- ҚАЗАҚСТАН ТАРИХЫ ПӘНІНЕН САБАҚ ЖОСПАРЫ
- Тақырыбы: Тәуке хан тұсындағы
- Қазақ хандығы
- Өткізген: тарих пәнінің мұғалімі Қойшыбаев Ербол Әбілғазыұлы
Сабақтың мақсаты: - Білімділігі: Тәуке ханның Қазақ хандығындағы асқынған ішкі феодалдық талас-тартыс пен бытыраңқылықты жойып, бір орталыққа бағынған Қазақ хандығын құруға күш салғанын, осы жолда хандық билікті нығайтуға бағытталған тың өзгерістер енгізгенін түсіну, тану.
- Дамытушылық: Оқушыларды өз бетінше ой қорытып, оны жеткізе білуге дағдыландыру, қосымша деректі материалдармен, фактілермен таныстыру арқылы оқушылардың ой- өрісін дамыту.
- Тәрбиелік: Тәуке ханның қазақ халқын біріктіру, сыртқы жауға бірлесіп қарсы тұруы, Отанды қорғауға күш салуы «Жеті жарғы» арқылы ел бірлігін сақтауы негізінде оқушыларды ата-бабалардың салып кеткен сара жолын қадір тұтуға тәрбиелеу, патриоттық тұлға қалыптастыру.
- Өз пікірін айтуға, басқаның ойын сыйлауға үйренеді.
- Пікір таласуға машықтанады .
- Топпен жұмыс жасай отырып, балалар еркін ойлауға, емін-еркін сөйлеуге дағдыланады.
Сабақтың құрылымы: - Сабақтың түрі: аралас сабақ
- Сабақтың әдісі: СТО, проблемалық, сұрақ-жауап. Блум жүйесі. баяндау, сұхбаттасу, жеке жұмыс, топпен жұмыс, диалогтік әңгімелесу, сұрақ-жауап, тесттік жұмыс.
- Оқыту технологиясы: ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау, АКТ-ны пайдалану.
- Көрнекіліктер: интерактивті тақта, слайдтар, суреттер, тест тапсырма қағаздары, тірек-сызба нұсқаулар, флипчарт (плакаттар), маркерлер, бағалау парағы.
- Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті
- Сабақтың барысы:
- І. Ұйымдастыру кезеңі.
- Сынып оқушыларына “ Ыстық алақан” тренингін ынтымақтастық атфосмера туғызу, назарын сабаққа аудару.
- Бірінші: әр топтан топ көшбашысын сайлау;
- Оқушылар таратпадағы жүздердің түрлеріне қарай топқа бөлінеді: ұлы жүз, орта жүз, кіші жүз.
- Оқушылар мұғалім алдынан келіп парақшаларды алып 3 топқа бөлінеді. Оқушылар топтық жұмыс ережесін құрады.
Сабақ жоспары:(Блум тәсілі) - І кезең. Білу.
- ІІ кезең. Түсіну. Жаңа сабақты меңгеру.
- ІІІ кезең. Қолдану.
- IV кезең. Талдау.
- V кезең. Жинақтау.
- VІ .Рефлексия. Бағалау кезеңі.
- «Өрмекші торы» ойыны арқылы сұралады. (диалогтік әдіс)
- ( Оқушылар шеңбер жасап дөңгеленіп тұрады, жіптің ұшын
- ұстап тұрып, кез келген оқушыға лақтырады да,
- жауап береді де, ол келесі қарсы тұрған балаға лақтырады,
- осылай жалғаса береді . Соныңда өрмекші торы пайда
- болады.)
- «Миға шабуыл» стратегиясы.
- Қазақ мемлекеті құрылуының қандай тарихи маңызы болды ?
- Қазақ хандығы алдындағы қандай тарихи міндеттер болды деп ойлайсыздар?
- Қазақ хандығын құрған кімдер?
- Тарихта «Жеті жарғы» заңдар жинағымен танымал болған хан.
- Осы сұрақтар төңірегінде оқушылардың жауаптарын
- тұжырымдай келе сабақтың тақырыбын нақтылап,
- мақсатын тұжырымдатады.
- Тәуке хан тұсындағы
- Қазақ хандығы
Нені білуге тиіспіз? - Бейнебаян арқылы Тәуке хан және оның мемлекеттің күш-қуатын арттырудағы мақсатымен таныстыру.
-
- Оқулықтан мәтінмен танысу.
- “Джигсо” әдісімен жаңа тақырыпты меңгеру.Оқушылар топқа бөлініп, мәтінді оқиды. Өз топтарына қайта оралып, оқыған мәтінін түсіндіреді, топта талқылайды.
- Өмір сүрген жылдары
- 1626 -1715 ж.ж
- Билік құрған жылдары
- 1680-1715ж.ж
- Көреген саясаткер,ақылды дипломат,құдіретті күшті хан
- 1.Ішкі талас-тартыс пен алауыздық өршіді.
- 2.Хандықтағы саяси жағдайды реттеуге күш салды.
- 3.Халықты біріктіру үшін шаралар жасады.
- 4. “Жеті жарғы” деп аталатын заңдар жинағын жасады.
- 1.Көрші мемлекеттермен одақтасудың және бейбіт қатынас орнатудың жолдарын іздестірді.
- 2.Жоңғарларда қарсы күреске қырғыздар мен қарақалпақтарды тартты.
- 3.1710 жылы Қарақұм маңы.
-
- ІІІ кезең. Қолдану. І топ
- «Жеті жарғы» заңдар жинағын шығарды
| - Хандық кеңестің және билік кеңестің рөлін арттырды
| - Хан мен билер ғана соттық мансапты атқаруға тиісті болды
| - Билер жергілікті атқарушы билікке айналды
| - Феодалдық талас-тартыс пен бытыраңқылықты жойып,бір орталыққа бағынған қуатты қазақ хандығын құруға күш салды.
| - Тәуке ханның хан тағына отыруы
- ІІІ кезең. Қолдану. ІІ топ
- ІІІ кезең. Қолдану. ІІІ топ.
- 1 топ. Тәуке ханды Н. Назарбаевпен салыстыру.
- 2 топ. «Жеті жарғыда» қарастырылған мәселелер.
- 3 топ. Тәуке хан беделін арттырған «Билер кеңесі»
- 1 топқа «Венн диаграммасы»
- ІІ топқа « Жеті жарғы» заңдар жинағында
- қарастырылған мәселелер.
- Әр топтың көшбасшысы әр кезең бойынша өз тобындағы оқушыға бағасын қойып, топтың ортақ қорытынды ұпайын шығарып бағасын қояды
- Бағалау: Жұмысын толық орындаса -5 ұпай, толық емес -4 ұпай,
- Жартылай орындаса -3 ұпай. Сосын кезеңдердің ұпайын қосып ,
- кезең санына бөлеміз. Қорытынды ұпай шығады
- Бағалау парағы. Топ аты: __________________________
- 2-топқа:“Венн диограммасы”
- Қазақ хандығын Қазақстан Республикасымен салыстырады
- Қазақ хандығының аумағын ҚР территориясымен салыстырады
- Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
- Сары алма: Толық түсінбедім
- Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз.
Достарыңызбен бөлісу: |