Мектеп:
|
Сабақтың тақырыбы:Д. Лондон «Мексика ұлы»
|
Күні: 20.05.21ж.
|
Мұғалімнің есімі:Кадирбекова Г.М.
|
Сынып 5 «ә»
|
Қатысқандар саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
|
5.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс – әрекеті арқылы образын ашу
|
Сабақ мақсаттары:
|
Мексика ұлы әңгімесіндегі кейіпкерлердің портретін анықтап, олардың іс – әрекеттері арқылы образын ашады.
|
Бағалау критерийлері:
(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)
|
Көркем шығармадағы кейіпкерлердің портретін табады;
Кейіпкерлердің іс – әрекеті арқылы образын ашады.
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Қолдану, талдау
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік дағдылар: тыңдалым және айтылы, оқылым
|
Терминология: портрет, сюжет, образ
|
Сөз тіркестері: гонг, ринг, накаут
|
Құндылықтарды дарыту
|
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік және бейбітшілік пен келісім
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дене шынықтыру, Дүниежүзі тарихы
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интербелсенді тақта
|
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім
|
Кейіпкерлердің портреті мен іс – әрекеті арқылы обарзды аша алады
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басталуы
( 7 мминут)
|
1-тапсырма
«Хат қалта» әдісі.
«Хат қалта » әдісіне арналған сұрақтар:
Джек Лондон неше жасынан бастап шығарма жазуға қызықты?
Джек Лондонның қандай шығармалары бар?
Джек Лондон қай елдің белгілі жазушысы?
«Мексика ұлы» шығармасында қандай спорт түрі әңгімеленген?
«Мексика ұлы» әңгімесінің идеясы қандай
Кері байланыс: «Пантомима»
Сұраққа жауап берген оқушының жауабы дұрыс болса оқушылар екі қолын көтереді. Жартылай жауап берсе бастарын иеді. Сұрақтың жауабына қанағаттанбаса қолдарымен бетін жабады.
|
|
Ортасы
(25 минут)
|
Оқылым.2-тапсырма
Оқылым алды тапсырмасы. Сұрақтар:
Д. Лондонның қандай әңгімесімен таныспыз?
«Мексика ұлы» әңгімесіндегі басты кейіпкер кім?
Ривераның қарсыласы кім?
Әңгімеде тағы да қандай кейіпкерлер бар?
Оқылым кезіндегі тапсырма:
2 – тапсырма. «Концептуалдық кесте»
«Мексика ұлы» әңгімесіндегі 4 кейіпкердің портретін анықтап, әңгімеден дәлел келтір.
Кейіпкерлер
|
Портрет
|
Адамгершілік қасиеті
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор:
«Мексика ұлы» әңгімесінен 4 кейіпкерді тап;
Кейіпкерлердің портретін анықтайды;
Адамгершілік қасиеттерін анықта.
Оқылымнан кейінгі тапсырма.
3 – тапсырма. Топтық жұмыс. «Қабырғадағы роль». Кейіпкерлердің іс – әрекеті арқылы образын аш.
іс - әрекеті
Образ
1 – Топ: Ривераның іс – әрекетін анықтап орбарызын ашады;
2 – Топ: Дэнни Уордтың іс – әрекетін анықтап орбарызын ашады
Дескриптор:
Әр топ берілген кейіпкерлердің іс – әрекетін анықтайды;
Кейіпкерлердің образын ашыды;
|
Қазақ әдебиеті 5 – сынып (Арман ПВ) 131 – 138 бет
Флепчарт, түрлі – түсті маркерлер, сызғыш.
|
Аяқталуы
(7 минут)
|
Үй тапсырмасы: «Ел намысы-ер намысы» тақырыбында эссе жаз
Бағалау. «Өзін өзі бағалау» оқушылар әр тапсырмада берілген дескрипторге қарап өздерін бағалайды.
1 – тапсырма
|
2 – тапсырма
|
Дескриптор
|
+/-
|
Дескриптор
|
+/-
|
«Мексика ұлы» әңгімесінен 4 кейіпкерді тап
|
|
кейіпкерлердің іс – әрекетін анықтайды.
|
|
Кейіпкерлердің портретін жаса
|
|
Кейіпкерлердің образын ашып флепчартқа түсіреді.
|
|
Адамгершілік қасиеттерін анықта.
|
|
|
Қимақағаздар
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?
|
(2 – тапсырма бойынша)
Оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қолдауды қажет ететін оқушыларға «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі бойынша саралау тапсырмасын беремін.
Диалогқа түсуге арналған сұрақтар:
Ривераның ата – анасының қазасына кімдер кінәлі?
Ривера рингке шыққанда не сезінді?
Ривераның қарсыласы кім?
Дэнни Уорд Ривераның құлағына не деп сыбырлады?
Роберт Ривераға қарсы не істеді?
Келли не себепті Ривераның жеңуін қаламады?
Дэнни жеңіске жету үшін қандай тәсілдерді пайдаланды?
Ривера Дэнниді қалай жеңді?
Төрешінің тарапынан қандай әділетсіздік байқалды?
Залдағы халық Ривераны қолдады ма?
Қабілеті жоғары оқушылардың қажеттілігін ескере отырып «Қарқын» тәсілі бойынша саралау тапсырмасын беремін :
Тапсырма: Әділетсіздікпен күрескен басқа шығармалардағы кейіпкерлерге мысал келтір
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз?
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?
1.
2.
|