Сабақтың тақырыбы Практикалық жұмыс: Архимед заңына сапалық және мәтінді есептер шығару Мақсаты



Дата15.01.2020
өлшемі59 Kb.
#26750
түріСабақ




Пәні

Физика 7 кл

Өтілетін мерзімі

11.03.2016

Сабақтың тақырыбы

Практикалық жұмыс: Архимед заңына сапалық және мәтінді есептер шығару

Мақсаты

Теориялық білімін практикада қолдана алу дағдысын қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже

А. Архимед заңының дұрыстығын тәжірибе жүзінде тексереді.

В. Жүргізген жұмысына сипаттама беріп, дәлелдейді.

С. Өз жұмысына баға береді.

Сілтеме

В.И.Кем, Б.А. Кронгарт, 7-сын «Есептер жинағы», электрондық оқулық.

Түйінді идеясы

Архимед заңының өмірдегі маңыздылығы және техникадағы қолданысын түсінеді.

Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Диалогтік оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу, тақырыпты талдау

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: топқа, рольдерге бөлу

Оқуды және оқыту үшін бағалау

АКТ-ны қолдану

Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс


Ресурстар

Динамометр, суы бар ыдыс, мензурка, ішіне салынған құмдарының массалары әр түрлі бірдей үш пробирка, тығыздығы белгілі сұйығы бар ыдыс.

Білім тексеруге арналған таратпа материалдар,

өзін-өзі бағалау парақтары, физикалық шамалар жазылған стикерлер.


Сабақ

кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Қолданылатын модульдер

Ұйымдастыру кезеңі

2мин


Топқа бөлу


Физикалық шамалардың басқы әрәптеріне сәйкес бөлу

Ынтымақтастық орнату

Жас ерекшелігі



2мин

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру

«Көбелек» слайдын көрсету

Ынтымақтастық орнату

АКТ


«Білу» 10 мин Үй тапсырмасын, тарау бойынша білімдерін тексеру

1. «Ол туралы не білесің?» стратегиясы бойынша сұрақтар қоямын
2. 67-бет эксперименттік тәжірибе нәтижесін тексеремін


1. Архимед заңын түсіндір. 
Сұйыққа батырылған денеге оның сұйыққа батқан бөлігі көлеміндегі сұйықтың салмағына тең ығыстырушы күш әрекет етеді 
2. Архимед күші қандай шамаларға тәуелді? 
FA архимед күші – сұйықтың тығыздығына, дененің көлеміне,еркін түсу үдеуіне 
3. Архимед күші қандай күш? 
Архимед күші кері итеруші күш 
4. Денелердің жүзу шарттарын тұжырымдаңдар 
F a>FA дене батады 
F a=FA дене жүзеді 
F a 
5. Сұйық ішінде жүзіп жүрген денеге әрекет ететін 
ығыстырушы күштің шамасы неге тең? 
Жүзіп жүрген денеге әрекет ететін ығыстырушы күштің шамасы ауырлық күшіне тең , F ы=Fа 
6. Дененің тығыздығы сұйықтың тығыздығынан артық болса, дене сұйықта жүзіп жүре ме , әлде батып кете ме? 
Дененің тығыздығы сұйықтың тығыздығынан артық болса , , дене батады 
7. Дененің тығыздығы сұйықтың тығыздығынан кем болса, дене сұйықта жүзіп жүре ме , әлде батып кете ме? 
Дененің тығыздығы сұйықтың тығыздығынан кем болса , , дене қалқиды 
б) 30 – жаттығу № 3 есеп 
Массасы 100 кг , көлемі 0,2 м3 дене суат бетінде жүзіп жүре ме, әлде батып кете ме? 

Формативті бағалау


«Түсіну»

10мин

1.Электрондық оқулықтан виртуальдық көрсетілім

.


1.Тәжірибені оқушылар өздері талдайды.

Дененің өзін өзгертпей , денеге әсер етуші архимед күшін арттыруға немесе кемітуге бола ма? 
Болады,сұйықтың тығыздығын өзгерту арқылы.

