Сабақ жоспары
|
Курс:
|
2
|
Топ:
|
25
|
с
|
|
Мамандық -біліктілік:
|
1109000 «Токалық ісі және металл өңдеу»
Біліктілігі: 1109012 «Токарь»
|
Модуль атауы:
|
«Сызу»
|
Сабақ тақырыбы:
|
«Тік бұрыштап кескіндеу» тақырыбы бойынша №8 тәжірибелік сабақ
|
Күні:
|
«___»_________20___г.
|
Ұзақтығы:
|
1 сағ
(45 мин)
|
Өткізу орны:
|
|
Сабақ мақсаты:
|
Тік бұрыштап проекциялау әдісімен таныстырып, сызбасын сызу
|
Сабақ міндеттері:
|
Тік бұрынштап кескіндеу әдісімен танысу
Сол әдіспен сызба сызу
|
Күтілетін нәтиже:
|
Біледі:
Тік бұрыштап сызуды
|
Сабақ түрі:
|
Тәжірибелік сабақ
|
Оқыту әдістері, әдістемелік шаралар, педагогикалық технологиялар:
|
Ауызша, көрнекілік, мәселелі-ізденіс, студенттердің дербес жұмыс әдісі.
|
Қажетті құрал - жабдықтар:
|
сызба құралдары, тақта
|
Қосымша дереккөздер (литература):
|
Есмуханов Ж.М. Сызу.- А.,1990 и А.,2001
Короев Ю.П. Инженерно-строительное черчение и рисование. - б М.: высшая школа, 1983.
Есмұхан., Ж.М. Сызу 9-сыныбына оқулық.-Алматы,2005
|
Оқытушы туралы ақпарат:
|
Еркебаева Ж. А.
|
Тел.: 87024175049
E-mail: 87024175049@mail.kz
|
Сабақтың жоспар – конспектісі
Сабақ барысы
|
Уақыты
(минут)
|
Оқытушының іс-әрекеттері
|
Студенттердің іс- әрекеттері
|
Оқыту ресурстары мен материалдары
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
(5 мин.)
|
Сәлемдесу;
студенттерді түгелдеу;
сабаққа дайындықтарын тексеру;
сабаққа назарларын аудару;
|
Сәлемдеседі;
назарларын сабаққа аударады;
оқытушыны мұқият тыңдайды.
|
Сызба құралдары, А4 пішімі, дәптер
|
Үй тапсырмасын сұрау
|
(7 мин.)
|
1. (Барлық білім алушылардың үй жұмысын орындау дұрыстығы мен түсінуін тексереді.Тексере отырып қателіктерін түзетеді).
2. «Cұрақ-жауап» әдісі арқылы үй тапсырмасын бекіту
|
Өткен тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жеке жауап береді және үй тапсырмаларын тексертеді.
|
Тақта,
Оқулық, сызба құралдары, А4 пішімі, дәптер
|
Өзіндік жұмыстарға дайындау:
|
(5 мин.)
|
Бір проекция жазықтығына проекциялау. Нәрсенің 1-суретте берілгендей, тік бұрышты проекциясын салу қажет болсын. Проекциялардың вертикаль жазықтығын таңдап аламыз (оны V әрпімен белгілейміз). Көрушінің алдына орналаскан осындай жазықтықты фронталь жазықтық деп атайды. Бұл француздың «фронталь», «беті көрушіге қараған» деген сөзінен шыққан. Енді нәрсені алдыңғы жағынан карай отырып, оның осы жазықтыктағы проекциясын құрамыз. Ол үшін ойша бірнеше нүктелер арқылы, мысалы нәрсенің төбелері және тесік нүктелері, проекциялаушы сәулелер арқылы V проекция жазыктығына перпендикуляр жүргіземіз а-сурет. Олардын жазықтықпен қиылысу нүктелерін белгілеп, оны түзумен, ал шеңбер нүктелерін қисық сызықпен қосамыз. Сөйтіп, нәрсенің жазықтықтағы проекциясын аламыз. Нәрсенің проекция жазықтығының алдына оның екі беті осы жазықтықта параллель болып шығатындай орналасқанын, және бұрмасыз проекцияланғанын ескеріңдер.
