|
Сынып/ мерзімі
|
8 «А»
14.12.2016 жыл
|
пәні
|
Биология (ағылшынша)
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Организмнің ішкі ортасы және оның маңызы
|
Сабақтың мақсаты
|
Организмнің ішкі ортасы және оның құрамы туралы ұғым қалыптастыру.
Адамның қан жасушаларының түрлерімен таныстыру.
Берілген тапсырманы өз деңгейінде орындауға дағдыландыру
|
Күтілетін нәтиже
|
Ағзаның ішкі ортасының маңызы зор екенін біледі.
Қан және оның жасушаларын ажырата алады.
Топтасып, жұптасып жұмыс істеу дағдысы қалыптасады.
|
Сабақтың әдісі
|
Топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жеке жұмыс, сұрақ-жауап, Диалогтық оқыту
|
Көрнекіліктер
|
Электронды оқулық, интерактивті тақта, адам қаңқасы макеті, ACTIVotе тестілеу құрылғысы
|
Пәнаралық байланыс
|
химия
|
Қолданылған әдебиеттер
|
8-сынып «биология» оқулығы «Мектеп», «Атамұра» баспасы
«Numаn biology» «замбак» баспасы
|
|
|
Уақыты
|
Сабақ кезең/рі
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
1 мин
1 мин
4 мин
|
Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын сұрау кезеңі
|
Салеметсіздерме балалар! Көңіл күйлеріңіз қалай? Қазір бәріміз бір-бірімізге жақсы тілектер айтудан бастайық.
«Шаттық шеңберін» ұйымдастырамын.
Оқушыларды қан жасушаларының аттары бойынша 3 топқа бөлемін.
.
ACTIVotе тестілеу құрылғысын пайдалану арқылы өткен тақырып бойынша мини тест алынады. (қаңқа және бұлшықеттер тақырыбы)
|
Шаттық шеңберінде оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.
Оқушылар 3-топқа бөлінеді:
«лейкоцит»
«тромбоцит»
«эритроцит»
Тест сұрақтарына жауап бере отырып, өткен тақырыпты естеріне алады және ACTIVotе тестілеу құрылғысымен жауап береді.
|
Топ аттары жазылған
қағаздар
ACTIVotе тестілеу құрылғысы
Интерактивті тақта
|
16 мин
|
Негізгі бөлім
Жаңа сабақты ұйымдастыру кезеңі
|
3 топқа үш тақырып жазылған плакат тарқатып беріп, постер жасатамын.
|
Әр топ өздеріне берілген тапсырманы топтасып жұмыс жасайды.
1 топ: Қан. Ұлпа сұйықтығы және лимфа-организм ішкі ортасының құрам бөліктері. Олардың айналымы және байланысы.
2 топ: Қанның құрамы: плазма және формалы элементтері-эритроциттер, тромбоциттер, лейкоциттер
3 топ: Адам қанының ағзадағы атқаратын қызметі
Постер жасап топ алдында қорғайды.
Алған білімдерін пайдаланып, сәйкестік тестті орындайды.
|
Плакат, маркер, оқулық.
Оқушы дәптері
|
3 мин
|
Қорытынды
|
Тақырып бойынша сұрақтар қоямын.
|
Жаңа тақырып бойынша өздерінің тың ақпараттарын қорытындылайды.
|
Постерлер оқулық
|
2 мин
|
Бағалау.
|
Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалау жүргіземін.
|
Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалап шығады.
|
Бағалау парақшасы.
|
2 мин
|
Рефлексия
|
Кері байланыс
|
Өткен тақырып бойынша өз пікірлерін жазды.
|
Стикер
|
1 мин
|
Үйге тапсырма беру
|
Организмнің ішкі ортасы және оның маңызы
|
Күнделікке жазады.
|
Күнделік
|
|
Grade/ Date
|
8 «А»
14.12.2016
|
Subject
|
Biology (in English)
|
Theme of the lesson
|
The internal environment of the organism and its significance
|
Aims of the lesson
|
To give a notion about the internal environment of the organism and its formation.
To present types of blood cells.
To develop their skills to do the task at the level
|
The result of the studying
|
Students will be able to:
know the importance of body’s internal environment
distinguish the blood and blood cells
form the ability of working in groups and pairs .
|
Methods of the lesson
|
Group work, pair work, individual work, question-answer, dialogue
|
Visual aids
|
Electronic textbooks, interactive board, model of the human skeleton, ACTIVotе testing device
|
interdisciplinary communication
|
chemistry
|
References
|
8-grade «Biology» student’s book «Mektep», «Atamura»
«Numаn biology» «Zambak»
|
|
|
Time
|
Stages of the lesson
|
Activity of the teacher
|
Activity of the students
|
Recourses
|
1 min
1 min
4 min
|
Prompting
Organization moment
Checking up the homework
|
Good morning, students! How are you today?
Come here please!
Let’s make wishes.(уйшиз)
I organize «Шаттық шеңберін»
I wish you good mood
Let’s begin our lesson
Name of your group please!
Now I will give you evaluating list.
I will divide students into 3 groups according to the blood cell.
What is it? (бүл не актuвоутты корсетем)
Lets do test and use it
Next questions
Quickly! (жылдам)
Next questions
Will be taken a mini test of the previous topic using ACTIVotе testing device. (The theme of the skeleton and muscles)
|
Students say good wishes to each other.
Students will be divided into 3 groups:
«leukocyte»
«Thrombocytes»
«erythrocyte»
Students will remember the previous topic in answering test questions and answer the questions using ACTIVotе testing device.
1. Number 7 is pointing to the ...
А) ulna В) fibula С) tibia
2 . Number 13 is pointing to the ...
А) pubis В) clavicle С) patella
3 . Number 8 is pointing to the:
А) tibia В) sternum С)mandibleКонец формы
4. Number 4 is pointing to the ...
А) radius В) tibia С) ulna
5. Number 14 is pointing to the ...
А) radius В) femur С) tibia
6. Number 10 is pointing to the ...
А) sternum В) mandible С) ribs
7 . Number 9 is pointing to the ...
А) sternum В) mandible С) patella
8. Number 12 is pointing to the ...
А) pubis В) patella С) ulna
Начало формы
9.Number 6 is pointing to the ...
А) humerus В) radius С) femur
10. Number 1 is pointing to the ...
А) skull В) sternum С)mandible
|
Papers with names of the groups
ACTIVotе testing device
Interactive board
|
16 min
|
The main part of the lesson
Organization of the new lesson
|
The theme of our lesson is
«The internal environment of the organism and its significance»
Hand out written theme posters for each group and I will have a poster made.
(Қолданатын сөздер
Жағдайға карай айтылады)
Lets write жазайық
Lets listen тыңдайық
Lets speak сөйлейік
Lets read оқиық
Lets start
Lets finish
Look at the board
Come at the board
Please presentation
Don’t forget evaluation list
|
terms
Blood -
Erythrocytes -
Leukocytes -
Thrombocytes -
Hemoglobin -
Plasma –
Each group will work with given assignment.
1 group: Blood. Tissue fluid, and lymphatic components of the internal environment of the body. Circulation and communication.
2 group: Component of blood: plasma and formed elements- leukocyte, thrombocytes, erythrocyte
3 group: Function of the human blood in a body
Students will present their poster for the class.
Using their knowledge students will make a matching test.
leukocyte
Thrombocyte
Erythrocyte
|
Poster, markers, student’s book.
Student’s copybook
|
3 min
|
Conclusion
|
Will ask questions according to the topic.
|
Summarize the information on a new topic.
|
Posters and student’s book
|
2 min
|
Evaluation
|
Students will evaluate with peer assessment and self assessment.
|
Peer assessment and self assessment of the students
|
Evaluating list.
|
2 min
|
Reflection
|
Feedback
Write your wishes тілектерінізді жазыңыздар
|
Students write their points of view or feelings about the lesson.
|
Stickers
|
1 min
|
Homework
|
Good bay!
See you!
The internal environment of the organism and its significance
|
Write down on their diaries.
|
A diary
|