Диалогтік оқыту, СТО



«Талдау»

5мин


109-беттегі 782-784 сұрақтарды қою




Формативті бағалау

«Қолдану» 5мин


Архимед заңын тексеруге болатын тәжірибе ұсыныңыз-топпен.

(оқушылар өздерінің тәжірибесін ұсынады) 



Формативті бағалау

«Жинақтау»

5мин





Әрбір топ ортаға шығып түсіндіреді.

№1

Массасы 500 г капрон білеушеге су тарапынан қандай Архимед күші әсер етеді? 
№2. Егер керосиннің кері итеруші күші бірінші есептегі кері итеруші күшке тең болса, керосинге салынған мұздан жасалған дененің көлемі қандай болады? 
№3. Көлемі екінші есептегі дененің көлеміне тең денеге

5,6 Н кері итеруші күш әсер етсе , ол дененің қандай сұйықта тұрғаны? 

Диалогтік оқыту, СТО, топтық жұмыс

«Бағалау»

3мин


Тест тапсырмасы.



Қосымша-1


СТО

Оқушылардың бағалауы 3 мин

БББ кестесін толтыру

Сабақтан алған әсерлерін  стикерлерге жазып, көңіл-күй диаграмммасына   іледі.

Бағалау парақтарын толтыру.



Формативті бағалау


Үй жұмысы

Міндетті: тарауды толық қайталау -түрлі тапсырма дайындау

Мүмкіндік деңгейлі: тараудағы заңдылықтарды өмірмен байланыстыра отырып «ЭССЕ» жазу



І-нұсқа 
1.Көлемді қалай белгілейді?  а) P  б) S  в) V 
2. Тығыздықтың өлшем бірлігі: 
а) кг/м3  б) м/с  в) кг/м2 
3. Сұйыққа батырылған денені ығыстыратын Fы ығыстырушы күшті ..... деп атайды. 
а) Ауырлық күші б) Архимед күші  в) Дұрыс жауабы жоқ 
4. Егер табанының ауданы 1м2 , көлемі 2м3 болса, қарағай бағана топыраққа қандай қысым түсіреді? (ρқарағай =400кг/м3) 
а) 5100 Па  б) 250Па  в) 8кПа 
5.Сұйыққа батырылған дене жүзеді.Егер: 
а) Fa=FA 
б) Fa>FA 
в) Fa 
6. Ауырлық күшін сипаттайтын формула: 
а) Fa=St 
б)Fa=mg 
в) Fa=PV 
7. Архимед күші мына шамаларға тәуелді: 
а) ρgt 
б) mg 
в) ρcgVд 
8. ρд >ρc болса, дене ..... 
а) батады 
б) жүзеді 
в) қалқиды 
9. Күштің өлшем бірлігі: 
а) кг 
б) Н 
в) Па 
10. ρд <ρc болса, дене ..... 
а) батады 
б) жүзеді 
в) қалқиды 
ІІ-нұсқа 
1. F а=Fы тең болса, дене .... 
а) қалқиды 
б) жүзеді 
в) батады 
2. Архимед қай елдің ғалымы? 
а)неміс ғалымы 
б)грек ғалымы 
в) ағылшын ғалымы 
3. Көлемі 2м3 дене суға батырылған. Денені кері итеруші архимед күші неге тең? 
а) 20кН 
б) 2Н 
в) 200Н 
4. Fa>FA болса , дене ..... 
а) батады 
б) жүзеді 
в) қалқиды 
5. Кері итеруші күш қалай аталады? 
а)Ауырлық күші б) дұрыс жауабы жоқ 
в) Архимед күші 
6. Б.з.б. 287-212 жж аралығында өмір сүрген грек ғалымы 
а) Ньютон  б) Паскаль  в) Архимед 
7. Дұрыс формуланы тап. 
а) FA=ρдgVс  б) FА=ρсgVд  в) FА=ρсgVс 

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау