Пәні: Қазақ тілі (үйірме) Күні:
Тақырыбы: Туәлік мезгілдері
Мақсаты: озге ұлт өкілдері балаларын қазақ тілінде еркін сөйлеуге, қазақ тілі мен әдебиетін жетік меңгеруге, тұрмыстық жағдайда өзара еркін сөйлесуге, жауапкершілікке, сын қабылдаушылыққа, бірлестікке және әділеттілікке баулу.
Міндеттері: тұрмыстық жағдайда еркін сөйлеп үйрену, тәулік мезгілдері туралы түсініктерді, құбылыстарды толық меңгеру, сын тұрғысынан ойлау әдісімен жұмыс жасауды үйрету.
Әдісі: аралас: дәстүрлі сабақтың ішіне интерактивті құралдарды, интернет желісін, жеке жұмыс жасау және топпен жұмыс жасау әдістері.
Құралдар: интерактивті тақта, втаман, қарындаштар, тапсырма карточкалары, бағалау смайликтері.
Сабақ барысы:
Балалармен сәлемдесу, оларды түгендеп шығу (тізім бойынша) – 2 минут.
Әр партада отырған оқушылар парталас көршісінің көңіл-күйін және осы аптадағы ең жақсы көңілін көтерген жағымды жаңалықтарын бөліседі. Қызық және көк түсті шар ортаға шығарылады, оқушылар ұнатқан түрлеріне қарай екі топқа бөлінеді.
Сабақ тақырыбын сурет жұмбақ арқылы шешу (Тәулік өлшемі). Оны тақтаға, дәптерлерге жазып алу. – 5 минут
«Білемін, білгім келеді, үйрендім» әдісі бойынша сабақты бастау. Оқушылар қалауы бойынша әр бағанға ұсыныстарын айтады, оны жалпы тақтаға жазып, дәптерлеге көшіреді. – 10 минут.
Білемін
|
Білгім келеді
|
Үйрендім
|
Тәулікте төрт мезгіл болады.
Тәулік уақыт өлшемін білдіреді.
Тәулік таңмен басталады, түнмен аяқталады.
Түнде ай мен жұлдыздар шығады.
|
Түңгі уақытта неге қараңғы болады?
Сағатта тәулік мөлшерлерін белгілеу.
|
|
Жаңа сөздерді сөздікке жазу, ол сөздерді бірігіп дыбыстап айтып шығу: 5 минут.
Таң Арай
Күн Сәуле
Күндіз Кеш
Түн Ай
ұлдыз Ғалам (шар)
Планета (лар) Табиғат
Топтық жұмыстар орындау:
І. Әр топқа тәулік мезгілдері бейнеленген суреттер беріледі. Топпен жұмыс орындалады: сурет бойынша қысқаша эссе жазу (4-5 сөйлем). Ол эссені қасындағы балаға оқйп беру. Одан кейін топ ішінде бір біріне эсселерін оқып беру. – 10 минут
ІІ. Сурет бойынша жазылған мәтендері бойынша Венн диаграммасын құру керек. Ол үшін әр топқа ватман мен түрлі-түсті қарындаштар таратылады. Ортаға шығып әр топ өздерінің диаграммаларын қорғайды. – 10 минут.
ІІІ. Құрылған Венн диаграммасынан өздеріне ұнаған бір сөзді белгілеп алу керек. Сол сөзге қарай 5 жолдық өлең құру керек. 5 минут.
І топ:
Зат есім: - Таң
Сын есімдер: Арайлы, Самалды
Етістіктер: оятады, сергітеді, қуантады, сабаққа барғызады.
Сөйлем: Арайлы таңда оянып, қуана сабаққа кеттім.
Синонимі: Сәрі
ІІ топ:
Зат есім: - Түн
Сын есімдер: Қараңғы, Салқын
Етістіктер: күнді аяқтайды, ұйықтатады, ойландырады, демалдырады
Сөйлем: Қараңғы түннің салқынымен ауа жұтуға шықтым.
Синонимі: Қараңғы.
Интернет арқылы (интекрактивті тақтадан) ғалам құбылыстары мен заңдылықтарына қысқаша бейнешолу өткізіледі..
Орындалған тапсырмалар негізінде білгім келеді бағанынадағы сұраққа жауап жазып, үйрендім бағанын толтыру. 10 минут
Білемін
|
Білгім келеді
|
Үйрендім
|
Тәулікте төрт мезгіл болады.
Тәулік уақыт өлшемін білдіреді.
Тәулік таңмен басталады, түнмен аяқталады.
Түнде ай мен жұлдыздар шығады.
|
Түңгі уақытта неге қараңғы болады?
Сағатта тәулік мөлшерлерін белгілеу.
Мезгілдердің қайсысы ең қысқа, ал қайсысы ең ұзақ?
|
Ғаламның заңдылығы бойынша Түнгі уақытта ай мен күн орындарын алмастырады.
Таң сағат 5.00 ден 12.00 ге дейін.
Күндізгі уақыт сағат 12.00 ден 16.00ге дейін.
Кешкі уақыт сағат 16.00 ден 22.00 дейін.
Түнгі уақыт сағат 22.00 ден таңғы 05.00 ге дейін.
Ең қысқа уақытта өтетін тәулік мезгілі – күндізгі мезгіл. Ең ұзақ уақыт өтетін түнгі мезгіл.
|
Қорытындылау: Әр топ өзара бірі біріне баға қояды, кейін әр топтың жетекшілері көршілес топқа жалпы баға қояды. Ол ұшін үш түрлі смайликтер таратылады. Ондай баға не қойғандарын түсіндіреді.
Үй тапсырмасы: Карточкалар таратылады.
Балаларға сабаққа қатысқандары үшін алғыс білдіріп, сәттілік тілеймін.
Қоштасамыз!
№ 1 карточка
№2 карточка
Достарыңызбен бөлісу: |