ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЛАУ
-
Т.А.Ә. және жұмыс орны
|
Биғазина Ш.Қ.
«№ 93 гимназия» ҚММ
|
Пән: информатика
|
Сынып: 6А
Күні:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Модель түрлері
|
Мақсаты:
|
таңбалы ақпараттық моделдерді құруды үйрену
|
Күтілетін нәтиже:
|
модель түрлері туралы білімдерін кеңейту; моделдің классификациясымен танысу; оқушылардың таным белсенділігін арттыру.
|
Жетістік критерилері:
|
модель түрлерін, модельдің классификациясын біледі, компьютерде ақпараттық модель құра алады.
|
Негізгі идеялар/
жақындау:
|
Ортақ ортаны жасау, диалогтық оқыту, ИКТ технологияны қолдану, оқудағы жеке даралықты дамыту, іс-әрекеттегі рефлексия.
|
Оқулық:
|
«Информатика» 6 сынып, оқу әдістемелік құрал, Авторы: Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов.
|
Сабақ барысы/мұғалімнің ескертулері:
Уақыты
Сабақ кезеңі
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Формативті
(ОдО)
|
|
1мин
Ұйымдастыру
|
Оқушылармен сәлемдесу;
Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру;
Сабақ бастар алдындағы позитив
|
|
Іс-әрекеттегі рефлексия
|
|
2 мин
Тірек білімдерін өзектендіру
|
Келесі тұжырымждармен келісесіздер ме? (балалар столында сұрақтар жазылған карточкалар, оларға ИЯ немесе ЖОҚ жауап беру қажет)
Келесілер дұрыс па …
… нысанды зерттеуде моделдеу ортаңғы орынды алады ма? ИЯ
… модель бұл нысанның көшірмесі ме? ИЯ
… модельді нысанды, құбылысты, процессті зерттеу және бақылау үшін құрады ма? ИЯ
… модель бұл үлкен нысандардың ғана үлгісі ме? ЖОҚ
... модельдеудің негізгі кезеңдері 4-еу ма? ИЯ
… анықталған қателік – нәтиже болады ма? ИЯ
Егерде бала 1, 2, 3, 5, 6 сұрақтарға ИЯ деп жауап берсе, ол керемет нәтиже!
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сыныптастарының жауаптарын толықтырады
|
|
Информатика 6 сынып, Авторы: Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов.
|
15 мин
Жаңа материалды өту
Алғашқы
бекіту
|
Моделдер келесі салаға бөлінеді: қолдану аумағы, уақытша ықпалды ескеру көрсетілу тәсілі;
Қолдану аумағы бойынша мысалдар: ойындық, тәжірибелік, оқулық, имитациялық және т.б.;
Статистикалық моделдер – шынайы уақыт (дәл қазіргі кез), динамикалық моделдер – уақыт өте келе нысанның өзгеруі;
Ақпараттық модель - нысанның, құбылыстың немесе үдерістің қасиеттері мен күйін сипаттайтын ақпарат жиынтығы және сыртқы әлеммен өзара байланысы болып табылады;
Таңбалық модельдер - математикалық формула, сызба, график, геометриялық фигуралар және т.б.;
Компьютерлік модель деп программалық орта көмегімен жүзеге асатын модельдерді айтады;
Әртүрлі модельдерді зерттеу үшін әртүрлі компьютерлік бағдарламалар бар;
Компьютерлік модельдеуде компьютермен жұмыс істеу технологиясын білу керек;
Компьютер нысанды зерттеу үдерісін жеңілдетеді;
Жоспар құру, модельдеу технологиясын құру - компьютерлік эксперименттің кезеңдері;
Нысанды бастапқы деректер бойынша жұмыс істеу қабілетіне және құрылудың дұрыстығын тексеру мақсатында сынақтын өткізу;
Компьютерлік эксперименттің нәтижесін талдау;
Алынған нәтижелер негізінде нысанды өндіру туралы шешім қабылданады.
1. Бекіту – тест, оқулық беті 81-82.
Кілт
1 2 3 4
C B ВВ
2. Синквейн құраймыз (әрбір топ өзінің бес жолын құрады, сосын екі топ бірігіп бір шумақ жасайды)
Бірінші жол. 1 сөз – түсінік немес тақырып (зат есім).
Екінші жол. 2 сөз – осы түсініктің сипаттамасы (сын есім).
Үшінші жол. 3 сөз – әрекет (Баяндауыш).
Төртінші жол. 4 сөз. Тақырыпқа қатысы бар фраза немесе сөйлем (афоризм).
Бесінші жол. 1 сөз – тақырыптың мазмұнын қайталайтын синоним.
|
Оқушылар дәптерлеріне конспект жазады.
|
|
Информатика 6 сынып, Авторы: Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов.
|
2мин
Физминутка
|
Көзге арналған тапсырмаларды орындау
|
Қимылдарды орындайды.
|
|
|
15 мин
Компьютерде тәжірбиелік сабақ
|
Сіздер бүгін сабақта «Мектеп» таңбалық ақпараттық моделін құрасыздар. Біріншіден жобамен флипчартта жұмыс жасайсыздар, келесі сабақта графикалық редакторда жұмыс істеу арқылы компьютерлік моделін құрасыздар
Жобаны қорғау
Критерии жоғарғы балл - төмен балл
Логикалығы 5 - 1
Дизайн 5 - 1
Қолжетімділігі 5 - 1
|
Компьютерде берілген тапсырма бойынша жасайды
|
13-15 – «5»;
10-12 – «4»;
7-10 – «3».
|
|
3мин
Рефлексия
|
|
Оқушылар өзінің сабақтағы қызметін бағалайды, өздері нені жасай алмағандықтарын, қайсысы қиын болғандығын айтады
|
Оқытушы өз бақылауына байланысты өзінің бағасын қояды
|
Рефлексивті парақтар
|
2 мин
Үйге тапсырма
|
Жазған конспектіні оқып келу.
|
Оқушылар үй тапсырмасын күнделікке жазады
|
|
Информатика 6 сынып, Авторы: Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов.
|
Достарыңызбен бөлісу: |