Сабақтақырыбы Газдардың молекулалық-кинетикалық теориясының негiзгi теңдеуi тақырыптарына есептер шығару



жүктеу 45,38 Kb.
Дата17.01.2022
өлшемі45,38 Kb.
#33288
түріСабақ
МКТ нег теңд.есептер шығару





Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: Газдардың молекулалық- кинетикалық теория негiздерi

Мектеп: О.Шонаев ат.орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Д.Қамиева

Сынып:10

Қатысқандарсаны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы

Газдардың молекулалық-кинетикалық теориясының негiзгi теңдеуi тақырыптарына есептер шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.1.3 -МКТ-ның негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану;

Сабақ мақсаты

МКТ негізгі теңдеуін және молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының температураға тәуелділігін есептер шығаруда қолдану;

Бағалау критерийлері

- Молекула-кинетикалық теорияның негізгі ережелерін біледі;

- МКТ негізгі теңдеуін және молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының температураға тәуелділігін есептер шығаруда қолданады;

- MKT-ң негізгі теңдеуі p= 2түрлендіріп р= nWk және p=nkT= формулаларынесептер шығаруда қолдана біледі;

- Молекуланың қозғалыс энергиясын қолданып, есептер шығарды;

Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика және терминология:

Kazakh

English

бөлшектің (кинетикалық) моделі

particle (kinetic) model

Қатты заттар

Solids

сұйықтықтар

Liquids

газдар

gases

микроскопиялық жылу энергиясы

microscopic thermal energy

макроскопиялық жылу энергиясы

macroscopic thermal energy

кинетикалық энергия

kinetic energy

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:

Қыздыру... бөлшектердің кинетикалық энергиясын арттырады.

Бөлшектер ретсіз қозғалады.

Қатты және сұйық заттың арасындағы айырмашылық... болып табылады.

Сұйық және газ тәрізді заттың арасындағы айырмашылық ... болып табылады.


Құндылықтардыдарыту


Оқушылар жұптық және топтық тапсырмаларды орындау барысында оларды өз беттерінше ізденуге, өзгенің ойын тыңдай отырып, қарсы пікір айтуға дағдыландыру.

Пәнаралықбайланыстар

Пән

Кезең

Химия
Математика

Атомдық масса, Салыстырмалы молекулалық масса, Мольдік массa

Квадрат түбір






Бастапқы білім

Газдардың молекулалық-кинетикалық теориясының негiзгi теңдеуi


Сабақбарысы


Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут




  1. Ұйымдастыру. Сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау.

  2. Бүгінгі сабақтың тақырыбы және мақсатын жариялау.

  3. Бүгінгі сабақта қолданылатын терминдердің қазақша және ағылшынша аудармаларымен таныстыру

Презентация

1-слайд


Сабақтың ортасы

Сабақтың ортасы

5 минут

12 минут

12 минут

10 минут


«Миға шабуыл»(үй тапсырмасы бойынша тест жұмысы)

1. Молекула-кинетикалық теорияның дамуына үлес қосқан ұлы орыс ғалымы. А. Ломоносов В. Больцман С. Броун



  1. 2. Зат құрылысының молекула-кинетикалық теориясы негізіне неше тұжырым алынады? А. 1 В. 2 С. 3

  2. 3. Заттың ... массасы деп бір мольдің мөлшерінде алынған заттың массасын айтамыз.

А. Мөлшеріндегі В. Мольдік С. Салыстырмалы молекулалық

  1. 4. Броундық қозғалыс-бұл ... (немесе ...) қалықтаған бөлшектердің жылулық қозғалысы.

А. Сұйықта немесе газда В. Тек газда С. Тек сұйықта

  1. 5. Газдаршексізұлғаяды. Оларпішінінде, ...десақтамайды.

А. Түсін В. Температурасын С. көлемін

  1. 6. Температура –молекулалардыңорташа ... энергиясыныңөлшеуіші.

А. Кинетикалық В. Потенциалдық С. Ішкі

  1. 7. Мольдік масса ... әрпіменбелгіленеді. А. М; В. N; С.M;

  2. 8. Авогадротұрақтысы

А. 1,66·10-27кг В. ≈ 6·1023 моль-1. С. 10-3 ·Мr кг/моль.

  1. 9. Дененiң молекулалық-кинетикалыққұрылымыескерiлмегендемакроскоптықденекүйiн сипаттайтыншамаларды ....... параметрлердепатайды.

А. Термодинамикалық В. Микроскопиялық

С. макроскопиялық

10. температураныңабсолюттiшкаласыұғымыненгiзгенкім?

А. Цельсий В. Фарангейт С. Кельвин

11. Газ молекуласыныңжылдамдығы.

А. В. С. ν = m / М

12. Макродененің күйін сипаттайтын параметрлер қандай? А. Р, Т, М В. P, V, M С. P, V, Т

13. Молекулалық физикада жылу құбылыстарын зерттеуде неше әдіс қолданады? А. 3 В. 2 С. 4

14. Молекула–кинетикалық теория

А. қозғалыстары Ньютон заңдарына бағынатын бөлшектерден тұрады деген болжам негізінде қарастырады.

В. заттың ішкі құрылымын ескермей, энергетикалық түрленулер негізінде жылулық құбылыстарды зерттейді.

С. заттың ішкі құрылымын ескеріп, энергетикалық түрленулер негізінде жылулық құбылыстарды зерттейді.


Тест жауаптары

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

А

С

В

А

С

А

А

В

С

С

А

С

В

А

Есептер шығару(оқушыларды 1,2,3 сандары арқылы топқа бөліп, тапсырмалар беріледі, берілгені қосымшада)

1-топ: №1 есеп, № 2 есеп, №3 есеп

2-топ: №4 есеп, №5 есеп, №6 есеп

3-топ: №7 есеп, №8 есеп, №9есеп

Дескриптор:

- МКТ негізгі теңдеуін және молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясына есептер шығара алады;

- MKT-ң негізгі теңдеуі p= 2, р= nWk және p=nkT= формулаларын есептер шығаруда қолдана біледі;

Бағалау(есепті шеше отырып қорытынды жауабын шығарады. Алдымен есептің берілгенін, шығару жолын тақтада жазады, содан кейін нәтижесін түсіндіреді)

Жауаптары 5-слайд

Қосымша 1


Сабақтың соңы

3 минут




Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалайды

Үй тапсырмасы: Мектеп Онлайн 9 тапсырмасы





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы


Мұғалім сабақ барысында әрбір оқушыға жеке келу арқылы қолдау көрсетеді.

Сабақ барысында оқушылардың өзін-өзі бағалау, өзара бағалау және мұғалімнің тарапынан кері байланыс ұсынылу әрбір этапта жүзеге асады

Оқушылар өлшеуіш таспа және болат шармен жұмыс жасайтын болғандықтан, тапсырма орындау алдында оқушыларға қауіпсіздік ережелері таныстырылады

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:


Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:
2:


Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

жүктеу 45,38 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау