Пәні: ИНФОРМАТИКА Класс: 6а
Күні: 05.02.2015
Мұғалімі: Досмалова Гүлжанар
ТАҚЫРЫПТЫҚ ЖОСПАР
Сабақтың тақырыбы: Беттерді бағандарға бөлу
Сабақтың типі: аралас сабақ (І кезең – 5 минут; ІІ кезең – 25 минут; ІІІ кезең – 15 минут)
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларды мәтіндік процессормен жұмыс жасау барысында беттерді бағандарға бөлу түрлерін, қолданылуын меңгерту;
Оқушыларды компьютерлік, ақпараттық, программалық сауаттылыққа, шығармашылық ізденімпаздыққа баулу мақсатында тапсырмалар беру арқылы тәрбиелуе;
Әрбір оқушының үш деңгейлік тапсырмаларды біртіндеп орындауына жағдай жасау арқылы оның қабілетіне сәйкес жеке құзырлылығын дамыту.
Сабақтың мазмұны:
І – ІІІ кезеңдік тапсырмалар (төменде оқушының жұмыс дәптерінде және мұғалімге арналған жауаптар – кілтінде берілген)
Сабақтың әдіс-тәсілі:
І кезеңде: Бос орынға қажетті сөздерді жазып, сөйлемді толықтыру;
ІІ кезеңде: а) кітаптан өз бетімен ізденіс әдісі;
б) практикада бекіту әдісі;
в) дискуссия.
ІІІ кезеңде: үш деңгейлік тапсырмаларды өз бетімен біртіндеп орындату арқылы
бағалау әдістері.
Көрнекіліктер:
І кезеңде: жұмыс дәптері, тақтадағы «ашық журнал», мұғалім мен оқушының жеке
журналдары;
ІІ кезеңде: а) оқулық, слайдтар, интерактивті тақта;
б) оқулық, жұмыс дәптері;
в) оқулық, жұмыс дәптері, интерактивті тақта.
ІІІ кезеңде: жұмыс дәптері, тақтадағы «ашық журнал», мұғалім мен оқушылардың
жеке журналдары.
Сабақтың өту барысы:
І кезеңде: а) ұйымдастыру;
б) үй тапсырмасын тексеріп, «ашық журналға» белгілеу;
в) «Көпір» тапсырмаларын тексеру;
ІІ кезеңде:
а) оқушылардың топта өз бетімен жұмыс дәптерінде берілген жетелеуші тапсырмаларға
оқулықтан жауап іздеуі ;
б) интерактивті тақтамен, оқушымен жеке жұмыс;
ІІІ кезеңде:
Дұрыс орындалған деңгейлік тапсырмаларды мұғалімнің тексеруінен кейін оқушылардың өзіне тақтадағы «ашық журналға» белгілеп отырғызу. Үш деңгейді толық орындаған оқушыларға төртінші дейгей тапсырмаларын орындату.
ЖҰМЫС ДӘПТЕРІ
Тақырыбы: Беттерді бағандарға бөлу
Ұйымдастыру кезеңі
|
ІІІ кезең
Деңгейлік тапсырмалар
|
І деңгей (5 балл)
|
Теориясы: «Білу»
|
І. Тест жұмысына жауап бер:
Артығын таңдаңдар. Тізімдермен жұмыс қай кезде қолданылады ?
а) жұмыс жоспарын құрғанда б) әңгіме мәтінін тергенде
в) құжаттың мазмұнын құрғанда с) мектептегі сабақ кестесін құрғанда
Үлгіде берілген қандай тізім?
Информатика
Математика
Физика
а) маркерленген б) нөмірленген в) деңгейлі с) аралас
Тізімнің түрін анықтаңдар:
Табиғи – ғылыми пәндер
Алгебра
География
а) деңгейлі б) маркерленген в) нөмірленген с) аралас
Жолақтың тізімдермен жұмыс істеуге мүмкіндік беретін бөлімі қайсы ?
а) Басты - Абзац б) Басты - Қаріп в) Кірістіру - Тізім с) Бетті белгілеу - Тізім
5. Тізіммен орналастырылған мәтін теру үшін ең әуелі не істеу керек ?
а) тізімнің түрін таңдау
б) қаріптің түрін таңдау
в) мәтінді ерекшелеу
с) нөмірлеуді орнату
жауабы:
|
|
ІІ деңгей : (5 балл + 4 балл = 9 балл)
|
Теориясы:
«Түсіну»
|
ТҮСІНДІР:
Бетті бағанға бөлуде алдын ала теріліп қойылған мәтінді де бағандарға бөлуге болады ма, әлде алдымен бетті бағандарға бөліп алуымыз керек пе? Түсіндір.
Жауабы:
Бетті бағанға бөлуде алдын ала теріліп қойылған мәтінді де бағандарға орналастыруға ____________ және алдымен ______________ бөлінуін _______________ алып, одан кейін ______________ мәтін _____________ болады.
|
Практикасы:
«Қолдану»
|
ТӘЖІРИБЕЛІК ТАПСЫРМА:
В деңгейі:
Мәтіндік процессорды іске қос;
Бетті АЛЬБОМ БЕТІ бойынша орналастыр;
2 бағанға бөл;
Беттің сол жақ бөлігіне символдар топтамасынан кітаптың ( ) және қаламның () символын кірістір;
Енгізілген кітап пен қалам бейнесіне пішімдеу әрекеттерін орында;
Беттің оң жақ бөлігіне «Кітап, оқу, өнер, білім» туралы 5 мақал-мәтел енгізіңіздер;
Шрифт – 16 пт, тілін - Times New Roman етіп орналастыр;
Әр жолды әр түрлі түске өзгерт.
Файлды «БУКЛЕТ» деген атпен өз бумаларыңда сақта.
|
|
ІІІ деңгей (5 балл + 4 балл+ 3 балл = 12 балл)
|
Теориясы: «Жинақтау»
|
СӨЗЖҰМБАҚ
(берілген сұрақтарға жауап бере отырып, сөзжұмбақты толтырыңыздар)
Мәтіннің бағандарға дұрыс бөлінбеуіне әкелетін кез келген әрекетті түзету үшін ТЕЗ ҚОЛ ЖЕТКІЗУ тақтасынан қандай команда орындалады?
Бағандар арасындағы арақашықтық қалай аталады?
Қарапайым құжаттан көпбағанды мәтін алу үшін қандай команданың сұхбат терезесі қолданылады?
Пішімдеу командалары қандай бұйрық арқылы орындалады?
батырмасының қызметі:
Мәтінді бағандарға бөлуден бас тарту үшін БЕТТІ БЕЛГІЛЕУ бұйрығынан қандай команда орындалады?
батырмасы қалай аталады?
батырмасының қызметі.
-
|
|
|
|
|
|
|
|
1
|
Б
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
А
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ғ
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
А
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
Н
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
Д
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7
|
|
А
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8
|
|
|
Р
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Практикасы:
«Қолдану»
|
ТӘЖІРИБЕЛІК ТАПСЫРМА:
С деңгейі:
Мәтіндік процессорды іске қос;
Бетті АЛЬБОМ БЕТІ бойынша орналастырып, 4 бағанға бөл;
1- бағанға – маркерленген тізім бойынша компьютер құрылғыларының атын жаз;
2-бағанға – нөмерленген тізім бойынша ақпараттың өлшем бірліктерін жаз;
3-бағанға 1-бағандағы тізімнің көшірмесін орналастыр;
4 – бағанға 2 –бағандағы тізімнің көшірмесін орналастыр.
|
Практикасы:
«Баға беру
|
СҰРАҚҚА ЖАУАП БЕРЕ ОТЫРЫП, ӨЗ ОЙЛАРЫҢЫЗДЫ АЙТЫҢЫЗДАР:
СЕН ҚАЛАЙ ОЙЛАЙСЫҢ?
Мәтінді немесе оның бөліктерін бірнеше бағанға орналастыру үшін БЕТТІ БЕЛГІЛЕУ – БАҒАНДАР батырмасы қолданылады. Бетті бағандарға бөлгенде бағандардың мөлшерін бір-бірінен тәуелсіз етіп орналастыруға болады ма? Сен қалай ойлапйсың?
Жауабы:
Менің ойымша, ____________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
|
Достарыңызбен бөлісу: |