Муханбетжанова Кулшат Рысбековна Еңбек өтілі 5 жыл Мамандығы География пәні мұғалімі Деңгейі ІІІ деңгей Орта мерзімді сабақ



жүктеу 5,73 Mb.
бет1/5
Дата19.11.2018
өлшемі5,73 Mb.
#20631
түріСабақ
  1   2   3   4   5

Қарағанды облысы Осакаров ауданы «Молодежный кенті №23ОМ»КММ

Мұғалім аты – жөні Муханбетжанова Кулшат Рысбековна

Еңбек өтілі 5 жыл

Мамандығы География пәні мұғалімі

Деңгейі ІІІ – деңгей

Орта мерзімді сабақ жоспары



Сабақ тақырыбы

Мақсаты

Міндеті

Модульдер

Стратегиялық іс әрекеті

Ресурс

Күтілетін нәтиже

1/46

Шығыс Еуропа жазығы

Оқушылар танымдық қабілеттерін дамыта отырып Шығыс Еуропа жазығы туралы білімдерін арттырады.

1.Шығыс Еуропа жазығы туралы тақырыпты толық ашады;
2.Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттала отырып, Шығыс Еуропаның геологиялық құрылысы мен жер бедерін анықтайды.

3.Алған мәліметтерін картадан анықтайды және көрсетеді.



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшелік-теріне сәйкес оқыту, Талантты және дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау.

«Миға шабуыл» әдісі, «Ойлан – жұптас – талқыла!», «Ментальды карта»

«ББҮ» стратегиясы

рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.


Түстер,интербелсенді тақта, флипчарт,

маркер, интербелсенді тақта таратпа парақшалар, бағалау парағы



Шығыс Еуропа жазығы туралы алған білімдерін келешекте қолдана алады, картамен жұмыс жасай біледі.

2/47

Тұран жазығы.


Оқушылар танымдық қабілеттерін дамыта отырып Тұран ойпаты туралы білімдерін арттырады.


1.Тұран ойпаты туралы білімдерін толықтырады;
2.Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттала отырып, Тұран ойпатының геологиялық құрылысы мен жер бедерін және өсімдік, жануарын анықтайды.

3. Алған мәлімет терін картадан анықтайды және көрсетеді.



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшелік-теріне сәйкес оқыту, Талантты және дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау.

Ұйымдастыру кезеңі,

топқа бөлу,

«Қар кесек»

әдісі,


«Ойлан – жұптас – талқыла!», сергіту сәті



Тау суреттері, Интербелсенді тақта, флипчарт,

маркер, интербелсенді тақта, кесте беріледі.




Тұран ойпаты туралы білімдерін толықтыра ды;
- Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттала отырып, Тұран ойпатының геологиялық құрылысы мен жер бедерін және өсімдік, жануарын анықтап, біледі.

3/48

Солтүс тік Қазақ жазығы

Оқушылар танымдық қабілеттерін дамыта отырып Солтүстік Қазақ жазығы туралы білімдерін арттырады.


1.Солтүстік Қазақ жазығы туралы білімдерін толықтырады;
2.Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттала отырып, Солтүстік Қазақ жазығының геологиялық құрылысы мен жер бедерін және өсімдік, жануарын анықтайды.

3.Алған мәліметтерін картадан анықтайды және көрсетеді.



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, көшбасшылық, жас ерекшелік-теріне сәйкес оқыту, талантты және дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау.

Ұйымдастыру кезеңі, Топқа бөлу, «Сұрақтар шеңбері » әдісі, «Ойлан – жұптас – талқыла!», сергіту сәті, бейне ролик көру, рефлексия


Карта қиынды сы,интер белсенді тақта, флипчарт,

маркер, таратпа парақша лар, баға лау парағы кесте беріледі.



Солтүстік Қазақ жазығы туралы білімдерін толықтырады;
- Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттала отырып, Солтүстік Қазақ жазығының геологиялық құрылысы мен жер бедерін және өсімдік, жануарын анықтап, біледі.

4/49

Сары арқа (Қазақ тың ұсақ шоқысы).


Оқушылар танымдық қабілеттерін дамыта отырып Сарыарқа туралы білімдерін арттырады.

1.Сарыарқа туралы білімдерін толықтырады;
2.Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттала отырып, Сарыарқа геологиялық құрылысы мен жер бедерін және өсімдік, жануарын анықтайды.

3.Алған мәліметтерін картадан анықтайды және көрсетеді.



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, Көшбасшылық, жас ерекшелік-теріне сәйкес оқыту, Талантты және дарынды балаларды оқыту, ОүБ және оқуды бағалау.

Ұйымдасты

ру кезеңі

топқа бөлу,

« еркін тал

қы лау»әдісі,

«джигсо»


әдісі, бейне

ролик көру,

«Ментальды карта»

рефлексия.

«ББҮ»



Тау аттары, интер бел сенді тақта, флипчарт,

маркер, таратпа парақша лар, баға лау парағы кесте беріледі.



Сарыарқа туралы білімдерін толықтырады;
- Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттала отырып, Сарыарқа геологиялық құрылысы мен жер бедерін және өсімдік, жануарын анықтап, біледі.

- Алған мәліметтерін картадан анықтай алады және көрсете алады.




Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Т.А.Ә

жұмыс орны

К.Р. Муханбетжанова

«Молодежный кентінің №23 ОМ» КММ



Пән: география



Сынып: 8 «В»

Сабақтың тақырыбы:

Шығыс Еуропа жазығы

Жалпы мақсаты:


Оқушылар танымдық қабілеттерін дамыта отырып Шығыс Еуропа жазығы туралы білімдерін арттырады.


Міндеттері:

- Шығыс Еуропа жазығы туралы тақырыпты толық ашады;
- Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттала отырып, Шығыс Еуропаның геологиялық құрылысы мен жер бедерін анықтайды.

- Алған мәліметтерін картадан анықтайды және көрсетеді.



Күтілетін нәтиже


- Шығыс Еуропа жазығы туралы тақырыпты толық ашады;
- Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттала отырып, Шығыс Еуропаның геологиялық құрылысын, климатын, пайдалы қазбасын, өсімдік, жануарлары туралы мәліметпен білімдерін толықтырады.

- Алған мәліметтерін картадан анықтай алады.



Жетістік критерийлері:

- топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағытталды , шығармашылықпен жұмыс істеу қабілеті артты.

Түйінді ой:



Қосымша әдебиеттер:


География оқулығы, 2011 «Атамұра»

Wikipedia онлайн ресурсы



Сабақ кезеңдері:

Уақыт

Мұғалім іс - әрекеті

Оқушы іс - әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Форма тивті



Суммативті

1мин

Ұйымдастыру кезеңі

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру



Оқушылар құрал – жабдықтарын дайындайды.

Жақсы!

-

-

2 мин

Топқа бөлу

Түстер арқылы топқа бөлу



Оқушылар мұғалімнің берген түстеріне байланысты топтасады.

Бәрекел ді!

-

Түстер

8 мин

«Миға шабуыл» әдісі

  1. Қазақстанның кең байтақ алуан түрлі табиғаты туралы не айтасыңдар?

  2. Қазақстанды неше ірі табиғи аймаққа бөлуге болады.

  3. Шығыс Еуропа жазығы Қазақстанның қай бөлігінде орналасқан деп ойлайсыңдар?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

 


Тамаша!

-

Интербелсенді тақта

10мин__«Ойлан_–_жұптас_–_талқыла!»__3_топқа_зерттеушілік_сұрақ_(сыни_әрі_сындарлы)_беріледі.'>10мин

«Ойлан – жұптас – талқыла!»

3 топқа зерттеушілік сұрақ (сыни әрі сындарлы) беріледі.

1 - топ тапсырмасы



Географиялық орны, геологиялық құрылысы мен жер бедері.

2 – топ тасырмасы



Пайдалы қазбасы, Климаты, Өзендері мен көлдері.

3 – топ тасырмасы

Табиғат зоналары, Өсімдіктері мен жануарлары.


Топтасып жұмыс істейді, әр оқушы өз ойларын қосады, бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы айтады және картадан көрсетеді.

Смайлик көтеру




-

Флипчарт,

маркер


2 мин

Сергіту сәті

«мен Қазақпын!»



Тақтадағы бейнені қайталай отырып билейді.

Жақсы!




Интербелсенді тақта

10мин

Қорытынды.

«Ментальды карта»

География лық орны

Жер бедері

Пайда лы қазба сы

Климаты

Өзен көлдері

Өсімдіктері

Жануарлары














































Оқушылар кестені толтырады.



Саусақпен бағалау

-

Кесте беріледі.

5мин

Бейне ролик көру










Интербелсенді тақта

6 мин

2 мин

Рефлексия.

«ББҮ» стратегиясы

Білемін

Білдім

Білгім келеді











Үй тапсырмасы

  1. Ментальды картаны аяқтау .

  2. Кескін картаға Шығыс Еуропа ойпатын түсіру.

3.Тақырыпты оқып, картадан қарастыру

Оқушылар парақшаны толтырады. Картаға жапсырады.

Күнделіктеріне жазады.



Өзін – өзі бағалау

Топ басшысы бағалайды

Тарат

па парақшалар,

бағалау парағы

Aбaй aтaмыздың: «Aқырын жүрiп aнық бac, еңбегiң кетпеc дaлaғa. Ұcтaздық еткен жaлықпac, үйретуден бaлaғa», – деп aйтқaнындaй, өткізген әр сабақта бала бойына білім нәрін сіңіруге тырысамын. Осындай білім берудің бір парасы ретінде мынадай бір сабақ өткіздім. Бұл 8в сыныпта тізбектелген төрт сабақтың алғашқысы болды. Сабақта екі оқушы денсаулығына байланысты қатыспады. Сабақ тақырыбы «Шығыс Еуропа жазығы». Сабақтың мақсатына жету үшін бірнеше модульдерді және стратегияларды қолдандым. Осы сабақты өткізу барысында мен алдыма қойған мақсатқа жеттім деп ойлаймын, себебі балалар сабаққа белсене қатысты. Түстер арқылы топқа бөлініп отырды. Топтасу кезінде әр топта «А», «В», «С» оқушылардың отыруы қадағаланды. Одан кейін «Миға шабуыл» әдісі бойынша әр топқа бірнеше сұрақтар қойылып, өткен сабақтарды еске түсірдік. «Ойлан – жұптас – талқыла!» әдісі бойынша үш топқа үш түрлі тапсырмалар берілді. Топтасып жұмыс істеу кезінде әр оқушы өз ойларын қосты және бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы айтып, бір оқушы картадан көрсетті.Қорытындылау кезінде «Ментальды карта» бойынша барлық топтар бірдей карточка толтырды. Шығыс Еуропа жазығын бейнелейтін бейне ролик көрсеттім. Оқушылар әр түрлі ақпарат көздерінен алынған мәлімет бойынша көзбен көріп, түсінді. Осыдан кейін рефлексия жасалып, «ББҮ» стратегиясы бойынша өз ойларын жазып тақтадағы картаға ілді. Сыныпта бақылауға алған оқушыларға аса назар аударылды. Оның ішінде «А» оқушы Мұрат Айдана топты басқарып «С» оқушыларға көмегін де беріп, өте жылдам, ширақ екенін көрсетіп отырды. Ал «В» оқушы Сайранов Абылайда сабаққа жақсы қатысып отырды, бірақ баяу қимылының нәтижесінде тапсырмаларды толық орындамады. «С» оқушыға Тұнғатбай Ақмаралды алдым. Ол тек қойылған сұрақтарға қысқа ғана жауап беріп, картадан көрсетті. Бұл жолы бұрынғысына қарағанда сабаққа көңіл күйсіз қатысып отырды. Үй тапсырмасын орындау барысында Ақмарал кескін картаны тиянақты жақсы түсіріп келді. Сабақ соңында топ басшысы топ мүшелерін бағалады және топқа өзін - өзі бағалау парақшалары таратылды. Оны оқушылар өздері критерилер бойынша толтырды.

Күнделiктi caбaғымa оқушылaрдың қызығушылығын aрттыру мaқcaтындa, сабақ өткізу формаларын және түсіндіру әдістерінің жаңа тәсілдерін күнделікті сабаққа қолдануға тырысамын. Көбінесе мына жағдайларға көңіл бөлемін:
1) сабақтың мазмұны
2) сабақты өткізудегі тәсілдері мен әдістерін таңдау
3) сабақтың нәтижелігі.

Оcы жерде оқушы пiкiрiн еcкере отыруды дa еcтен шығaрмaймын. Cебебi оқушы оқу aрқылы, болaшaққa cенiмдi көзқaрacпен қaрaйтынынa көзiм жеттi. Әр caбaғымдa оқушылaр оқу үдерiciнiң бaрлық acпектiлерiне белcене қaтыcaды. Мыcaлы: олaр өздерiнiң болжaмдaры мен cұрaқтaрын құрacтырaды, бiр – бiрiне кеңеc бередi, өз aлдынa мaқcaт қояды, aлынғaн нәтижелердi қaдaғaлaйды. География пәні болғандықтан, онда әрине картамен және кескін карталармен жұмыстар көп болып келеді. Сондықтан да оқушылар өздері қолмен жасап, көзбен көріп зерттейді.



жүктеу 5,73 Mb.

Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау