|
|
Тақырыбы
|
Ыбырай Алтынсарин «Атымтай жомарт» әңгімесінің жанры, идеясы.
|
Оқу мақсаты
|
Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау
|
Сабақ мақсаты
|
Өткен білімдерін еске түсіру, әңгіме жанрының ережесін білу,
Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау.
.Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау.
Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгеру
. Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.
Әңгіменің тақырыбын анықтау, идеясын ұғыну, Атымтай жомарттың еңбекқор болуының себебін білу.
Тірек сөздерді теріп жазу, тірек сөздерді пайдалана отырып, қарапайым жоспар құру.
Әңгімедегі негізгі ойдың мағынасын анықтау, өз пікірін білдіру, таныс емес сөздердің мағынасын ашу.
Әңгіме бойынша түсінген ойын жинақтау, қорытынды жазу
|
Күтілетін нәтиже
|
Өткен білімдерін еске түсіреді, әңгіме жанрының ережесін біледі,
Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтайды.
.Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалайды.
Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазады
Оқулықта
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгеред
Әңгіменің тақырыбын анықтайды, идеясын ұғынады, Атымтай жомарттың еңбекқор болуының себебін біледі.
Тірек сөздерді теріп жазу, тірек сөздерді пайдалана отырып, қарапайым жоспар құрады.
Әңгімедегі негізгі ойдың мағынасын анықтайды, өз пікірін білдіреді, таныс емес сөздердің мағынасын ашады.
Әңгіме бойынша түсінген ойын жинақтайды, қорытынды жазады
|
Сабақ құрылымы
|
І. Ақпарат блогы
ІІ. Логикалық тапсырмалар блогы
ІІІ.Жаттықтыру және білімді есепке алу блогы
ІҮ.Интеллектуалдық тренинг блогы
Ү.Күтілетін нәтиже блогы
|
Оқыту әдісі
|
АКТ, Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқытуды басқару және көшбасшылық.
|
Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі
|
Бағыт-бағдар береді, оқушыларға қажет болғанда көмек береді, олардың танымдық тапсырмаларды өз бетімен орындауын қадағалайды.
|
Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру формасы
|
Бақылау-сынақ сабағы
|
Танымдық тапсырмалар
|
Сабақтың ЖБЕА блогында беріледі.
|
Оқушы іс-әрекетін ұйымдастыру
|
Күтілетін нәтижеге қол жеткізу үшін кестеде берілген тапсырмаларды орындап, сұрақтарға жауап беру; Өз мүмкіндіктеріне қарай деңгейлік тапсырмаларды орындау; Әңгіменің идеясын түсіне отырып, баға беру.
|
Оқушыда дағды қалыптастыру
|
Өзін-өзі дамыту дағдылары – өзінің деңгейін бағалау, оны жоғарылату бағытында жүйелі жұмыс жасау, белгіленген мақсатқа жетіп барып нәтиже көрсету, жинақталған білім мен қалыптасқан дағды негізінде ой қорыта алу.
|
Негізгі ұғымдар мен терминдер
|
Адалдық, достық, арман, оқу-білім, еңбек, халық.
|
Ақпарат көздері
|
Интернет желісі, оқулық, бұрынғы оқулықтар.
|
Сабақты бағалау
|
Оқушының оқу іс-әрекеті ол СТК-дағы тапсырмаларды орындау деңгейіне байланысты бағаланады.
|
Сабақ блоктары
І. Ақпарат блогы.
8 мин
|
Жоспар.
1.Әңгіме жанры (Ы.Алтынсариннің өтілген шығармаларын еске түсіру арқылы, әңгіме жанрын анықтайды.)
2.Әңгіменің идеясы мен тақырыбы
3.Сөздікпен жұмыс.
|
|
1-слайд. Ы.Алтынсарин.
«Әке мен бала», «Бір уыс мақта», «Кел, балалар, оқылық», «Өзен», «Жаман жолдас», «Мейірімді бала», «Аурудан аяған күштірек», «Бақша ағаштары»,
Әңгіме дегеніміз - ережесі
2-слайд.
1.Әңгіме не туралы?
2.Қандай кеіпкерлер бар?
3. Атымтай жомарт бай болса да не үшін еңбекпен шұғылданды?
4. Атым жомарттан халықтың көзқарасы қандай болды?
3-слайд. Үзінді. Мына үзіндінің маңыздылығы қандай?
4-слайд. Үзінді. Бұл үзіндіден әңгіменің идеясын анықтауға бола ма?
5-слайд. Үзінді. Атымтай жомарт ойымен келісесіңдер ме?
6-слайд. Тірек сөздерді жазу.
|
ІІ. Логикалық тапсырмалар блогы
4 мин
|
Атымтай жомартың қасиеттері қандай?
Қорытынды._______________________________________
«Атымтай Жомарт» әңгімесінің мазмұнымен танысып, әңгіменің тақырыбы мен идеясын, анықтайды. әдісі арқылы.
Кестемен жұмыс жасайды.
Мәтіндегі ең маңызды, өзіңізге ұнаған үзінді
|
Түйіні
|
Үзіндіге сай келетін мақал-мәтел
|
|
|
|
|
ІІІ. Жаттықтыру және білімді есепке алу блогы.
Деңгейлік тапсырмалар.
15 мин
Өздік жұмыс
|
Қыпшақ Сейітқұл», «Атымтай Жомарт», әңгімелері І жақтан баяндала ма әлде ІІІ жақтан мазмұндала ма? Олардағы автор бейнесін қалай танимыз?» - деген сұрақтарға топ болып жауап іздейді.
Талқылау.
Тапсырма. Топтық жұмыс.
1) СӨЗ бен МАҒЫНА бағанасын жасайды. Бейнелі сөздерді теріп жазады, түсінік береді.
2)Кейіпкер сөзі, ішкі толғаныстары, /монологі/, ой-пікірін табады, түсіндіреді.
3)Шығармадан құндылықтардың суреттелген тұсын тауып баға береді. (өз көзқарастарын білдіреді).
Талқылау. Топтық бағалау.
Жетістік критерийі:
1.Сөз бен мағынаға талдау жасайды;
2.Шығармадағы кейіпкерлер сөзін табады, түсіндіреді;
3.Шығармадағы құндылықтарды табады.
Тапсырма. Жеке жұмыс. «Шағын әңгімелерден алған әсерім»
Өз ойын өлеңмен не хат түрінде жеткізеді.
1 тірек сөз
|
Негізгі мағына
|
Өз пікірі
|
Таныс емес сөз
|
|
|
|
|
|
ІҮ. Интеллектуалдық тренинг блогы
10 мин
Топтық жұмыс.
|
Атымтай жомарт еңбек адамы екенін дәлелде.
1-топ. Сызба арқылы
2-топ. Эссе арқылы
3,4-топ. Сурет арқылы
|
Ү. Күтілетін нәтиже.
3 мин
Жеке жұмыс
|
«5-5=1» әдісі арқылы бүгінгі әңгіменің түйінін шығарады.
5 сөйлем – 5 сөз =1 сөз
|
ҮІ. Үйге тапсырма.
|
1.Қазіргі заманғы еңбек адамы мен Атымтай жомарттың бойындағы қасиеттерде ұқсастық бар ма?
2. Сенің бойында Атымтай жомарттың қасиеттерінің қайсысы бар?
|