- Сабақтың тақырыбы:
- Туындыны есептеу ережелері.
- Сабақтың мақсаты: Оқушылардың туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру.
- а) білімділік: Туынды ұғымы бойынша оқушының ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағытталған;
- ә) дамытушылық: Оқушының жеке тұлғалық қасиеттерін қалыптастыру, логикалық ойлауын, математикалық дүниетанымын кеңейту;
- б) тәрбиелік: Оқушылардың бір-біріне көмектесу адамгершілігін, өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.
- Сабақтың типі: білімді бекіту
- Сабақтың түрі: саяхат сабақ
- Сабақтың әдістері: ұжымдық оқыту, өзара оқыту, жұппен жұмыс, оқыта үйрету, топтық жұмыс.
- Сабақтың көрнектілігі: Туынды ережелері жазылған плакат, семантикалық карта, үлестірме қағаздар.
- Пәнаралық байланыс: Тарих, география, қазақ тілі.
- Сабақтың барысы.
- І. Ұйымдастыру кезеңі: 1-2 минут
- Оқушылармен сәлемдесу; түгелдеу; назарларын сабаққа аудару; топқа бөлу, топ басшыларын сайлау, баға қою критерийлерімен таныстыру.
- ІІ. Негізгі бөлім: 2 топқа бөлу:" туынды әлеміне саяхат"
- (Қосындының туындысы туындылардың қосындысына тең)
- 6) Қосындының туындысы неге тең?
- І. " Анықтама" станциясы 4-5 минут
- ( Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нөлге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функцияны нүктесіндегі туындысы деп аталады.)
- 3) Дифференциялдау амалы деп нені атайды?
- 4) Тұрақты санның туындысы неге тең?
- 5) х-тің туындысы неге тең?
- 2-топқа: Дұрыс жауаптың сәйкестігін табыңдар:
- ІІІ. «Есептер» станциясы 4-5 мин
- (мұнда мұғалім саяхатшыларға тапсырма береді. (карточка). Әр топтың капитандары орындайды).
| | | | | | | | | | | | | | - y`(х)=0 теңдеуін шешіңдер:
- f(х)=x3-3x2+7
| | | | | | | | | | | | | | | | - f`(х)=0 теңдеуін шешіңдер:
- f(х)=x4-2x2+1
| | - ІІІ. «Есептер» станциясы 4-5 мин
- (мұнда мұғалім саяхатшыларға тапсырма береді. (карточка). Әр топтың капитандары орындайды).
- ІV. «Ғалымдар» станциясы 7-8 мин
- Бұл станцияда оқушылар сұрақтарға жауап береді.
- Функцияның туындысын флексия деп атаған кім?
- Айнымалы шамалардың өсімшелерін белгілеу үшін гректің әріпін қолданған кім?
- Туынды ұғымын, у және f белгіленулерін енгізген қай ғалым?
- Туындыны дифференциалдау деп атаған кім?
- V. «Туындыны қолдану» станциясы семантикалық карта 6-7 минут.
- Мұнда кестеде тігінен тапсырмалар берілген, ал көлденеңінен жауаптары берілген. Тапсырма мен дұрыс жауап сәйкес келетін клеткадағы әріптерді тізіп жазсақ, туындының көмегімен қандай есептеулер жүргізуде болатыны шығады. Соны табайық,
- ІІІ. Сабақты қорытындылау: 5-6 минут
- Қосындының туындысының ережесі.
- Көбейтіндінің туындысының ережесі.
- Бөліндінің туындысының ережесі.
- ІV. Оқушылардың білімін бағалау: 2-3 минут.
- Бағалау парағы арқылы жеңімпаз топты анықтау, марапаттау.
- Жеке оқушыларды бағалау.
- Бағалау парағы.
- V. Үйге тапсырма: 1-2 минут. № 155, 156 есептер,
- тақырыпты қайталау
Достарыңызбен бөлісу: |