Тақырыбы: Жылдамдық. Уақыт. Қашықтық /4-сынып/
Мақсаты:
Білімділік – қозғалыстағы денелердің жылдамдығы мен жүрген қашықтықтары белгілі болған
жағдайдағы уақытты табуды меңгерту
Тәрбиелік- жаңа білімді қызығушылықпен, зейінмен меңгеруге баулу
Дамытушылық- ұйыммен, өз бетімен жұмыс жасау дағджыларын арттыру
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақ әдісі: Дамыта оқыту технологиясы
Көрнекіліктері: үлестірме қағаздар, «Ақтөбе-Алматы» кестесі, фигуралар т.б.
Сабақ барысы:
Бағдарлау-мотивациялық кезеңі
1. «Қызықты ұйқастар»
Жүре-жүре ашықтық,
Жүрген жол- ... /қашықтық/
Қуаныш,күлкі- бақыт,
Тәулік,сағат -... /уақыт/
Ойланып отырып алдандық,
Бәріңе керек- ... /жылдамдық/
Мұғалім: Кешегі сабақтан бері қозғалыстағы денелердің жылдамдығы,қашықтығы және уақыты болатынын білдік. Бүгінгі сабақта мына поездбен Ақтөбе қаласынан Алматы қаласына жол жүреміз.Бәріміз білеміз екі қаланың ара қашықтығы өте алшақ,сол себепті Алматыға жетуіміз үшін бізге не қажет деп ойлайсыңдар?
- шыдамдылық, шапшаңдық, бірлік, ептілік,ұйымшылдық, жігер т.б.
-Осы қасиеттер біздің бойымызда бар ма? Ендеше әзірміз бе?
Мұғалім: Алматы қаласына барар жолда бірнеше аялдамалар бар. Осы аялдамаларда бас қосып, сынға да түсеміз.Қалтамызға ұпай да жинаймыз.
1.«Біліп ал!» аялдамасы
«Көп білгеннен емес,көп көргеннен сұра» демекші білмейтінімізді көзімізбен көріп,білгеніміз жақсы. Сол себепті осы аялдамада кідіре тұрайық
- Балалар осы Алматы қаласына ұщақ,жеңіл машина және жүк машинасы көліктерінің қайсысы бірінші жетер деп ойлайсыңдар? Жылдамдығы жоғары көлік бірінші жете алса,ендеше мына жылдамдықтар қай көлікке сәйкес екенін анықтандар: 800км/сағ, 100км/сағ, 80км/сағ.
Ұшақ – 800км/сағ
Жеңіл машина- 100 км/сағ
Жүк машинасы- 80км/сағ
- Егер Алматы қаласына дейін 2400км жол жүру керек болса, ұшақ,жеңіл машина және жүк машинасы көліктерінің әрқайсысы қанша уақытта жете алады?
2400: 800=3 сағ /ұшақ/
2400: 100= 24 сағ /жеңіл машина/
2400: 80= 30 сағ /жүк машина/
-Сонымен уақытты анықтауда қандай әрекет жасадық?
- жылдамдықты қашықтыққа бөлеміз
2.«Еске түсір» аялдамасы /әр жауапқа 1ұпай/
- Өзімізбен бірге жолға қажет заттарды ұмытпауымыз керек,өйткені алдағы уақытта іздеу саламыз.
1. Сиқырлы қобдиша ішінен алынған сөздерге сәйкес өлшем бірліктерін еске түсіру
Сөздер: уақыт,қашықтық,жылдамдық,аудан,периметр,көлем,масса
2. Өрнекте: а/ километр және метрмен 5078м, 6787м
ә/ Тонна және килограммен 20458кг, 5780кг
б/ Секундпен 5мин 25сек, 30мин 10сек
Операциялық-орындаушылық кезең
3. «Бірлік» аялдамасы /әр есепке 2 ұпай/
- Жол ұзақ,шаршадық. Осы аялдамадағы әдемі үйге кіріп,тынығып алуымыз қажет.Ол үшін мына топтық тапсырманы орындауымыз керек
Топпен жұмыс /ауызша орындалады/
- Берілген кестелерге қарап есеп құрастыр және оны шығар
1-топ
-
Қозғалыстағы
дене
|
Жылдамдық
|
Уақыт
|
Қашықтық
|
Автобус
|
40км/сағ
|
?
|
160км
|
Жеңіл машина
|
80км/сағ
|
?
|
160км
|
2-топ
-
Қозғалыстағы
дене
|
Жылдамдық
|
Уақыт
|
Қашықтық
|
Велосипедші
|
10км/сағ
|
?
|
50км
|
Жаяу адам
|
5км/сағ
|
?
|
50км
|
3-топ
-
Қозғалыстағы
дене
|
Жылдамдық
|
Уақыт
|
Қашықтық
|
Тасбақа
|
1 км/сағ
|
?
|
80км
|
Керік
|
8 км/сағ
|
?
|
80км
|
4. «Ойлан!» аялдамасы / 2 ұпай/
- Қалаға жетуде жол екі бағытты көрсетіп тұр.Дұрыс бағытты анықтауы-
мыз керек.Ол үшін берілген есепті түсіне отырып шығарамыз
Оқулықтағы №4 есеп
Ұшақ 500км/сағ -1000км
тікұшақ 200км/сағ- 800км
Қайсысы ұзағырақ ұшты және неше есе ұзақ ұшты?
Шешуі: 1000:500=2 сағ
800: 200= 4 сағ
4:2 =2 сағ
Жауабы: ұшақ 2сағ ұзақ ұшты
5. «Асхана» аялдамасы / 1 ұпай/
-Ұзақ жол жүріп,ашықтық.Мына асханадан дәм таттсақ жақсы болар еді.
1. Парақшамен жұмыс /Өз бетімен орындалады/
Көп таңбалы сандарды қосу,азайту және көбейту,бөлуге берілген тапсыр-
малар.
6. «Зертхана» аялдамасы / 2 ұпай/
-Міне соңғы аялдамаға да жеттік. Қаланың сырт бейнесін көріп,ой түйеміз.
1. Ұзындығы 6см,ал ені 3см 5мм тік төртбұрыштың периметрін анықта.Бұл фигурада неше үшбұрыш бар
Рефлексиялық –бағалау кезең
-Міне Алматы қаласына да жеттік. Жолда көптеген сыннан сүрінбей өттік. Сонымен ойлаған жерімізге тез жету үшін не істеуіміз керек?
- шапшаң жылдамдықпен жүруіміз керек
-Егер жылдамдық пен қашықтық белгілі болғанда уақытты қалай табамыз?
-жылдамдықты қашықтыққа бөлу арқылы табамыз.
Мұғалім: Енді бүгінгі сабағымызда әркім өзінің аялдамадан жинақтаған ұпай саны бойынша
бағаланады.
Үйге тапсырма: №5,8 75-бет
Достарыңызбен бөлісу: |