Сабақтың тақырыбы Көміртектің оксидтері. №7 Практикалық жұмыс «Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттерін зерттеу»



жүктеу 82,33 Kb.
Дата12.05.2022
өлшемі82,33 Kb.
#38483
түріСабақ
ҚМЖ 2 Беккалиев Б.У


Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлім/бөлімшесі:

8.4 В Көміртек және оның қосылыстары

Мектеп: БҚО, Бөрлі ауданы, Қарағанды мектеп–балабақша кешені

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Беккалиев Бауыржан Умиткалиевич

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Көміртектің оксидтері. №7 Практикалық жұмыс «Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттерін зерттеу»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.3.7- көмірқышқыл газын алу, оны анықтау және қасиеттерін зерттеу

8.4.3.8 -көміртектің табиғаттағы айналымын құру және түсіндіру



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Көміртектің айналымын түсіндіре алады.

Оқушылардың басым бөлігі: Көмірқышқыл газының алу жолдарын түсінеді, қасиеттерін зерттей алады.

Кейбір оқушылар: Көмірқышқыл газының табиғатта айналымының реакцияларын теңдеулерін жаза алады.

Бағалау критерийі

1.Көміртектің табиғаттағы айналымын құрады және сипаттайды.

2.Көмірқышқыл газын алу тәсілдерін көрсетеді.

3.Көмірқышқыл газының қасиеттерін зерттейді


Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика мен терминология:

Су

Вода

Water

Тұз қышқылы

Соляная кислота

Hydrochloric acid

Газ

Газ

Gaz

Индикатор

Индикатор

Indicator

Мәрмәр

Мрамор

Marble

Судың дистелденуі

Дистилляция воды

Water distillation

Көмірқышқыл газы, бор, мәрмәр, индикатор, тұз қышқылы, дистилденген су

Талқылауға арналған сұрақтар:

Сыныптағы диалог:

1.Табиғаттағы көміртектің үздіксіз айналу құбылысын қалай түсінеміз ?

2.Сода, бор, мәрмәрді қандай мақсаттарда қолданамыз ?

3.СО2 газын алуға болатын әртүрлі типтегі рекция теңдеулерін қалай жазамыз ?



Құндылықтарға баулу

«Зайырлы қоғам және жоғары руханият» құндылығы бойынша өз денсаулығын күтудің маңызын ұғынады.

Оқу тапсырмаларын орындауда академиялық шынайылық, нақтылық, өз ойын реттей білу, дәлелдерді қолдану өзін-өзі реттей алу құндылықтары дамытылады.

Жеке жұмыста өзіндік реттелуі негізінде жауапкершілік, сенімділік құндылықтары, ал жұптық және топтық жұмыстарда өзара сыйластық, ынтымақтастық, жауапкершілік, пікір алмасу құндылықтары дамытылады.


Пәнаралық байланыс

Математика, биология, география, орыс тілі, ағылшын тілі


Алдыңғы білім

7.2.2.4 -кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттеу және көмірқышқыл газының сапалық реакциясын жүзеге асыру

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Ресурстар

Сабақтың басы

5+5 минут



Ұйымдастыру.

Сәлемдесу. Сабаққа психологиялық дайындық.



«Білім шырағы» балауыз шамды бір- біріне тілек тілеу арқылы ұсыну.

«Қадамнан қадамға» маңызды терминдерді атау. Әр оқушы қадам жасай отырып, маңызды термин айтады.

Кері байланыс: ауызша

Топтастыру. Көміртектің аллотропиялық түр өзгерістері арқылы топқа бөлу. 1-топ «Алмаз», 2-топ «Графит», 3-топ «Карбин», 4-топ«Фуллерен»

Үй тапсырмасын сұрау.( ЖЖ) «Тізбектелген атомдар» әдісі.

Оқушылар тізбектеліп тұрады. Сұрақтар қойылады. Жауап берген оқушы тізбектің соңына барып тұрады. Жауап бере алмаған оқушы тізбектен шығады.

1.Көміртектің жалпы сипаттамасы.

2.Көміртектің атомдық құрылысы.

3.Табиғатта таралуы.

4.Аллотропия дегеніміз не?

5.Көміртектің аллотропиясын ата?

6.Адсорбция дегеніміз не?

7. Адсорбенттер дегеніміз не?

8.Физикалық қасиеттерін ата?

9.Химиялық қасиеттері қандай?

Кері байланыс:ауызша

Балауыз, стикерлер



Сабақтың ортасы

25 минут


Жаңа сабақты алдыңғы сабақпен байланыстыра отырып, бейнеролик көрсету. «Көміртек айналымы»

Оқушы сын тұрғысынан ойлау арқылы сабақтын тақырыбын ашады.



(ТЖ) 1-тапсырма . «Айналмалы бекет» әдісі.

Оң жақтағы "Атмосферадағы көміртек диоксиді" бөліміне қараңыз. Сұраққа арналған жауап нұсқасын басыңыз.

Берілген ақпараттың негізінде, жанартаудың атқылауы атмосферадағы көмірқышқыл газының концентрациясына қандай әсерін тигізеді?

oНегізгі әсер, себебі көп атқылау болды.

oНегізгі ықпал, себебі әр атқылау көп мөлшердегі материалды шығарады.

oШамалы әсер, себебі жанартаудың атқылауы, басқа көздермен салыстырғанда, болмашы ғана СО2 газын шығарады.

oШамалы әсер, себебі атмосферадағы СО2 деңгейі атқылау кезінде көтеріледі.



Дұрыс жауап: Оқушылар жанартаулар атмосферадағы көмірқышқыл газының концентрациясына болмашы ғана әсер етеді, себебі олар, басқа көздермен салыстырғанда, СО2 аз мөлшерде шығарады деген үшінші дұрыс жауапты қолдайтын деректерді түсіндіруі керек

(ЖЖ) 2- тапсырма. «Жоғалған формулалар»

1. С +  ..... → СО2               2. СО +  ..... → 2СО2
3. С + СuО →   ..... + СО   4. СаСО3 + ..... → СаСl2 + Н2О    + СО2 
5.  ......  → СаО + СО2         6.    .....  + СО→ Н2СО 3
7. СО+    ......  → СаСО3       8. СО+ ...... → СаСО3  + Н2О

Дескриптор:

-химиялық реакция теңдеулерін аяқтайды;

-химиялық реакция теңдеулерін теңестіреді;

ҚБ: «Смайликтер» арқылы. Оқушылардың қолына жабыстырылады. Оқушылар бір- бірін бағалайды.
7 Практикалық жұмыс.

Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттерін зерттеу

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру

«Қара жәшік» әдісі.

Жәшік ішіндегі заттарды бір топ мүшесі жасырады, екінші топ мүшесі табады, үшінші топ мүшесі қасиеттерін сипаттайды.



«Суретті әңгімеле» әдісі. Оқушылар берілген суреттерге қарап, тапсырмаларды орындайды.

1-тәжірибе. Көміртек (IV) оксидін алу

(ТЖ) 3- тапсырма Суретте көмірқышқыл газын алу үшін жиналған қондырғы берілген.

А)Қондырғыда А және В белгілерімен көрсетілген құралдарды атаңыз.

А................................

В................................

Б)Көмірқышқыл газ алу үшін қажетті реагенттерді жазыңыз.

1-

2-

С) Осы реакцияның теңдеуін жазып, теңестіріңіз.



2-тәжірибе. Көмірқышқыл газын сапалық анықтау (ТЖ) 4- тапсырма

Суретте көмірқышқыл газын сапалық анықтау берілген. Суретті басшылыққа ала отырып, сөйлемдегі көп нүктенің орнына қажетті сөзді қойыңыз.



А) 3 және 4 затты атаңыз / формуласын жазыңыз.

Б) тапсырмадағы заттардың атауын қолдана отырып,

сөйлемді толықтырыңыз.

Көмірқышқыл газын анықтау үшін (3)..............................арқылы өткізеді. Көмірқышқыл газының (3) ................................ әрекеттесуінен ерітінді біртіндеп лайланады.

Себебі, реакциянәтижесінде (4)..................................түзіледі.

С) Сәйкес реакция теңдеуін жазыңыз.

3-тәжірибе. Көміртек (IV) оксидінің қасиеттерін зерттеу.

(ТЖ) 5-тапсырма.

Жанып тұрған шам көмірқыш газы бар стаканға салынды. Шам сөніп қалды. Шамның сөнген себебін түсіндіріңіз.



Дескриптор:

-тәжірибеге қажетті құралды атайды;

-көмірқышқыл газын алуға қажетті реагенттерді таңдайды;

-көмірқышқыл газының алыну реакциясын жазады;

-көмірқышқыл газын сапалық анықтайтын реагентті жазады;

-ерітіндінің лайлану себебін анықтайды;

-көмірқышқыл газының қасиетін жазады.

Бағалау . «Рейтинг» әдісі.Тапсырманы орындап болған соң оқушы өз әрекетіне баға береді. Сол жұмысына мұғалім де баға қояды.Сызықша қойылады (/) .


Аты- жөні

Баға

Тізбектелген атомдар

Айналмалы бекет

Жоғалған формулалар

Қара жәшік

Суретті әңгімеле

























































Акт

«PISA-2018/компьютерлік формат халықаралық зерттеуі құралдары»: Жинақ - «Ақпараттық-талдау орталығы» АҚ. Астана, 2016 – 126 бет.


Үлестірме тапсырмалар

Смайликтер

Оқулық , суреттер







Сабақтың соңы

5 минут



Рефлексия

5 минут


Кері байланыс. «ЖҚБА» әдісі

Барлық оқушыларға кері байланыс парақшасы таратылады. Сұрақтарға шынайы жауап беру керек. Ол сабақ жұмысының нәтижелілігін арттыра түседі.



Жақсы..........

Қызықты........

Бөгет жасады......

Алып кетер едім.....
Үй тапсырмасы. Көміртек және оның қосылыстары тарауына арналған тест сұрағын құрастыру.



Кері байланыс парағы




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Барлық оқушылар:

Мәтінмен жұмыс

кезінде топтық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы өзара пікір алмасу арқылы көміртектің табиғаттағы айналымын құрады және сипаттайды.

Көпшілік оқушылар: «Жоғалған формулалар» әдісімен Көмірқышқыл газын алу тәсілдерін көрсетеді.

Кейбір оқушылар: «Қара жәшік» «Суретті әңгімеле» әдістері арқылы көмірқышқыл газының қасиеттерін зерттейді


1.Көміртектің табиғаттағы айналымын құрады және сипаттайды.

2.Көмірқышқыл газын алу тәсілдерін көрсетеді.

3.Көмірқышқыл газының қасиеттерін зерттейді

«Рейтинг» әдісі.Тапсырманы орындап болған соң оқушы өз әрекетіне баға береді. Сол жұмысына мұғалім де баға қояды.Сызықша қойылады (/) .


Санитарлық гигиеналық және техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау.




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?



Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?







Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: құрылымдық тапсырмаларды, соның ішінде ПИЗА тапсырмаларын орындау

2: оқушылардың жеке және жұптық жұмыс жасауға баулу
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: ПИЗА тапсырмаларын тақырыпқа сәйкес әр сабақта қолдану

2: топпен немесе жеке жұмыс жасау үшін үнемі жетістік критерийлерін ұсыну
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





жүктеу 82,33 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау