Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар:
өрнектерді тепе-тең түрлендіруде қысқаша көбейту формулаларды қолдана білу, өз білімін көрсете алу қасиеттерін ашуға үйрету.
|
Оқу бағдарламасына 7.2.1.13
сәйкес мақсатыкөпмүшелерге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу
арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Қысқаша көбейту формуласын қолдана отырып, рационал өрнектерді теңбе-тең түрлендіруге есептер шығаруға дағдыланады.
|
Кейбір оқушылар:
Ой-өрісін дамыту, білуге тиісті міндетті деңгейдегі есептерді шығару,іскерліктерін дамыту , теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс -әрекеті
|
Оқушының іс -әрекеті
|
1. Ұйымдастыру кезеңі
|
Мұғалім оқушылармен амандасады, сабаққа дайындығын тексереді. Бүгін бізде жарыстар болады. Топпен және жеке түрде болады.Консультант – тренерлар көмегіне жүгінетін боламыз.Әр топтар жеке өз тапсырмаларын алатын болады. Өз алған нәтижелеріңізді протоколға еңгізесіңдер
|
Мұқият тыңдап, протоколға аттарын жазады
|
Топқа бөлу
|
Пазылдарға формула түрлері жазылады. Кейбір қателермен. Әр оқушы қателерін дұрыстайды және бүктейді. Оқушылар бір – біріне лақтырады, мұғалім тоқтатқанша дейін. Әр бұрышта ( ол 4) пазылдағыдай формулалар жазылып ілініп тұрады. Оқушылар өз қағазындағы формулаға сәйкес бұрышқа барып дұрыстығын тексереді және сол топта қалады
|
Ойынға қатысады және топқа бөлініп орындарын анықтайды
|
2. Мақсат қою
|
Мұғалім берілген тақырыпқа жеке мақсат шығаруды өтінеді
Бүгін біздің тақырып «Өрнектерді тепе – тең түрлендіру» Қандай алдарыңызға мақсат қоюға болады?Сосын барлық топтың немесе жеке мақсаттарды біріктіруге ұсынамын.Бүгін сабақ ұраны: «Өзің білде, білгеніңді басқаға үйрет»болады
|
Оқушылар өз мақсаттарын ұсынады
Сабақ мақсатымен міндеттерін анықтайды. Дәптерге тақырыппен күнді жазады
|
3.Тақырып
актуалдығы
|
Мұғалім:Дәл кәзір консультанттар өз дайындығын өтіп тренерлік міндеттерін атқарады.
Іріктеу жұмыс. Топтан бір адам. Бір дұрыс жауап 1 ұпай
1.Іріктеу.
1)Көбейткіштерге жіктеудің қандай тәсілдерін білесіздер?
2)Жақшаның алдына шығаруда қандай заңдылықты қолданамыз?
3) Тапсырмалар кеспеде, жауаптары магнит тақтада
-квадраттардың айырмаларының формуласын жазыңыз;
- а3+в3=; формуласының оң жағын табыңыз
- (а +в )3= ; формуласын аяқтаңыз
- екі өрнектің қосындысының формуласын табыңыз.
Мұғалім : Ал қалған оқушыларға разминка. Үстелдеріңізде тапсырмалар жатыр. Өз тобыңызға ұпай әкелесіздер.
2.Разминка.Кейбір есептерде сандар, әріптер және өрнектер түсіп қалған. Орнына қою керек, әр дұрыс жауап 1 ұпай.
|
Оқушылар ауызша орындайды.Пазылдардан дұрыс теңдіктер құрастырады
Шешімін тапқан оқушылар тақтаға шығып, бос жерді толтырады.
|
4. Білімдерін қолдану.
|
Мұғалім: консультанттарды орындарына барып жұмыстарын топта жалғастыруын өтінеді
- Сонымен тренеріміз дайын, жұмысымызды жалғастырамыз.
3.Формуламен жұмыс.
консультанттармен бірге жұмыс .
