Павлодар облысы
Качир ауданы
Песчан ауылы
Песчан №1 жалпы орта білім беру мектебі
Қазақ тілі және әдебиет пәнінің мұғалімі
Ильясова Алмагүл Бахтиарқызы
Пәні: Қазақ әдебиеті
Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев«Жиырма тоғызыншы қара сөзі»
Сынып: 7 «а»
Мерзімі:16.10.2015ж.
Сабақ мақсаттары: Абайдың 29 қара сөзінің тәрбиелік мәнін түсіну;
Міндеттері:
* Қара сөздердің мазмұнын ашады.
* Қара сөздерді оқып, негізгі ойды табады.
* Мазмұнын ашып, айтып бере алады.
* Өз беттерімен қорытынды жасай алады.
* Бірлесіп жұмыс жасау нәтижесінде оқушылар шағын топтағы жұмыс өнімін көрсете алады, қорытынды шығарады.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Пәнаралық байланыс: музыка, қазақ тілі
Құралдар: Абай портреті, шығармалар жинақтары, ноутбук, суреттер, интерактивтік тақта, «Бағдаршам», смайликтер, постер, стикерлер,
маркерлер.
Әдіс-тәсілдер:сөзжұмбақ шешу, сұрақ-жауап,«Ой салу» стратегиясы,диолог,«Ой шақыру», эссе жазу.
Оқыту нәтижесі: - қара сөздің мазмұнын түсіне біледі;
- мақал-мәтелдердің мәнін түсіне біледі;
-қара сөзмазмұнын, идеясын ашады;
- ақпараттарды өз сөзімен жүйелі жеткізе алады;
- шығарма оқиғасын өмірмен байланыстырып, салыстырып өз толғанысын қорыта алады;
Сілтеме: «Әдебиет» оқулығы, авторларыР. Құтқожина, Қ. Бітібаева, Е. Арын, Алматы «Атамұра» 2012ж.
Ұйымдастыру кезеңі
2
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру «Австриялық жаңбыр» жаттығуын жасайды.
Оқушылар орындарынан тұрып, мұғаліммен бірге «Австриялық жаңбыр» жаттығуын жасап, сабақты көңілді бастауға кіріседі.
Білу
«Бағалау парағы»
АКТ,
СТОү,
ТжДБО
6
Үй тапсырмасын тексеру:
«Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа» өлеңін мәнерлеп оқу немесе үзінді жатқа айту.
Интербелсенді тақтада сөзжұмбақ шешу арқылы тақырыпқа шығу.
Жаңа жауған қардан кейінгі аң аулауға қолайлы сәт.
Абайдың анасының аты кім?
Абайдың әскери қатарда болған баласының есімі кім болған?
Гете «Қараңғы түнде тау қалғып» өлеңін ең алғашында қайда жазған?
Абайдың табиғат туралы өлеңі.
Абайдың атасының аты кім?
Абайдың әжесінің аты кім?
-Балалар, қара сөз дегеніміз не, кімнің шығармасы?
- Бүгінгі тақырыбымыз қандай болады деп ойлайсыңдар?
Оқушылар сабақ мақсатына өздері шығады.
Оқушылар өлеңді мәнерлеп оқиды немесе жатқа айтады.
Оқушылар интербелсенді тақтада сөзжұмбақты шеше отырып тақырыпқа шығады.
Қ
А
Н
С
О
Н
А
Р
Ұ
Л
Ж
А
Н
А
Б
Д
Р
А
Х
М
А
Н
Қ
А
Б
Ы
Р
Ғ
А
Қ
Ы
С
Ө
С
К
Е
Н
Б
А
Й
З
Е
Р
Е
Түсіну
«Бас бармақ»
АКТ,
СТОү,
ОүБОБ, ТжДБО
5
1.Электронды оқулықтан «Жиырма тоғызыншы» сөзді тыңдатамын.
2.Сұрақ-жауап:
-Қане, кім айтады, «Жиырма тоғызыншы» қара сөзінде ақын не нәрсені тілге тиек еткен?
- Қандай мақалдарға сын айтады?
1.Оқушылар электронды оқулықтан «Жиырма тоғызыншы» сөзін тыңдайды.
2.Сұрақтарға жауап береді
Қолдану
«Бағдаршам»
СТОү,
ОүБОБ, ТжДБО,
АКТ
Достарыңызбен бөлісу: |