Сабақтың тақырыбы Компьютерлік жады Оқу мақсаты



жүктеу 124,56 Kb.
Дата01.01.2018
өлшемі124,56 Kb.
#6911
түріСабақ

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі

Мектеп Ғ.Мұратбаев атындағы №17 мектеп

Күні:

Оқытушының аты-жөні: А.Қалжанова

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Компьютерлік жады

Оқу мақсаты

7.1.1.1 Компьютердің жады түрлерінің қызметін сипаттау. (жедел жады, тұрақты жады, сыртқы жад, кэш жады)

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Компьютер жады түрлерінің қызметін сипаттай алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Жадына турлеріне салыстырмалы талдау жургізе алады..

Кейбір оқушылар:

  • Компьютер жады турлерінің қасиетін сипаттай алады

Бағалау критерийі

• Жады түрлерінің қызметін тусіндіреді, сипаттай алады

Тілдік мақсат

Оқушылар өз ойларын еркін жеткізе біледі.

Пәндік лексика және терминология

Жедел жады, тұрақты жады, сыртқы жады, кэш жадыны ажырата отырып, дурыс орынды пайдалануға, айта алуға баулу.

Тамашалаған бейнежазбадан не түйдіңіздер...


  • Адам миына ұқсас компьютердің қандай құрылғысы бар....

  • Компьютердің сыртқы жадына ..... жатады

  • Тасымалдаушы құрылғылар қандай...... жадыға жатады?

Құндылықтарға баулу

- Топта/жұпта жұмыс жасау арқылы ынтымақтастық орната алу; шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауды дамыту; бір-бірінің пікірін тыңдау,өзгенінің жұмысын бағалау,білім алуға дайын болу.

Пәнаралық байланыс

Дуниетану 3 сынып

Алдыңғы оқу

Компьютер құрылғыларының негізін біледі

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері


Ресурстар


Сабақтың басталуы

3 мин

Топқа болу

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

-Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу

-Кауіпсіздік ережесін еске түсіру

Хат арқылы топқа бөлу:



1 топ: Жедел жады

2 топ: Тұрақты жады

3 топ: Сыртқы жады

Мидың құрылысы туралы суреттер мен бейнежазбаны көрсете отырып, оқушыларға түрткі сұрақтар қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын.

-Адам миының қызметі қандай?

-Адам миы неше бөлікке бөлінеді?

-Адам мен компьютер арасында кандай ұқсастық бар?


Интербелсенді тақта

bilimland.kz сайты






Сол сияқты адам миына ұқсас компьютердің де ақпаратты сақтайтын жадысы болады.

Процессор - компьютердің ең басты бөлігі немесе компьютердің «миы». • компьютердің жұмысын басқарады • бағдарламадағы барлық командаларды орындайды . Іс жүзінде компьютердің орындайтын жұмысының бәрін оның бас микросхемасы – микропроцессор атқарады

Оқушылардың сыни ойлауын дамыта отырып, бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы мен мақсатын айқындап аламыз.

Оқушылар жауабы тыңдалады, мадақтау сөздер арқылы бағаланады.



Тамаша! Керемет! Өте жақсы!

.

Сабақтың ортасы

35 мин

Мұғалім ақпараты: Графикалық органайзер кесте арқыылы оқушыларға мағұлмат беріледі.


Топтық жұмыс. 1-тапсырма:
Компьютерлік жад ішкі және сыртқы болып екіге бөлінеді


Компьютерлік жады



сыртқы

Ішкі

Қатты диск

Жедел жад (ЖЕСҚ)


Флешкалар

CD/DVD диск

Кэш - жад


Тұрақты жад


Сыртқы диск


дискеттер

Бейне жад

«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі топқа тапсырма

1 тапсырма Адамның жады мен компьютер жадысының ұқсастығы мен ерекшеліктері тақырыбында шағын жоба жумысын дайындау
2 тапсырма «Жад» сөзі шығатындай анаграмма құрастырыңдар


Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.
Жұптық жұмыс

Жұптас, ойлан, бөліс әдіс

1-тапсырма Компьютерлік жадтың түрлері бойынша инфографиканы құрастырыңдар.

2-тапсырма Көп нүктенің орнына тиісті сөзді тауып орналастыру.

1.Компьютерлік жад – бұл ақпаратты .............................. құрылғысы.

2.Жедел жад - ......................... тікелей байланысты болады.

3.Тұрақты жад – энергияға ...................... тәуелсіз, ешқандай өзгерісті талап етпейтін деректерді сақтауға негізделген жад.

4. Қатқыл диск – бұл сыйымдылығы .................. ақпарат сақтаушы құрылғы.

Сэндвич әдісімен жұптарын бағалау
Жеке жұмыс.

1-тапсырма


  1. «Құрылғылар диспетчерін» ашыңдар.

  2. Компьютерге жалғанып тұрған құрылғыларды белгілеңдер.

  3. Флешканы салыңдар

  4. «Құрылғылар диспетчерінде» қандай өзгерістер болды?


Бармақбасы бағалау

(жақсы түсіндім, орташа түсіндім, нашар түсіндім арқылы бағалау)



4-тапсырма:

«Семантикалық карта» әдісі





Жад түрлерімен оның қызметі арасындағы сәйкестік


Жад түрлері


Ішкә жедел жад

Сыртқы қатты диск

Ішкі тұрақты жад

Сыртқы лазерлік диск

Ішкі кэш жад

Кодталған бейнелер

1

Компьютерді баптау және іске қосар алдында ақпаратты сақтау



















2

Аралық есте сақтау құрылғысы есте сақтау құрылғысы мен процессор арасындағы ақпараттарды алмастыруға арналған



















3

Бейнежад



















4

Компьютерді қосқанға дейінгі ақпараттардың сақталуы



















5

Компьютерді өшіргеннен кейін үлкен көлемдегі ақпараттар сақталады



















6

Үлкен көлемдегі ақпараттар сақталады және ақпараттарды басқа компьютерлерге ауыстыру қызметін атқарады.


















Оқушылар компьютерде отырып, кестені толтырады.

("Өзіңді тексер". Жауабы интерактивті тақтадан көрінеді. Оқушылар өзін-өзі бағалайды)

Шығармашылық тапсырмалар

Таратпа қағаз




Қалыптастырушы бағалау

Ойлау дағдыларының деңгейі Жоғары деңгей дағдылары

Бағалау критерийі

Білім алушы

-Жады түрлерінің қызметін түсіндіреді: Жедел жады, Тұрақты жады, Сыртқы жады, Кэш жады
Тапсырма Кестедегі «Құрылғының атауы» және «Қызметі» өрістерін толтырыңыз
.




Жады түрі

Құрылғының

атауы

Құрылғының

қызметі

1










2










3










4












Дискриптор Білім алушы

-құрылғының түрінен оның атауын сипаттайды;

-құрылғылардың қызметін сипаттайды:
Кері байланыс ауызша кері байланыс беремін




Сабақтың соңы

2 мин

Рефлексия: "Сәттілік жолы" (білмеймін, білемін, түсінемін, және қолдана аламын, басқаларға үйрете аламын);

Үйге тапсырма : Анықтамаларды жаттау, жад ұяшықтары туралы қосымша мәлімет жинау.

Стикерлер
















Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау



Мен сабақта қолданған осы әдістерім арқылы өз мақсатыма жетемін деп ойлаймын. Оқушылардан алынған кері байланысына қарай түсінбей қалған сұрақтары бойынша келесі сабаққа, оқушы қабілетіне қарай тапсырмалар жоспарлаймын. Қабілеті жоғары, қарқынды оқушыларға шығармашылық, зерттеушілік бағытта тапсырмалар дайындаймын. Ал кейбір оқушыға қажеттілігіне қарай диалог арқылы қолдау көрсетемін

 


1.топтық, жуптық кезінде оқушыларды мадақтау сөздер арқылы бармақбасы мен екі жұлдыз, бір ұсыныспен бағаладым.

2.Жұптық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзін өзі бағалау бойынша жетістіктерін айқындау.

3. Кері байланыс (ауызша)

4. Дайын үлгі жауап

5. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану

Кауіпсіздік ережесін еске түсіру

Белсенді оқыту әдістерін қолдану барысында топтық, жұптық жұмыстарда сыйластық таныту, қарым-қатынас жасау қабілеті, өзгелердің көзқарастарына құрметпен қарау, жауапкершілілік құндылықтарын назарда ұстаймын.



Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?



Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.





Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Тексерілді М.Елеусіз
жүктеу 124,56 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау