Қосанова К. Сабақтың мақсаты



жүктеу 22,67 Kb.
Дата16.02.2018
өлшемі22,67 Kb.
#9923
түріСабақ
  • Сабақтың тақырыбы:
  • Туындыны есептеу ережелері.
  • П.Тәжібаева атындағы жалпы орта мектебі
  • Математика пәні мұғалімі
  • Қосанова К.
  • Сабақтың мақсаты: Оқушылардың туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру.
  • а) білімділік: Туынды ұғымы бойынша оқушының ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағытталған;
  • ә) дамытушылық: Оқушының жеке тұлғалық қасиеттерін қалыптастыру, логикалық ойлауын, математикалық дүниетанымын кеңейту;
  • б) тәрбиелік: Оқушылардың бір-біріне көмектесу адамгершілігін, өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.
  • Сабақтың типі: білімді бекіту
  • Сабақтың түрі: саяхат сабақ
  • Сабақтың әдістері: ұжымдық оқыту, өзара оқыту, жұппен жұмыс, оқыта үйрету, топтық жұмыс.
  • Сабақтың көрнектілігі: Туынды ережелері жазылған плакат, семантикалық карта, үлестірме қағаздар.
  • Пәнаралық байланыс: Тарих, география, қазақ тілі.
  • Сабақтың барысы.
  • І. Ұйымдастыру кезеңі: 1-2 минут
  • Оқушылармен сәлемдесу; түгелдеу; назарларын сабаққа аудару; топқа бөлу, топ басшыларын сайлау, баға қою критерийлерімен таныстыру.
  • ІІ. Негізгі бөлім: 2 топқа бөлу:" туынды әлеміне саяхат"
  • (Қосындының туындысы туындылардың қосындысына тең)
  • 6) Қосындының туындысы неге тең?
  • І. " Анықтама" станциясы 4-5 минут
  • 1) Туынды дегеніміз не?
  • ( Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нөлге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функцияны нүктесіндегі туындысы деп аталады.)
  • 2) Туындының белгіленуі?
  • (у' немесе f'(х))
  • 3) Дифференциялдау амалы деп нені атайды?
  • 4) Тұрақты санның туындысы неге тең?
  • (нөльге)
  • 5) х-тің туындысы неге тең?
  • (1-бірге)
  • ІІ. «Формулалар» станциясы 4-5 мин.1-топқа жетіспейтінді сәйкестендір
  • (u ±v)`= u`-v`
  • жақша
  • (uv`)=u`v±uv
  • минус
  • = , v ≠0
  • плюс
  • (ха)` = aха1
  • туынды
  • сu`=c
  • квадрат
  • x`=
  • жиырма
  • ((x+5)20) `=(x+5)19
  • түбір
  • 2-топқа: Дұрыс жауаптың сәйкестігін табыңдар:
  • (x5) `=
  • 10 х4
  • 5`=
  • -
  • (2x5) `=
  • 5х4
  • (x) `=1
  • 3x2+2
  • (10х)`
  • 0
  • ( )`=
  • 10
  • (х3+2х)`=
  • 1
  • ІІІ. «Есептер» станциясы 4-5 мин
  • (мұнда мұғалім саяхатшыларға тапсырма береді. (карточка). Әр топтың капитандары орындайды).
  • Туындысын тап
  • Жауаптары
  • y=2x3+x2-
  • y=x2-3x-
  • y=x2-3x4+ -
  • (х2+5).(х2-4)
  • y=
  • y`(х)=0 теңдеуін шешіңдер:
  • f(х)=x3-3x2+7
  • І топ
  • Туындысын тап
  • Жауаптары
  • y=x4-2x-
  • y=x3+4x2-
  • y=x3-4x3+ -
  • (х2+4).(2x-1)
  • y=
  • f`(х)=0 теңдеуін шешіңдер:
  • f(х)=x4-2x2+1
  • Тексер: ІІ топ
  • ІІІ. «Есептер» станциясы 4-5 мин
  • (мұнда мұғалім саяхатшыларға тапсырма береді. (карточка). Әр топтың капитандары орындайды).
  • Тексер: І топ
  • Тексер: ІІ топ
  • ІV. «Ғалымдар» станциясы 7-8 мин
  • Бұл станцияда оқушылар сұрақтарға жауап береді.
  • Функцияның туындысын флексия деп атаған кім?
  • (И.Ньютон)
  • Айнымалы шамалардың өсімшелерін белгілеу үшін гректің әріпін қолданған кім?
  • (Леонард Эйлер)
  • Туынды ұғымын, у және f белгіленулерін енгізген қай ғалым?
  • (17-ғасырда Лагранж)
  • Туындыны дифференциалдау деп атаған кім?
  • (Готфрид Лейбниц
  • V. «Туындыны қолдану» станциясы семантикалық карта 6-7 минут.
  • Мұнда кестеде тігінен тапсырмалар берілген, ал көлденеңінен жауаптары берілген. Тапсырма мен дұрыс жауап сәйкес келетін клеткадағы әріптерді тізіп жазсақ, туындының көмегімен қандай есептеулер жүргізуде болатыны шығады. Соны табайық,
  • Жауап
  • 8х3-10х
  • 25х4
  • 7х2+24х
  • 5
  • -
  • x+6
  • Тапсырма
  • f(х)=5x5
  • Б
  • З
  • Ғ
  • Д
  • Р
  • А
  • Ң
  • f(х)=2х4-5х2
  • Е
  • П
  • І
  • С
  • Ы
  • Ә
  • Х
  • f(x)=5x+C
  • У
  • М
  • Я
  • Ю
  • Р
  • П
  • О
  • f(x)= +12x2
  • Э
  • Ш
  • Т
  • І
  • В
  • Ұ
  • И
  • f(x)=
  • Е
  • М
  • Ж
  • Қ
  • Ү
  • Т
  • Ь
  • f(x)=2
  • Л
  • Э
  • С
  • Е
  • Щ
  • Н
  • М
  • f(x)=
  • Я
  • В
  • Ф
  • Ю
  • һ
  • Ц
  • У
  • І карта
  • Жауап
  • 12х2-15х2
  • 6х2+30х
  • 8
  • -
  • 30х4
  • 10х3
  • Тапсырма
  • f(x)=6x2
  • А
  • М
  • Б
  • Қ
  • С
  • Ж
  • Е
  • f(x)=3x4-5x3
  • Р
  • У
  • Г
  • Ө
  • А
  • И
  • Ә
  • f(x)=8x-10
  • С
  • Ұ
  • Т
  • Ы
  • Я
  • В
  • Ғ
  • f(x)=
  • Д
  • П
  • Х
  • Т
  • Қ
  • П
  • Ң
  • f(x)=
  • И
  • Ы
  • Ф
  • А
  • Ң
  • Л
  • Т
  • f(x)=
  • Ұ
  • Х
  • А
  • Э
  • Ч
  • О
  • З
  • f(x)= 6
  • У
  • Ө
  • Ф
  • Ж
  • Б
  • Ү
  • Ы
  • ІІ карта
  • Топтар
  • Балл
  • Ортақ
  • балл
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ІІІ. Сабақты қорытындылау: 5-6 минут
  • Қосындының туындысының ережесі.
  • Көбейтіндінің туындысының ережесі.
  • Бөліндінің туындысының ережесі.
  • ІV. Оқушылардың білімін бағалау: 2-3 минут.
  • Бағалау парағы арқылы жеңімпаз топты анықтау, марапаттау.
  • Жеке оқушыларды бағалау.
  • Бағалау парағы.
  • V. Үйге тапсырма: 1-2 минут. № 155, 156 есептер,
  • тақырыпты қайталау

жүктеу 22,67 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау