Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: Сурет салу Сыныбы : даярлық
Сабақтың тақырыбы: Кемпірқосақтың суретін саламыз
Сабақтың мақсаты:
А) білімділік
Кемпірқосақтың жеті түсін ажырата білу, кемпірқосақтың түстерінің орналасу ретімен таныстыру.
ә) дамытушылық
сурет салуға құштарлықтарын арттыру.
б) тәрбиелік
әдемі салуға үйрету
Күтілетін нәтиже:
Кемпірқосақтың суретін көре отырып, қайдан, қашан көргендерін естеріне түсіре отырып өз ойларын айтады.
Кемпірқосақтың суретін көре отырып, оның түстерін орналасу ретін ажырата алады.
Жұмыс дәптеріндегі суретті түріл бояуларымен орындайды.
Сабақтың ресурстары: қағазжұмыс дәптері, жай және түрлі түсті карандаштар, акварель бояу, қылқаламдар, су құйылған ыдыс, қолорамал.
Сабақтың кезеңі
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс– әрекеті
|
Оқушыны іс–әрекеті
|
Ой қозғау
|
5 минут
|
Балаларды шаттық шеңбеге тұрғызу.
Достар бірге жүреміз,
Бірге ойнаймыз, күлеміз.
Бірге балық аулаймыз.
Міне, біздер қандаймыз!
|
Балалар шаттық шеңберге тұрады.
Өлең жолдарын қайталайды.
|
Мағынаны тану
|
15 минут
|
Балаларға кемпірқосақтың суретін көрсетіп, қашан көргендерін естерін түсіртеді. Кемпірқосақтың суретін зейін сала қарап, оның түстерінің орналасу ретімен айтып береді, естеріне сақтауға тырысады. Суреттің салу жолдарын көрсету.
|
Берілген тапсырмаларды орындайды.
|
Ой толғаныс
|
5 минут
|
«Ақ көбелек» ойыны.
Шарты: Балалар орындарынын тұрып бөлмені айнала жүгіреді, ақ көбелектер дегенде орындарына отырып қона қалады. Ойын ары қарай жалғаса береді.
|
Ойынға белсене қатысады.
|
Қысқа мерзімді жоспар
№ 1сабақ 02. 09.
Пәні: Сурет салу Сыныбы : даярлық
Қозыбаева А.Қ
Сабақтың тақырыбы: Түстер әлемі
Сабақтың мақсаты:
А) білімділік
Бояулармен, оларға тән қасиеттермен таныстыру, қылқаламмен дұрыс жұмыс істеу.
ә) дамытушылық
сурет салуға құштарлықтарын арттыру.
б) тәрбиелік
әдемі салуға үйрету
Күтілетін нәтиже:
Әртүрлі материалдармен сурет салу тәсілдермен сурет салатынын біледі..
Жұмыстың орындалу барысын түсінеді.
Жұмыс дәптеріндегі суретті түрлі бояулармен орындайды.
Түстерпді ажырата алады.
Сабақтың ресурстары: қағазжұмыс дәптері, жай және түрлі түсті карандаштар, акварель бояу, қылқаламдар, су құйылған ыдыс, қолорамал, суреттер.
Сабақтың кезеңі
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс– әрекеті
|
Оқушыны іс–әрекеті
|
Ой қозғау
|
5 минут
|
Балаларды шаттық шеңбеге тұрғызу.
Достар бірге жүреміз,
Бірге ойнаймыз, күлеміз.
Бірге балық аулаймыз.
Міне, біздер қандаймыз!
|
Балалар шаттық шеңберге тұрады.
Өлең жолдарын қайталайды.
|
Мағынаны тану
|
15 минут
|
Балаларға ерте кезде адамдардың суретті жерге, тастарға салынғандығын айтады. Сурет, сиқырлы бояулар туралы өлеңдер оқып беру. Балаларға сурет салудың жолдарын көрсету.
«Ұшты, ұшты» ойыны
|
Берілген тапсырмаларды орындайды.
|
Ой толғаныс
|
10 минут
|
«Не өзгерді» ойыны ойнатылады. Шарты: тақтаға әр түрлі тақырыпта суреттер ілінеді де балалардың көздерін жұмып ішіндегі бір суретті алып тастау көздерін ашқанда не өзгерді деп сұраймыз , сол кезде жоқ суретті табады.
|
Ойынға белсене қатысады.
|
Қысқа мерзімді жоспар
№ 3 сабақ
Пәні: Сурет салу Сыныбы : даярлық
Сабақтың тақырыбы: Менің доптарым
Сабақтың мақсаты:
А) білімділік
Гуашпен сурет салу дағдыларын қалыптастыру.
ә) дамытушылық
сурет салуға құштарлықтарын арттыру.
б) тәрбиелік
әдемі салуға үйрету
Күтілетін нәтиже:
Балалар доп туралы өздері білетін өлең тақпақтарын айтады.
Қалай салу тәсілімен танысады.
Гуашпен қалай жұмыс жасауды үйренеді.
Жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды.
Сабақтың ресурстары: қағазжұмыс дәптері, жай және түрлі түсті карандаштар, акварель бояу, қылқаламдар, доптардың суреттері, су құйылған ыдыс, қолорамал, суреттер.
Сабақтың кезеңі
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс– әрекеті
|
Оқушыны іс–әрекеті
|
Ой қозғау
|
5 минут
|
Балаларды шаттық шеңбеге тұрғызу.
Достар бірге жүреміз,
Бірге ойнаймыз, күлеміз.
Бірге балық аулаймыз.
Міне, біздер қандаймыз!
|
Балалар шаттық шеңберге тұрады.
Өлең жолдарын қайталайды.
|
Мағынаны тану
|
15 минут
|
Балалардың жұмыс орындайтын орындары тексеріледі. Жұмыс дәптерлерін ашып доптың салыну ретімен айту. Көзге ерекше түскен балаларға жекелей тапсырма беру.
|
Берілген тапсырмаларды орындайды.
|
Ой толғаныс
|
5 минут
|
«Не өзгерді» ойыны ойнатылады. Шарты: тақтаға әр түрлі тақырыпта суреттер ілінеді де балалардың көздерін жұмып ішіндегі бір суретті алып тастау көздерін ашқанда не өзгерді деп сұраймыз , сол кезде жоқ суретті табады.
|
Ойынға белсене қатысады.
|
Қысқа мерзімді жоспар
№ 5 сабақ
Пәні: Сурет салу Сыныбы : даярлық
Сабақтың тақырыбы: Шөл даладағы түйе
Сабақтың мақсаты:
А) білімділік
Акварель бояумен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру.
ә) дам ытушылық
сурет салуға құштарлықтарын арттыру.
б) тәрбиелік
әдемі салуға үйрету
Күтілетін нәтиже:
Түстердің жылы және суық болып бөлінетіні жайлы біледі.
Кешкі ауладан, күннің батуы көретіндіктерін айтады.
Сурет салу ретімен танысады.
Жұмыс дәптеріндегі суретті салады. өз пікірлерін білдіреді.
Сабақтың ресурстары: қағазжұмыс дәптері, жай және түрлі түсті карандаштар, акварель бояу, қылқаламдар, доптардың суреттері, су құйылған ыдыс, қолорамал, музыка.
Сабақтың кезеңі
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс– әрекеті
|
Оқушыны іс–әрекеті
|
Ой қозғау
|
5 минут
|
Балаларды шаттық шеңберге тұрғызу.
Кел, балалар, күлейік!
Күлкіменен түлейік!
Қабақ түйген не керек!
Көңілді болып жүрейі!
|
Балалар шаттық шеңберге тұрады.
Өлең жолдарын қайталайды.
|
Мағынаны тану
|
15 минут
|
Балалардың жұмыс орындайтын орындары тексеріледі. Жұмыс дәптерлерін ашып сурет салу тәсілдерін еске түсіреді. Шөл даладағы түйенің суретін көрсете отырып салу жолдарын көрсету. Балаларға суретті өздерінің қиялымен толықтыруға, мысалы, шөп гүл, жапырақтар салуға болатынын айтыу.
|
Берілген тапсырмаларды орындайды.
|
Ой толғаныс
|
5 минут
|
«Сыңарынды тап» ойыны ойнатылады. Бастаушы белгі бергенде сыңарларын табады. Алдымен бір, екі, деп бөлініп алады. Музыка әуенімен ойнатылады, музыка тотқтағанда сыңарларын, тез табу керек, сыңарын таппай қалған бала ойыннан шығады.
|
Ойынға белсене қатысады.
|
Қысқа мерзімді жоспар
№ 4 сабақ
Пәні: Сурет салу Сыныбы : даярлық
Сабақтың тақырыбы: Қанқыз
Сабақтың мақсаты:
А) білімділік
Сәндік сұлба бейнелеудің орындалу тәсілін үйрету.шығармашылық мүмкіндіктерін арттыру.
ә) дам ытушылық
сурет салуға құштарлықтарын арттыру.
б) тәрбиелік
әдемі салуға үйрету
Күтілетін нәтиже:
Жұмбақтың жауабын табады.
Суретке қарап қанқыздың денесінің пішініне, басы мен аяқтарының орналасуына, түсін ажыратады.
Салу тәсілімен танысады.
Жұмыс дәптеріндегі тапсырманы орныдайды.
Өз пікірлерін білдіреді.
Сабақтың ресурстары: қағазжұмыс дәптері, жай және түрлі түсті карандаштар, акварель бояу, қылқаламдар, доптардың суреттері, су құйылған ыдыс, қолорамал.
Сабақтың кезеңі
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс– әрекеті
|
Оқушыны іс–әрекеті
|
Ой қозғау
|
5 минут
|
Балаларды шаттық шеңберге тұрғызу.
Кел, балалар, күлейік!
Күлкіменен түлейік!
Қабақ түйген не керек!
Көңілді болып жүрейі!
|
Балалар шаттық шеңберге тұрады.
Өлең жолдарын қайталайды.
|
Мағынаны тану
|
15 минут
|
Балалардың жұмыс орындайтын орындары тексеріледі. Қанқыз туралы жұмабқ жасыру. Жұмыс дәптерлерін ашып қанқыздың салыну ретімен айту. Балаларға суретті өздерінің қиялымен толықтыруға, мысалы, шөп гүл, жапырақтар салуға болатынын айтыу.
|
Берілген тапсырмаларды орындайды.
|
Ой толғаныс
|
5 минут
|
«Көңілді қанқыз» саусақ ойыны ойнатылады.
|
Ойынға белсене қатысады.
|
Қысқа мерзімді жоспар
№ 6 сабақ
Пәні: Сурет салу Сыныбы : даярлық
Қозыбаева А.Қ
Сабақтың тақырыбы: Шөл даладағы түйе
Сабақтың мақсаты:
А) білімділік
Акварель бояумен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру.
ә) дам ытушылық
сурет салуға құштарлықтарын арттыру.
б) тәрбиелік
әдемі салуға үйрету
Күтілетін нәтиже:
Түстердің жылы және суық болып бөлінетіні жайлы біледі.
Кешкі ауладан, күннің батуы көретіндіктерін айтады.
Сурет салу ретімен танысады.
Жұмыс дәптеріндегі суретті салады. өз пікірлерін білдіреді.
Сабақтың ресурстары: қағазжұмыс дәптері, жай және түрлі түсті карандаштар, акварель бояу, қылқаламдар, доптардың суреттері, су құйылған ыдыс, қолорамал,музыка.
Сабақтың кезеңі
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс– әрекеті
|
Оқушыны іс–әрекеті
|
Ой қозғау
|
5 минут
|
Балаларды шаттық шеңберге тұрғызу.
Кел, балалар, күлейік!
Күлкіменен түлейік!
Қабақ түйген не керек!
Көңілді болып жүрейі!
|
Балалар шаттық шеңберге тұрады.
Өлең жолдарын қайталайды.
|
Мағынаны тану
|
15 минут
|
Балалардың жұмыс орындайтын орындары тексеріледі. Жұмыс дәптерлерін ашып сурет салу тәсілдерін еске түсіреді. Шөл даладағы түйенің суретін көрсете отырып салу жолдарын көрсету. Балаларға суретті өздерінің қиялымен толықтыруға, мысалы, шөп гүл, жапырақтар салуға болатынын айтыу.
|
Берілген тапсырмаларды орындайды.
|
Ой толғаныс
|
10 минут
|
«Сыңарынды тап» ойыны ойнатылады. Бастаушы белгі бергенде сыңарларын табады. Алдымен бір, екі, деп бөлініп алады. Музыка әуенімен ойнатылады, музыка тотқтағанда сыңарларын, тез табу керек, сыңарын таппай қалған бала ойыннан шығады.
|
Ойынға белсене қатысады.
|
Қысқа мерзімді жоспар
№ 7 сабақ
Пәні: Сурет салу Сыныбы : даярлық
Сабақтың тақырыбы: Күннің батуы
Сабақтың мақсаты:
А) білімділік
Түстердің ерекшеліктері жайлы ұғымдарын кеңейту.
ә) дам ытушылық
сурет салуға құштарлықтарын арттыру.
б) тәрбиелік
әдемі салуға үйрету
Күтілетін нәтиже:
Сурет салу Күннің қалай батуын біледі. Сурет бойынша әңгіме құрастырады. Сурет салу ретімен танысады. Жұмыс дәптеріндегі суретті салады, өз пікірлерін білдіреді.
Сабақтың ресурстары: қағазжұмыс дәптері, жай және түрлі түсті карандаштар, акварель бояу, қылқаламдар, доптардың суреттері, су құйылған ыдыс, қолорамал.
Сабақтың кезеңі
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс– әрекеті
|
Оқушыны іс–әрекеті
|
Ой қозғау
|
5 минут
|
Балаларды шаттық шеңберге тұрғызу.
Кел, балалар, күлейік!
Күлкіменен түлейік.
Күлкі көңіл ашады!
Күліп өмір сүрейікІ
|
Балалар шаттық шеңберге тұрады.
өлең жолдарын қайталайды.
|
Мағынаны тану
|
15 минут
|
Балалардың жұмыс орындайтын орындары тексеріледі. Жұмыс дәптерлерін ашып сурет салу тәсілдерін еске түсіреді. Күннің батуы туралы суретін көрсете отырып салу жолдарын көрсету. Балаларға суретті өздерінің қиялымен толықтыруға, мысалы, шөп гүл, жапырақтар салуға болатынын айтыу.
|
Берілген тапсырмаларды орындайды.
|
Ой толғаныс
|
5 минут
|
«Ұшты ұшты» ойыны ойнатылады. Шарты: ұшатын нәрсеге қоладырн көтереді, ұшпайтын нәрсеге қолдарын шаттасып көтерсе, бір заттын береді, ойыннын соңында өз өнерлерін көрсетіп, қайтадан затын алады.
|
Ойынға белсене қатысады.
|
Қысқа мерзімді жоспар
№ 8 сабақ
Пәні: Сурет салу Сыныбы : даярлық
Сабақтың тақырыбы: Теңіздегі кит
Сабақтың мақсаты:
А) білімділік
Балалардың акварель бояуымен жұмыс істеуге дағдыларын жалғастыр.
ә) дам ытушылық
сурет салуға құштарлықтарын арттыру.
б) тәрбиелік
әдемі салуға үйрету
Күтілетін нәтиже:
Сурет бойынша әңгіме құрастыра алады, өз ойларын еркін жетікезді. Жылы түс, суық түстерді ажырата алады.
Сабақтың ресурстары: қағазжұмыс дәптері, жай және түрлі түсті карандаштар, акварель бояу, қылқаламдар, доптардың суреттері, су құйылған ыдыс, қолорамал.
Сабақтың кезеңі
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс– әрекеті
|
Оқушыны іс–әрекеті
|
Ой қозғау
|
5 минут
|
Балаларды шаттық шеңберге тұрғызу.
Кел, балалар, күлейік!
Күлкіменен түлейік.
Күлкі көңіл ашады!
Күліп өмір сүрейікІ
|
Балалар шаттық шеңберге тұрады.
өлең жолдарын қайталайды.
|
Мағынаны тану
|
15 минут
|
Балалардың жұмыс орындайтын орындары тексеріледі. Жұмыс дәптерлерін ашып сурет салу тәсілдерін еске түсіреді. Теңіздегі киттердің туралы суретін көрсете отырып салу жолдарын көрсету. Балаларға суретті өздерінің қиялымен толықтыруға, мысалы, шөп гүл, жапырақтар салуға болатынын айтыу.
|
Берілген тапсырмаларды орындайды.
|
Ой толғаныс
|
5 минут
|
«Ұшты ұшты» ойыны ойнатылады. Шарты: ұшатын нәрсеге қоладырн көтереді, ұшпайтын нәрсеге қолдарын шаттасып көтерсе, бір заттын береді, ойыннын соңында өз өнерлерін көрсетіп, қайтадан затын алады.
|
Ойынға белсене қатысады.
|
№ 9 сабақ
Пәні: Сурет салу Сыныбы : даярлық
Сабақтың тақырыбы: Көңілді балалар
Сабақтың мақсаты:
А) білімділік
Сурет салу дағдыларын дамыту, геометриялық фтгураларды пайдалана отырып, адамның бейнесін үйрету.
ә) дам ытушылық
Сурет салу дағдыларын дамыту, геометриялық фтгураларды пайдалана отырып, адамның бейнесін үйрету.
сурет салуға құштарлықтарын арттыру.
б) тәрбиелік
әдемі салуға үйрету
Күтілетін нәтиже:
Түстердің жылы және суық болып бөлінетіні жайлы біледі.
Сурет салу ретімен танысады.
Жұмыс дәптеріндегі суретті салады. өз пікірлерін білдіреді.
Сабақтың ресурстары: қағазжұмыс дәптері, жай және түрлі түсті карандаштар, акварель бояу, қылқаламдар, доптардың суреттері, су құйылған ыдыс, қолорамал.
Сабақтың кезеңі
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс– әрекеті
|
Оқушыны іс–әрекеті
|
Ой қозғау
|
5 минут
|
Балаларды шаттық шеңберге тұрғызу.
Кел, балалар, күлейік!
Күлкіменен түлейік.
Күлкі көңіл ашады!
Күліп өмір сүрейікІ
|
Балалар шаттық шеңберге тұрады.
өлең жолдарын қайталайды.
|
Мағынаны тану
|
15 минут
|
Балалардың жұмыс орындайтын орындары тексеріледі. Жұмыс дәптерлерін ашып сурет салу тәсілдерін еске түсіреді. Теңіздегі киттердің туралы суретін көрсете отырып салу жолдарын көрсету. Балаларға суретті өздерінің қиялымен толықтыруға, мысалы, шөп гүл, жапырақтар салуға болатынын айтыу.
|
Берілген тапсырмаларды орындайды.
|
Ой толғаныс
|
5 минут
|
«Ұшты ұшты» ойыны ойнатылады. Шарты: ұшатын нәрсеге қоладырн көтереді, ұшпайтын нәрсеге қолдарын шаттасып көтерсе, бір заттын береді, ойыннын соңында өз өнерлерін көрсетіп, қайтадан затын алады.
|
Ойынға белсене қатысады.
|
Достарыңызбен бөлісу: |