Сабақтың тақырыбы: Көлдер



жүктеу 74,2 Kb.
Дата22.05.2018
өлшемі74,2 Kb.
#16336
түріСабақ

Сыныбы: 6-сынып Пәні: География Күні: 20.01.2015

Мұғалім: Даулет С. М.

Сабақтың тақырыбы: Көлдер
Сабақтың мақсаты: Көлдер туралы оқушылар түсінігін қалыптастыру. Өлке көлдері жайлы білімдерін тереңдете келе, отансүйгіштік қасиеттерін артыру, географиялық мәдениетке тарту. Картамен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру.

Сабақтың міндеттері:

1. Оқушылардың көлдер, олардың пайда болуы, түрлері жайлы ұғымдарын қалыптастыру.

2. Қазақстанның және дүние жүзі көлдеріне талдау жасау арқылы картамен жұмыс жасау икемділіктерін арттыру.

3. Көлдердің шаруашылықтағы маңызы туралы түсініктерін кеңейту.

4. Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

5. Өз отаны туралы білімдерін тереңдете келе, отансүйгіштік қасиеттерін артыру, географиялық мәдениетке тарту.
Әдіс-тәсілдер: «Ыстық орындық» әдісі, «Постер» қорғау, «Галереяны шарлау» әдісі, «Тақырыптың түйінді сөздері» әдісі.

Ресурстар: слайд, дүние жүзінің физикалық картасы, атлас, плакат, маркер, стикер, «Өзен аңғарларының көлденең қимасы» суреті

Номенклатура: Каспий, Арал, Балқаш, Зайсан, Ыстықкөл, Ұлы көлдер ( Жоғарғы көл, Мичиган, Гурон, Эри, Онтарио),Танганьика, Байқал.




Сабақ кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Күтілетін нәтиже

Бағалау

1

Ұйымдастыру

3 мин.

  • Оқушылармен сәлемдесу;

  • Сабақта кім жоқ екендігін сұрау;

  • Көлдердің сурет қималарын таңдау арқылы топқа бөліп, жағымды орта тудыру.

  • Амандасады;

  • Сабақта кім жоқ екендігін айтады;

  • Топқа бөлінеді.

Оқушының сабаққа деген ынтасы артады




2

Үй тапсырмасы

6 мин

«Ыстық орындық» әдісін қолдана отырып, үй тапсырмасын сұрау.

  • Сұрақтарды алдын ала қағазға жазып дайындап келеді;

  • Ортаға орындық қойылады;

  • Оқушылардың аты жазылған қағаздардың бірін таңдап алып ортаға сол оқушыны шығарады;

  • Шыққан оқушы сұраққа жауап беріп, келесі оқушының атын оқиды;

  • Осылайша жалғаса береді (тез арада жауап беруі керек, егер жауап бере алмаса басқа оқушы жауап бере алады).

Сұрақтар:

  1. Өзен дегеніміз не?

  2. Өзен бөліктерін «Өзен бөліктерінің көлденең қимасы» суретінен көрсет.

  3. Дүние жүзіндегі ең суы мол өзенді атап, картадан көрсет.

  4. Дүние жүзіндегі ең биік сарқырама қай өзеннің бойында орналасқан.

  5. Шоңғал дегеніміз не?

  6. Өзендердің шаруашылықта пайдалануы жайлы айтып бер.

  • Сұрақтарға жауап береді

  • Сұрақтарға тез жауап қайтаруға дағдыланады;

  • Сабаққа ынтасы артады;




Бас бармақ арқылы бағалау

3

«Миға шабуыл»

2 мин.

Түрлі сұрақтар беру арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтату.

Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.




4

Жаңа сабақ.

25 мин.

  1. Әр топқа тақырыпшаларды бөліп береді. Түсінгендерін постерге түсіреді.

І топ

  • Көлдер

  • Көл қазаншұңқырлары қалай пайда болған?

ІІ топ

  • Ағынды және ағынсыз көлдер

  • Көлдің батпаққа айналуы

ІІІ топ

  • Көлдердің шаруашылық маңызы

  1. «Галереяны шарлау» әдісі бойынша тақтаға ілінген постерлерді әр топтағы оқушылар еркін аралап көре алады.



  • Бөлініп берілген

тақырыпшамен жұмыс істейді;

  • Өз ойларын кесте немесе сызба, сурет түрінде плакатқа түсіреді;

  • Бір немесе екі оқушы шығып қорғайды.




Ақпаратты өз бетінше оқу және ойлау; сыныптастарына меңгерілген ақпаратты түсінікті жеткізе білу; мәтінмен өз бетінше жұмыс жасау дағдысын дамыту; ақпаратпен жұмыс жасау барысында ынталы болу; белгілеу, тұжырымдау, сұрақ қою; сыныптастарын тыңдау және есту; ақпаратты қысқа да, нұсқа жазбаша түрде тұжырымдай білу; таным әрекеті үдерісінде қарым-қатынас шеберлігі; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Білім берудегі басқару мен көшбасшылық.



Өзін өзі бағалау; Топты бас бармақ арқылы бағалау.

5

Бекіту

5мин

«Тақырыптағы түйінді сөздер» әдісін қолдана отырып, жаңа тақырыпты бекітеді.

Сөздер банкісі Біздің тақырып



Оқушы сөздер банкісінде орналасқан сөздер ішінен тақырыпқа қатысты сөздерді таңдай отырып, сол сөздерге анықтама беріп, келесі сөздер банкісіне орналастырады, таңдаған сөздерін картадан көрсетеді.

Ұсынылған ақпаратты сыни тұрғыдан бағалай алады; ақпаратты өз бетінше түсіну процесін басқара алады; картамен жұмыс жасау дағдысы қалыптасады.


Мұғалім бағалауы

6

Қорытындылау

2мин

Кері байланыс

Нені түсіндім

+

Неден қиналдым

-

Сабақта не қызық болды?













Стикерге бүгінгі сабақ туралы ойын жазып плакатқа жабыстырады.

Рефлексия жасайды.

Кері байланыс

7

Үйге тапсырма

2 мин.

«Көлдер» тақырыбын оқу, ірі көлдерді кескін картаға түсіру, Қазақстандағы ірі көлдерге сипаттама беру.

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады








жүктеу 74,2 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау