Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
|
Қазақстан тарихы
|
Бөлім:
|
5.2. Ежелгі көшпелілер өмірі
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Талгатова Г.Т.
|
Күні:
|
15.11.2022
|
Сынып: 5 «Ә», «Б»
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы.
Зерттеу сұрағы: Көшпелі мал шаруашылығы неліктен Қазақстанның ежелгі тұрғындары шаруашылығының негізгі түріне айналды?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
5.4.1.2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру;
5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін білу
|
Тарихи ойлау дағдысы
Тарихи концепт
|
Тарихи талдау мен түсіндіру
Маңыздылық.
|
Сабақтың мақсаты
|
көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру;
көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін білу
|
Құндылықтарға баулу
|
Тарихтың мәдениет пен тілдің бір тұтастығы дағдыларын қалыптастыру.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
БЫМ Оқушыларға төмендегідей суретті ұсыныңыз.
Олар бұрыңғы білімдеріне сүйене отырып өз ойларын түсіндірулері керек.
Нені көрдіңіздер?
Бұл сурет қай кезде салынуы мүмкін?
Бұл сурет бізге қандай ақпарат береді?
М Оқушылардың болжамдарын тыңдап, сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырыңыз.Бұл суретті ежелгі адамдардың салғанын және олардың жабайы жануарларды қолға үйрету арқылы төрт түлік малды асырағандығы жайында қысқаша мәлімет беріңіз.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.
|
Мадақ
тау
|
Тақырып
тық суреттер
|
Жаңа білім
|
Оқушыларғатемір дәуірінде кең дами бастаған көшпелі мал шаруашылығы мен егіншілік туралы ықшамдалған мәтін ұсыныңыз.
Оқушылар берілген мәтін бойынша төмендегідей нұсқаулықты басшылыққа алып өз ойларын негіздейді.
қөшпелілердің маусымдық көшу бағыттарын;
қыстау неге көктеуге жақын болғанын;
жайлаулар неге алыс болғанын;
мал шаруашылығының адамдар үшін тиімді болғанын;
шаруашылықтың Қазақстан жерінде үш бағытта дамығанын;
Өз ойларын толықтыру мақсатындакөшпелі мал шаруашылығы негізгі шаруашылық түріне айналғандығына кем дегенде 2 дәлел келтіреді.
М Оқушыларға өз дәлелдерін сынып алдында оқытып, сыныптық талқылау ұйымдастырыңыз.
Сынып оқушылары төрт түлік мал туралы мәтін ұсыныңыз. Барлық топтар мәтінді оқып, мынадай сұрақтарға жауап берулерін сұраңыз.
Неліктен көшпелілер төрт түлік малды өсірген?
Көшпелі мал шаруашылығының негізгі шаруашылық түріне айналу себебі неде?
көшпелілермал шаруашылығынан қандай өнімдер алған?
Көшпелілердің өндірген өнімдері арқылы әлемдік өркениетке қалай үлес қоспақ?
ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды
«ПТМС» әдісі арқылы дәлелдейді.
Позиция (біз солай санаймыз,....)
Түсіндіру(....себебі...)
Мысал (біз мұнымынадаймысаларқылыдәлелдей аламыз....)
Салдар (айтылғанмәселебойыншамынандай қорытынды жасаймыз....)
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
|