Үмбетқұлова Салтанат Маратқызы,
Шекер Ермағанбетова атындағы
№246 орта мектептің информатика пәнінің мұғалімі,
Қызылорда облысы, Жалағаш ауданы, Жалағаш кенті
Мәтіндік және графиктік ақпараттарды өңдеу
Пәні: Информатика
|
Пән мұғалімі: Үмбетқұлова Салтанат
|
Күні: 17.03.2017
|
5 «Ә» сыныбы
|
Қатысқандар саны: 10
|
Қатыспағандар саны: 0
|
Сабақ:
|
Тақырыбы: Мәтіндік және графиктік ақпараттарды өндеу
|
Cабақ негізделген оқу мақсаты
|
Мәтіндік және графиктік ақпаратты өңдеу туралы толық түсінік алу WordPad мәтіндік редакторында жұмыс істей білу paint графикалық редакторында жұмыс істеу.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: WordPad мәтіндік редактордың не екенін, графиктік ақпаратты өңдеу не екенін білу және оны пайдалану керектігін, маңыздылығын түсінеді.
|
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Заманымыздың тек білімділерді ғана қолдайтынын ұғынып, алған білімдерін өмірде пайдалануға, білімдерін кеңейтуге ұмтылады.
|
|
Кейбір оқушылар: Сабақ барысында алған білімдерінен, айтқандарынан өз түйгендерін, өмірде қолданады, жүзеге асырады. Топпен ақылдаса отырып жұмыс істеуге дағдыланады.
|
Әдіс-тәсілі
|
Сұраққа жауап. Жеке жұмыс, топпен жұмыс, жұппен жұмыс, компьютермен тәжірибелік жұмыс
|
Пән аралық байланыс
|
Ағылшын тілі, орыс тілі
|
Тілдік мақсат
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: жаңа терминдердің мағанасын түсіну. WordPad-мәтіндік редактор, Paint – графикалық редактор, трансформация – түрлену, алмасу.
|
Алдыңғы
|
Компьютермен жұмыс істеуді, мәтінмен жұмыс істеуді еске түсіру
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар
|
Жоспар
|
|
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басталуы
2 минут
|
І.Ұйымдастыру. Оқушыларды топқа біріктіру. «Кәмпит таңда» ойыны арқылы топқа бөлу. Әріпі бар кәмпитті таңдағанда «Мәтін» тобына, ал суреті бар кәмпитті таңдаған оқушылар «Графика» тобына орналасады. Оқушыларды екі топқа бөлемін.
|
АКТ
|
Үй тапсырмасын 5минут
|
Үй тапсырмасы «Paint графикалық редакторы және WordPad мәтіндік редакторы» тақырыбындағы негізгі ұғымдарды білу. Тест жұмысы ActiVote құрылғысы арқылы жүргізіледі. Оқушылардың жинаған баллдары интерактивті тақтада көрсетіліп тұрады.
1.Көзден экранға дейінгі арақашықтық қанша болу керек?
а) 10-15см
в) 20-30см
с) 40-50см
д) 55-65см+
2.Paint программасын қалай іске қосамыз?
а) бастау барлық программалар стандарттық Paint+
в) бастау стандарттық Paint
с) менің құжаттарым, менің суреттерім Paint
д) жұмыс үстелі қоржын Paint
3. «Paint» сөзі ағылшын тілінен қалай аударылады?
а) жобалау
в) оқу, кітап
с) сурет, сурет салу
д) музыка, ән салу
4.«Трансформация» сөзі латын тілінен аударған қандай мағынаны білдіреді?
а) түрлену, алмасу
в) компьютер
с) тышқан тетігі
д) принтер
5. World Pad программасын қалай іске қосамыз?
а) бастау стандарттық World Pad
в) менің құжаттарым World Pad
с) жұмыс үстелі қоржын World Pad
д) бастау барлық программалар стандарттық World Pad
6. Кегль деген не?
а) әріптің түрі
в) әріптің түсі
с) әріптің мөлшері
д) әріптің мәнері
7. Мәтіннің негізгі элементтері
а ) сөз, жол
в) символ, сөз, жол, абзац, бет, мәтін
с) жол, абзац
д) сөз, мәтін
8. Бас әріппен бірнеше сөз енгізу үшін қай пернені басамыз?
а ) Delete
B) End
C) Caps lock+
Д) Insert
9. Delete пернесі?
А) курсордан оң жақта орналасады+
В)курсордың сол жағында орналасқан
С)ауыстыру бұйрығы
Д)абзацтың соңында
10) Мәтіндік және графиктік ақпаратты қозғауға басып шығаратын құрылғы
А)монитор
В)принтер+
С)сканер
Д)тышқан
|
ActiVote құрылғысы
|
Ортасы
2минут
|
Жаңа сабақтың тақырыбы. Мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу.
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Табыс критерийлерін белгілеу:
Мәтіндік және графиктік ақпаратты өңдеу туралы толық түсінік алу.
Word Pad мәтіндік редакторында жұмыс істей білу.
Paint графикалық редакторында жұмыс істеу.
|
|
Ортасы
30 минут
|
Жаңа сабақ. Жаңа тақырыпты талдау үшін (бейнекөрініс көру). Оқулықпен жұмыс.
Жеке жұмыс. Жұмыс парағымен жұмыс жасау.
1-тапсырма.
Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу дегеніміз не?
2-тапсырма.
Жаңа термин сөздерге түсінік беру.
р/с
|
Термин сөздер
|
|
1
|
WordPad
|
Мәтіндік редактор
|
2
|
Paint
|
Графикалық редактор
|
3
|
Пиксель
|
Суреттің ең кіші элементі
|
4
|
Графика
|
Жазу, салу
|
5
|
Векторлық графика
|
сызық
|
6
|
Растрлық графика
|
нүкте
|
7
|
Трансформация
|
Түрлену, алмасу
|
3-тапсырма.
Мәтіндік және графикалық редакторларын іске қосу жолдарын жаз.
1-тапсырма дескриптор. Тәсілдерін түсіндіру
2-тапсырмаға дескриптор. Термин сөздерді өз түсінігін бойынша мазмұнда
3-тапсырмаға дескриптор. WordPad және Paint программаларына кіру жолдарын орындау.
|
АКТ, Bilimland.kz, плакат, оқулық
|
Топпен жұмыс. Компьютердегі тәжірибелік жұмыс.
1-топқа. Paint графикалық редакторда «Жалау» өлеңіне сурет салыңдар.
1-топтың тапсырмасының дискрипторы: Paint программасымен жұмыс жасау
2-топқа: WordPad мәтіндік редакторында мәтінді теріңдер.
ЖАЙЛАУ
Жалғыз жалау желбіреп
Тұманды теңіз төрінде.
Жат жерде жүр не тыңдап?
Несі бар бөтен жерінде?
(М.Ю. Лермонтовтан)
2-топтың тапсырмасының дескрипторы: WordPad программасымен мәтін теру.
«Кері байланыс» әдісі арқылы бағалау
Сергіту сәті. «Адасқан әріптер»
Адасқан әріптерді орнына қою арқылы оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын шығару керек. «Мәтіндік және графикалық ақпараттарды өңдеу».
Жұппен жұмыс. Оқушыларға жұппен жұмыс істеу тапсырылады. Екі және үш оқушыдан бірігіп, әр топ берілген тапсырманы орындайды. Тапсырманың соңына қай жұппен жұмыс істеген аты жазылады.
1-топқа:
Дұрыс немесе бұрыс жауапты таңдаңыз.
|
|
Дұрыс
|
Бұрыс
|
Құжат дайындаудың бірінші кезеңі – мәтінді форматтау
|
|
|
Құжат дайындаудың екінші кезеңі – мәтінді форматтау
|
|
|
Құжатта қолданылатын қаріп Tahoma болуы қажет
|
|
|
Негізгі мәтінді туралау сол жағымен түзетілуі қажет (Выравнение слева).
|
|
|
«Картинка» батырмасы «Вставка» бөлімінде орналасқан
|
|
|
Дискрипторы: Сұрақтардың нақты жауабын табу
2-топқа
Төмендегі ұяшықтарды пайдаланып көп нүктенің орнын толтырыңыз
|
Сіз жаңа ғана........................ құжат жасадыңыз. Енді мұны............... керек. Ол үшін WordPad батырмасын басып, тізімнің ішінен ............. батырмасын таңдаңыз. Сол кезде сақтау терезесі ашылады. ..... ........... сақтайтын орынды таңдап, атын жазыңыз. Бұдан кейін Сохранить батырмасын басыңыз.
Құжатты
|
сақтау
|
құрамдастырылған
|
Сохранить
|
|
Дискрипторы: Тиісті көп нүктенің орнына кестедегі қажетті сөздерді қою.
Жұппен жұмысты оқушылар жұмысын біткен соң тақтадан дұрыс жауабы көрсетіледі. Әр жұп өз жұмысын соған қарап бағалайды. Барлығы дұрыс болса – 5, бір қате кетсе – 4, екі қате кетсе – 3, үш қатеден жоғары болса - 2 деген баға қойылады.
|
Ноутбук
|
Қорытындылауы 2минут
|
Мұғалім сабақты қорытындылайды.
Суретті мәтінге қосудың тәсілдерін ата.
Суретті алмастыру буферінен кірістіруді сипаттаңдар.
3. Кірістіру – кескін және кірістіру – Paint суреті бұйрықтары арасындағы айырмашылық неде?
|
|
Аяқталуы 4 минут
|
Үйге тапсырма: №25. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу. Түсініп оқу
Жанұя туралы сурет салып, әңгімелеп келу.
«Бүгінгі жеткен нәтижем» Оқушылар бүгінгі сабақта нені білгендерін білдіру үшін алтын, күміс, қола қапшықшаларына сәйкес өз пікірлерін білдіреді. Мен тақырыпты меңгердім дегендер алтын қапшықшаларға, әлі де білуім керек дегендер күміске, ештеңе меңгере алмадым деген оқушылар қола қапшықшаларына стикерге есімін жазып жапсырады.
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |