келетін сөздер айтып жіберейікші.
Тірек сөздермен жұмыс
Ш дос
Т ай Ай жан
М бек
ІІІ. Жаңа сабақ
Жұмбақ:
Туған айға қарайық,
Ұқсайды оған қай әріп? (С әрпі)
Сыйқырлы қорапшада жасырынған заттарды жұмбақ жасыру арқылы алып шығайық:
Сабын, сіріңке, сүлгі, су, сәбіз , қасық, кесе, т.б.
Әліппе дәптермен жұмыс.
Балалар,қандай суреттер көріп отырсыңдар?
САҒАТ, АСЫҚ , ҚАС
, - Сағат сөзінде С дыбысы қай жерде келіп тұр?
Асық сөзінде ше?
Қас сөзінде ше? Дұрыс айтасыңдар, С с дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында кездеседі.
С с дыбысына дауысты дыбыстар қосып буындар құрау.
С---- А СА , С---- О СО, С---У СУ,
ІҮ. Сергіту сәті.
Жел соқты, ағаштардың басы тербелді,
Жаңбыр жауды себелеп,
Жапырақтың астына, тығыла қалды көбелек.
Дәптермен жұмыс:
* С с дыбысын дәптерге таңбалап жазу
* Тақтаға жазу.
* Кеспе әріптермен тақтаға сөздер жазу.
Ү. Қорытынды:
- Балалар, бүгін біз қандай әріп таңбасымен таныстық?
- С с дыбыс дауыстыма, әлде дауыссыз ба?
- Кім С с дыбысынан келетін сөздер айтады?
- С с дыбысы сөздердің қай жерлерінде кездеседі?
- Буындардан сөздер құрап жіберейік
БА—С, ҚА—С, ТА—С, ЖА—С т.б.
Сабағымыз аяқталды.
Мен сендердің ата-аналарыңа «Қуанышты хабарлама» жіберемін.
Қарағанды облысы,
Қарқаралы ауданы,
Нұркен ауылы.
Тақырыбы: Н н дыбысы мен әріп таңбасы.
Мақсаты: Н н дыбысы мен әріп таңбасымен таныстыру. Кеспе әріптермен сөз құратып, жаздыру. Н н дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау жасату, дұрыс жазуға, есте сақтауға үйрету.Буын туралы түсінігін кеңейту.
Логикалық ойындар арқылы балалардың ақыл-ойын, тілдік қорын дамыту. Баланың дүниетанымын кеңейту.
Ұқыптылыққа, таза, әдемі жазуға, дұрыс оқуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың барысы :І. Ұйымдастыру кезеңі.
Шаттық шеңберіне тұру.
( Балалар бір-біріне жылы сөздер айтып , тілектер тілейді.)
ІІ. Үй тапсырмасы:
Балалар, өткен сабақта қандай дыбыс пен әріп таңбасымен таныстық?
П дыбысы дауысты ма, әлде дауыссыз ба?
Қандай текшемен белгілейміз?
П дыбысынан келетін сөздер айтып жіберейікші.
- Буыннан сөздер құрап жіберейік.
ПАР- ТА, ПЕР –ДЕ, ПИ –МА, ПА- ПА, А-ПА, ДӘП-ТЕР, КІ-ТАП
ІІІ. Жаңа сабақ
Жұмбақ:
Екі баған ортасында таған,
Ұқсайды оған қай әріп? (Н әрпі)
Әліппе дәптермен жұмыс.
Балалар, дәптердегі суреттерді атап жіберейікші.
САНДЫҚ, НАР, КҮН
Сандық сөзінде н дыбысы қай жерде келіп тұр?
Нар сөзінде ше?
Күн сөзінде ше? Дұрыс айтасыңдар, Н дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында кездеседі.
Н дыбысына дауысты дыбыстар қосып буындар құрау.
Н-- А НА , Н-- О НО, Н—У НУ
ІҮ. Сергіту сәті.
Ақ қоян тұршы
Бетіңді жушы.
Айнаға қарашы,
Шашыңды тарашы.
Дәптермен жұмыс:
* Н дыбысын дәптерге таңбалап жазу
* Тақтаға жазу.
* Кеспе әріптермен тақтаға сөздер жазу.
Сурет бойынша жұмыс
- Балапан. Қоян. Арыстан.
- Айна. Шана. Нан.
Сөздерге дыбыстық талдау жасау
Ү. Қорытынды:
- Балалар, бүгін біз қандай әріп таңбасымен таныстық?
- Н н дыбыс дауысты ма, әлде дауыссыз ба?
- Кім н дыбысынан келетін сөздер айтады?
- Н н дыбысы сөздердің қай жерлерінде кездеседі?
- Сабағымыз аяқталды.
Достарыңызбен бөлісу: |