Пән:
|
Математика
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Жаканова Акмарал Маратовна
|
Күні:
|
01.02.2021
|
Топ: C12П
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Туындының анықтамасы. Туындыны табу ережелері.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
10.4.1.16 аргументтің, функцияның өсімшесі анықтамаларын біледі;
10.4.1.17 функцияның туындысының анықтамасын біледі және анықтама бойынша функцияның туындысын табады;
10.4.1.18 тұрақты фугкция және дәрежелік функцияның туындысын табады;
10.3.1.11 дифференциалдау ережелерін біледі және қолданады.
|
Сабақ мақсаттары
|
Білім алушылар:
Функцияның өсімшесін, аргумент өсімшесін және туындының анықтамасын біледі, туындының анықтамасы бойынша тұрақты функция мен дәрежелік функцияның туындысын табады;
Диференциалдау ережелерін біледі және қолдана алады.
|
Бағалау критерийлері
|
дифференциалдау ережелерін біледі және қолдана алады.
дифференциалдау техникасын меңгереді.
|
Оқыту әдістері
|
Презентация, сұрақ жауап, сәйкестендіру тесті, лернинк апс,
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Геометрия, физика.
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Білу
(50-59)
|
Ұйымдастыру кезеңі: Білім алушылармен амандасу, сабаққа назарын аудару
Қайталау.
Туындының анықтамасы:
Аргументтің өсімшесі:
Функцияның өсімшесі:
функциясының х нүктесіндегі туындысы :
Туындының белгіленуі: Оқылуы: - «х-тен эф штрих»
Алгоритм:
1.Аргументке өсімшесін беру;
2. өсімшеге сәйкес функция
өсімшесін анықтау;
3. Функция өсімшесінің аргумент
өсімшесіне қатынасын табу;
4. Аргумент өсімшесі нөлге
ұмтылғандағы шегін табу.
Функцияның туындысын есептеу формулаларын еске түсірейіп, есте сақтайық
|
Презентация,
|
Сабақтың ортасы
Түсіну, қолдану
(60-79
|
Төмендегі белгілеулерді енгізейік:
және функцияларының нүктесіндегі мәндерін қысқаша былай белгілейік:
Ал енді туындыны табу ережелерімен танысайық:
Ал енді мысал қарастырайық:
Ал енді келесі салдарға назар аударыңыздар:
натурал көрсеткішті дәрежесінің туындысын табайық:
f (x) = x, f ′(x) = 1x1-1=1x0=1;
f (x) = x 2, f ′(x) = 2x2-1=2x1=2x;
f (x) = x 3, f ′(x) = 3x3-1=3x2.
Тапсырма
Функцияның туындысын табыңыздар:
:
Жауаптарымызды тексерейік
|
https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/10-synyp/tuyndy-tabu-erezheleri-darezhelik-funkcziya-tuyndysy?mid=035c2a21-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051
|
Сабақтың соңы
Анализ, синтез,бағалау
(80-89)
|
|
https://learningapps.org/watch?v=p7c9a95ya20
|
Үй жұмысы.
Бағалау
(90-100)
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты?)
1.
2
Сабақтың бұдан басқа да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді? (оқыту мен оқуға қатысты)
1.
2
Осы сабақтың барысында мен топ туралы немесе жекеленген студенттердің жетістіктері, қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|
Рефлексия
|
Сабақ бойынша рефлекция
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсаттарына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақыт тиімді пайдаланылды ма?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
Кері байланыс: БББ
Б Мен не білемін?
|
Б Мен не білдім?
|
Б Менің не білгім келнді?
|
|
|
|
|
Оқу мақсаттарына сәйкес сабақ мақсаттары қолжетімді анықталды.Сабаққа қойылған мақсат бойынша жоспар орындалды. Сабақ барысында саралау деңгей бойынша, тиімді, уақытылы пайдаланылды. Сабақ кезеңіне сәйкес уақыт тиімді пайдаланылды.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|