Көбейткіштерге жіктеудің бір түрін қолданыңыздар
- в2 – 2bc + c2 ;
- 9х2 -у2 ;
- 1-(2d)³ ;
- а2 + 6a + 9;
- 25x2 – y2;
- 5х7 +15у 4;
- 7х-7у+а(х-у);
- a³+8.
|
Тренерлер көмегімен жұмыс жүргізіледі және протоколға жетістіктері жазылып отырады.
|
Қортындылау
|
Мұғалім: Көбейткіштерге жіктеудің түрлерін қолдану, қиындық туғанда жұппен жұмыс жасауға болады. Сәтті аяқтаған оқушыларға жеке тапсырма беріледі
4.Тобыңа қосымша ұпай.
Тапсырмаларды орындау және тақтада тексеру.
1.Мәнін табыңыз:
1,39 ·15+18 ·1,39+15 ·2,61+18 ·2.
2.Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз:
5а2–5ах–7а+7x, если x=–3, а=4.
3.Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз:
а2+аb – 5а – 5b, если а=6,6; b=0,4.
Өзіңді ұмытпа : (жеке)
Теңдеуді шешіңіз:
5x² – 10х + (х – 2) = 0.
|
Жұптық жұмыс
Оқушылар жауабтарын слайдтар арқылы тексереді және ұпайлар алады.
|
6. Бекіту
|
Мұғалім:Жеке тапсырма ретінде есептеледі
Оқушылар есептегенше, мұғалім оқушылардың ұпайларын есептеп орындар береді. Жұмыс соңында кілтті беріледі.
5. Жеке табыс
№ п/п
|
Көбейткіштерге жіктеу
|
Жауабы
|
Әріп
|
1.
2.
3.
4.
5.
|
32х – 8а
4х² +36х³
15с(а+b) + 8(a+b)
4ac+4ad – b(c + d)
ax– 3x+4a – 12
|
8(4х–а)
4х² (1+ 9х)
(a+b)(15c + 8)
(c + d)(4a – b)
(a– 3)(x + 4)
|
|
Мұғалім :дұрыс шешімін ашады
4х² (1+9х)
|
(a– 3)(x + 4)
|
23с(а+b)
|
(c+d)(4a–b)
|
8(4х–а)
|
(a+b)(15c+8)
|
24(x-a)
|
р
|
о
|
к
|
в
|
б
|
а
|
п
|
Мұғалім : Үлгерімі жоғары оқушыға тапсырма беріледі
«Жеңімпаздарға» интервью
Газет корреспонденттері «Мектеп курьері» «Аса маңызды» рубрикасына материал таңдайды
Тез және оңай жолын айтып берсеңіздер : есептемей ақ қалай салыстыруға болады?
372и 36*38
Дұрыс жауап - 2 ұпай.
|
Оқушылар тапсырмаларды орындайды. Тек кейбір оқушылар көмекке жүгінеді. Кілтті қолданып кодты табады:
«Жарайсыздар».
Орындаған оқушылар қосымша ұпай әкеледі.
|
7.
Соңы
Үйге тапсырма
|
Мұғалім :Топтардың орындарын тақтада жазып көрсетеді
Сабақтың соңын қортады
- Сонымен, біздің саяхатымыз аяқталды деп есептеймін
Қалай ойлайсыздар, алдымызға қойған мақсатымызға жеттік па?(1 -2 оқушы жауабы). Суммативті бағалауды анықтау арқылы сұрағымыздың анығына жетеміз деп ойлаймын.
20 ұпайдан артық – «5»
17-19 ұпай – «4»
10-16 ұпай -«3»
10 ұпай және төмен - «2».
-Сіздерге сабақ ұнады ма?
- Өздеріңізді қалай сезіндіңіз?
- Барлық сұрақтаға жауап бере алдыңызба?
- Көмек қажет болды ма?
- Сіздің тілегіңіз не келесі сабаққа ұсынысыңыз
Үй жұмысы 6.10, № 469 (г,е,з); 470 (2қат); Жеке 475 (е )
Сабақ үшін көп рахмет!
|
Оқушылар мұғалім сұрақтарына жауап береді. Өз ұпайларын есептейді, протоколды тапсырады
.
Үй жұмысын күнделікке жазады
|