Дүниетану 3-сынып Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мықтыбекова Зинат Қайыржанқызы
Жарқайың ауданы Өмірлік орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі,
«Өрлеу» ҰБАО АҚ қоғамының филиалы Ақмола облысы бойынша педагогтердің біліктілігін арттыру курсының ІІІ-базалық деңгейінің сертификатталған мұғалімі
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақстан-егемен ел
|
Жалпы мақсаты
|
Қазақстан Республикасы туралы танып білу ,өз отанын мақтан ете білуді үйрену
|
Оқу нәтижесі
|
Оқушылар өз Отаны туралы біледі,жаңа ұғымдардың мағынасын түсінеді,ажырата алады.Талқылау арқылы тақырыпты меңгереді
|
Түйінді идеялар
|
Оқушылар Қазақстан Республикасының тәуелсіз,егемен мемлекет екенін білу керек, ұғынуы тиіс.
|
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары
|
Мұғалім немен айналысады
|
Оқушылар немен айналысады
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
а/сергіту сәті 2мин
б/топқа бөлу 3мин
2.Қызығушылықты ояту
«Жасырын сөз» 3 мин
а/Қазақстан туралы оқып- үйрену
б/Президенті,конституциясы, тілі туралы білу
3.Мағынаны тану
а/Глобуспен жұмыс 2мин
б/Картамен жұмыс 2мин
в/Мәтінмен жұмыс 10 м
Топқа бөлу /стикер арқылы/ 2м
5 мин
4.Ой толғаныс
Сурет салу 10 мин
5.Үйге тапсырма «Менің Отаным-қазақстан» эссе 2мин
6.Бағалау 3мин
7.Кері байланыс
1мин
|
1.а/Оқушылар сергіту сәтін барлығы бірігіп орындайды
б/ суреттерді құрастыру арқылы топқа бөлінеді
2.Оқушыларға жасырын сөздер жазылған тор көз беріледі.Оқушылар тор көздердегі әріптерден тізбектей сөздер құрастырып, сабақтың мақсатын анықтайды.
3.а/Оқушылар глобустан қазақстан мемлекетін табады
ә/Оқушылар картамен танысады.
Еліміздің Астанасын тауып, көрсетеді.
Облыс орталығын көрсетеді
в /Оқушылар мәтінмен танысады,бір-біріне түсіндіреді,мазмұнын айтып,талқылайды.
Оқушыларды тағы да стикер арқылы 2 топқа бөлінеді,басқа тпқа келген соң өзінің тобынан не оқып-үйренгені туралы айтады.Тапсырмаларды орындайды.
г/Дарынды оқушылар кестені толтырып,дәлелдейді.
Қалған оқушыларға сұрақ беріледі,олар сұраққа жауап береді.
«Т» кестесі стратегиясы
|
Ия дәлелдеу
|
Жоқ дәлелдеу
|
Сен Қазақстан мемлекетінде тұрасың
|
+
|
|
1991 жылы тәуелсіздік алдық,бірақ 16 желтоқсанда емес
|
|
+
|
Балалар құқығы туралы заң 2003 жылы қабылданды
|
|
+
|
Қазақстан Республикасының өзінің конституциясы бар
|
+
|
|
|
Ия дәлелдеу
|
Жоқ дәлелдеу
|
Мемлекеттік тіл ағылшын тілі
|
|
+
|
1991 жылы тұңғыш президентіміз сайланды
|
+
|
|
Президент болу үшін 40 жасқа толған,тіл білетін,15 жыл сол елде тұратын адам сайланады
|
+
|
|
Парламент пен үкімет бірдей қызмет атқарад
|
|
+
|
1.Сен қай мемлекетте тұрасы?
2.Еліміздің президенті кім?
3.Еліміз тәуелсіздікті қашан алды?
4.Мемлекеттік тіл?
5.Бала құқығы туралы заң қашан қабылданды?
6.Қандай жасқа келгенде президент болуға болады?
Екі топ берілген таза параққа сурет салып қорғайды.
Оқушылар берліген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.
Манағы жапсырылған стикерлер арқылы балалар бүгінгі сабақта не үйренгені туралы жазып, смайликке жабыстырады.
|
Дереккөздер және жабдықтар: оқулық, әдістемелік құрал,нұсқаулық,ғаламтор,Интерактивті тақта
|
Кейінгі оқу: оқушыларға «Менің Отаным-Қазақстан» тақырыбында эссе жазады
|
Сабақты бағалау: Формативті бағалау-ынталандыру,
Табыс критерилері арқылы бағалау
Жиынтық баға
Кері байланыс
|
Сабақ бойынша өзгертулер
|
Дүниетану 3-сынып Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мықтыбекова Зинат Қайыржанқызы
Жарқайың ауданы Өмірлік орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі,
«Өрлеу» ҰБАО АҚ қоғамының филиалы Ақмола облысы бойынша педагогтердің біліктілігін арттыру курсының ІІІ-базалық деңгейінің сертификатталған мұғалімі
Сабақтың тақырыбы:
|
Мемлекеттік рәміздер
|
Жалпы мақсаты
|
Қазақстан Республикасының рәміздері туралы оқу, қастерлеп,құрметпен қарауды үйрену.
|
Оқу нәтижесі
|
Оқушылар рәміздер туралы толық біледі,тарихын айта алады.
|
Түйінді идеялар
|
Оқушылар Қазақстан Республикасының рәміздері туралы айтып, суреттей білуі қажет.
|
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары
|
Мұғалім немен айналысады
|
Оқушылар немен айналысады
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
а/Әнұранды орындайды 3 мин
2.Үй тапсырмасы 7 мин
Эссе сұралады.
3. Қызығушылық ояту
«Адасқан әріптер» ойын 3 мин
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылар өздері анықтап, хабарлайды
4. Мағынаны тану
а/ Топқа бөлу 5мин
ә/Мәтінмен жұмыс 5мин
б/Топқа бөліп жіберу, дойбы арқылы ақ және қара түс болып 2 топқа араластыру. 1 мин
в/Сергіту сәті 5 мин
г/Дәптермен жұмыс 7 мин
5.Ой толғаныс
Дарынды оқушыларға - Семантикалық карта
Қалған оқушыларға Сәйкестендіру тесті
4 мин
6.Үйге тапсырма
1 мин
Мақал-мәтел жазып келу
7.Бағалау
3 мин
Критерий арқылы бағалау
Жиынтық баға
8.Кері байланыс
1мин
|
1.а/ Оқушылар орындарынан тұрып,
қолдарын жүрегіне қойып, әнұранды орындайды.
2.Оқушылар үйге берілген эссені оқып айтып кетеді.
Өткен сабақтағы Мерейдің сұрағына жауап айтып кетемін.
3.Оқушылар берілген сөздердің бас әріптерін алу арқылы тақырыпты анықтайды.
Мерей,Ерасыл,Мүсілім,Ләззат,Ерболат,Кенжебек,Еділ,Танзила,Толқын,Іңкәр,
Кенжегүл.
Роман,Әділ,Меруерт,Ізтелеу,Зинат,Диас,Ермек,Руслан.
4.Маңдайларына бағалау парағы жапсырылады.Оқушылар үнсіз сол парақ арқылы топқа бөлінеді
Оқушылар мәтінді 3 –ке бөліп оқиды.
б/Топқа бөлінгеннен кейін,басқа топтарға өз мәтіндері туралы айтады.
в/ Сергіту сәті
Оқушылар жұмсақ ойыншықтың бір жерінен сүю арқылы, көршілерін дәл сол жерінен сүйіп ойын ойнайды.
г/Оқушылар мәтіннен оқи отырып, құқықтары мен міндеттері туралы жазады.
1-топ
Құқықтары туралы
2-топ
Міндеттері туралы
5.Ой толғаныс
Рәміздер
|
Авторлары
|
Не бейнеленген
|
Қабылданған жылы
|
Ш.Қалдаяқов
Н.Назарбаев
|
Ш.Ниязбеков
|
Ж.Мәлібеков
Ш.Уәлиханов
|
Отан,туған ел
|
Шаңырақ,уық
|
Ою,қыран,күн
|
1991 жылы
|
1992 жылы
|
1993 жылы
|
Ту
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Елтаңба
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Әнұран
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ту шаңырақ
күн
Ш.Қалдаяқов
Елтаңба ою
қыран
көгілдір түс
Әнұран Н.Назарбаев
Жұлдызша
Ж.Мәлібеков
6.Оқушылар күнделіктеріне жазып алады
Оқушылар бағаланады.
Оқушылар смайликтерді белгілеп, жапсырады.
|
Дереккөздер және жабдықтар: оқулық, әдістемелік құрал,нұсқаулық,ғаламтор,Интерактивті тақта
|
Кейінгі оқу: оқушыларға Отан, туған жер тақырыбына арнап мақал-мәтелдер, өлең шығарып келу, жинақтап,жазып келу
|
Сабақты бағалау:
Табыс критерилері арқылы бағалау
Жиынтық баға
Кері байланыс
|
Сабақ бойынша өзгертулер
|
Дүниетану 3-сынып Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мықтыбекова Зинат Қайыржанқызы
Жарқайың ауданы Өмірлік орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі,
«Өрлеу» ҰБАО АҚ қоғамының филиалы Ақмола облысы бойынша педагогтердің біліктілігін арттыру курсының ІІІ-базалық деңгейінің сертификатталған мұғалімі
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақстан халқы
|
Жалпы мақсаты
|
Қазақстан Республикасында тұратын өзге ұлт өкілдері жайлы оқу,тату-тәтті,ынтымақ-бірлікте өмір суруді үйрену.
|
Оқу нәтижесі
|
Оқушылар еліміздің көп ұлтты мемлекет екенін біледі,олардың біздің елімізде тату-тәтті өмір сүріп жатқанын сезінеді..
|
Түйінді идеялар
|
Оқушылар өзге ұлыстар мен ұлт өкілдеріне құрметпен қарауы керек.
|
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары
|
Мұғалім немен айналысады
|
Оқушылар немен айналысады
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
а/Сергіту сәті 2 мин
2.Үй тапсырмасы 5 мин
Сурет салуды бергем
3. Қызығушылық ояту 7 мин
«Ұлтың кім?» ойыны
Оқушыларға сұрақтар беріледі кім қай елдің салтын, тамағын, әнін, биін т.б. біледі.
Оқушылардан сабақтың тақырыбы мен мақсаты сұралады.
4. Мағынаны тану
а/ Топқа бөлу 3 мин
ә/Мәтінмен жұмыс 10 мин
б/Жоба қорғау 7мин
5.Ой толғаныс
Дарынды оқушыларға – эссе «Ұлттар достастығы »
Қалған оқушыларға- қызықты тапсырма 5 мин
6.Үйге тапсырма
1 мин
Халқымыздың әдет-ғұрыпы, салт-дәстүрі туралы жазып келуге тапсырма беремін.
7.Бағалау
3 мин
Критерий арқылы бағалау
Жиынтық баға
8.Кері байланыс
2мин
|
1.а/ Оқушылар орындарынан тұрып,
бәрі бірге сергіту сәтін жасайды./шаттық шеңбері/ «Ыстық микрафон» тілек тілеу
2.Оқушылар үйге берілген суреттерін көрсетіп, түсіндіріп айтып кетеді.
3.Оқушылар өздері білетін сұраққа жауап айтады немесе көрсетеді.
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын тауып, хабарлап айтадды.
4.Оқушылар карта арқылы 4 топқа бөлінеді. жұптасып, мәтінді оқиды.
Оқушылар мәтінді 4 –ке бөліп оқиды.
Оқығандарын кезек-кезек түсіндіріп өтеді.
в/ Оқушылар оқулықтан оқығандарын суреттейді.
Дарынды оқушылар эссе жазады, қалған
оқушылар Қазақстанда тұратын қанша ұлт өкілдерін біледі соны жазады.
6.Оқушылар күнделіктеріне жазып алады
Оқушылар бағаланады.
Оқушылар сабақ туралы өз ойларын смайликтермен көрсетеді.
|
Дереккөздер және жабдықтар: оқулық, әдістемелік құрал,нұсқаулық,ғаламтор,Интерактивті тақта
|
Кейінгі оқу : Халқымыздың әдет-ғұрыпы, салт-дәстүрі н жазып келуге тапсырма беремін.
|
Сабақты бағалау:
Табыс критерилері арқылы бағалау
Жиынтық баға
Кері байланыс
|
Сабақ бойынша өзгертулер
|
Дүниетану 3-сынып Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мықтыбекова Зинат Қайыржанқызы
Жарқайың ауданы Өмірлік орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі,
«Өрлеу» ҰБАО АҚ қоғамының филиалы Ақмола облысы бойынша педагогтердің біліктілігін арттыру курсының ІІІ-базалық деңгейінің сертификатталған мұғалімі
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақстанның қарулы күштері
|
Жалпы мақсаты
|
Қазақстан Республикасының қарулы күштері турлы оқып үйрену,қарулы күштердің мемлекетімізді сыртқы жаудан қорғау үшін қажет екенін ұғыну
|
Оқу нәтижесі
|
Оқушылар еліміздің қарулы күштері жайлы біледі, әр тобын ажырата алады.
|
Түйінді идеялар
|
Оқушылар Қазақстан Республикасының қарулы күштері туралы қосымша мәліметтер мен танысады
|
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары
|
Мұғалім немен айналысады
|
Оқушылар немен айналысады
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
а/Сергіту сәті 3мин
б/Топқа бөліну 2мин
-оқушыларды фигуралар арқылы топқа бөліп аламын
2.Үй тапсырмасы 5 мин Мақал-мәтелдер сұралады.
3. Қызығушылық ояту
ББҮ кестесі 3 мин
Сабақтың мақсаты хабарланады
4. Мағынаны тану
а/Мәтінмен жұмыс 10 мин
б/ Сергіту сәті 2 мин
г/ Қосымша мәлімет 5 мин
д/Дәптермен жұмыс 5мин
5.Ой толғаныс
Дарынды оқушыларға –
Бес жолды өлең
Қалған оқушыларға
Сұрақ-жауап 5 мин
6.Үйге тапсырма 1 мин
Қазақстанның қарулы күштеріне арнап сурет салып келу
7.Бағалау 3 мин
Критерий арқылы бағалау
Жиынтық баға
8.Кері байланыс
1мин
|
1.а/ Оқушылар бәрі бірігіп сергіту сәтін жасайды
2.Оқушылар үйге берілген мақал-мәтелдерін оқып айтып кетеді.
3. Оқушылар алдарына берілген ББҮ кестесін толтырады.
4.а/Оқушылар мәтінді тізбектей оқиды да оқыған жерін оқушыларға түсіндіріп кетеді.
Және кестенің үйрендім деген бөлігін толтырады.
б/оқушылар сергіту сәтін жасайды
Оқушылар интерактивті тақтаға қарап, мұғалімнің қосымша мәліметімен танысады.
д/Оқушылар сөздікпен жұмыс жасайды, таныс емес сөздерді терминдерді дәптерлеріне жазады.
Дарынды оқушылар«Бес жолды өлең» құрастырып жазады
Қалған оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушыларға үйге тапсырма беріледі.Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.
Оқушылар критерий арқылы бағаланады.
Оқушылар стикерге бүгінгі сабақ жайында өз ойларын айтып,смайликтерге жабыстырады.
|
Дереккөздер және жабдықтар: оқулық, әдістемелік құрал,нұсқаулық,ғаламтор,
Интерактивті тақта
|
Кейінгі оқу: Оқушыларға еліміздің қарулы күштеріне арнап сурет салып келу тапсырмасы беріледі.
|
Сабақты бағалау:
Табыс критерилері арқылы бағалау
Жиынтық баға
Кері байланыс
|
Сабақ бойынша өзгертулер
|
Достарыңызбен бөлісу: |