|
Мұқият тыңдайды, назарларын оқытушыға және тақтаға аударады, керекті терминдерді конспектілейді.
|
Плакат,
Сызу. ЖББМ-тің 9 – сыныбына арналған оқулық. Екі бөлімді. / В.В. Никитенко, В. Б. Көлбаева, Р.М. Мухамадиева. – Көкшетау: «Келешек-2030», 2013. 1-бөлім-192 бет.
|
Өзіндік жұмыс:
|
(10 мин.)
|
Проекцияланған нәрсе кеңістіктерде V, Н және W жазықтықтарымен жасалған үш қырлы бұрышқа орналасқан және үш жағынан алдыңғы, үстіңгі және сол жағынан қаралады. Нәрсенің өзіне тән нүктелері арқылы проекция жазықтығымен киылысқанға дсйін проекциялаушы сәулелер жүргізіледі. Қиылысу нүктелерін түзу немесе кисық сызықтармен қосады. Алынған фигуралар нәрсенін, V, Н және W жазыктықтарындағы проекциялары болады. Проекциялардың профиль жазықтығы-вертикаль жазықтық. Ол Н жазықтығымен қиылысқанда у осі, ал V жазықтығымен қиылысқанда 2 осі шығады. Сызбаны шығарып алу үшін W жазықтығын оңға қарай 90°-қа, ал Н жазықтығын төмен қарай 90°-қа бұрады б-сурет). Осындай жолмен табылған сызба нәрсенің тік бұрышты үш проекциясынан: фронталь, горизонталь және профиль (а-сурет) проекциясынан тұрады. Проекция осі мен проекциялаушы сәулелер де сызбада көрсетілмейді(б-сурет).
Сызбада профиль проекцияны фронталь проекциямен проекциялық байланыста, яғни оның оң жағына бірдей биіктікте орналастырады. Бірнеше тік бұрышты проекциялардан тұратын сызбаны тік. бұрышты проекциялар жүйесіндегі сызбалар деп атайды. Нәрсенің сызбадағы геометриялық пішінінің күрделілігіне қарай, ол бір, екі және одан да көп проекциямен берілуі мүмкін.
|
Сызба сызады, тапсырманы орындайды.
|
Сызба құралдары, плакат, тақта, оқулық
|
Алған білімді бекіту
|
(10 мин.)
|
Нәрсенің сыэбадағы бір проекциясы әрқашан да жеткілікті бола ма?
Проекциялар жазықтықтарын қалай атайды? Олар қалай белгіленеді?
Нәрсені үш проекция жазықтығына проекциялағаннан шыққан проекциялар қалай аталады? Осы жазықтықтар бір-біріне қатысты қалай орналасуы керек?
|
Берілген сұрақтарға жауап береді
|
Ауызша жауап береді
|
Қорытынды шығару
|
(5 мин.)
|
Өзара параллель немесе перпендикуляр түзулерді сызды.
|
Тыңдайды.
|
Тақта, плакат
|
Студенттердің нәтижелілігі:
|
( 3 мин)
|
Білімгерлерді тізім бойынша бағалау
|
Сонымен қатар білімгерлерде бір-бірін бағалайды
|
Білімгерлер журналы
|
Оқытушының өзін өзі бағалауы:
|
|
Бүгінгі сабақта сұрақ-жауап, түсіндіру әдістері қолданылды.
|
Білімгерлердің белсене қатысуы сабаққа
|
Сызба құралдары, т.б.
|
Арнайы модуль
«Өнімді толық масштабта өндіру. Өндірістік үдерістерді іске қосу, бақылау және басқару»
Бағалау парағы
ТЕКСЕРУ ТҮРІ
ОҚЫТУ НӘТИЖЕСІ/
БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІ
|
Ауызша сұрау
|
Есеп шығару
|
Презентация жасау және қорғау
|
тест
|
Бақылау сұрақтары
|
глосарий
|
|
|
Оқу нәтижесі 1 : Сызбаның негізгі жазуы
|
Бағалау критериясы 1.1.
Сызбадағы негізгі жазуды
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критериясы 1.2.
Негізгі жазудың сызбасы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критериясы 1.3.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критериясы 1.3.
Материалдық және жылулық баланстарын құру
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критериясы 1.4.
Технологиялық термминдер
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |