-
Сабақтың тақырыбы: Сұранысты құру жолдары
Мақсаттары:
1. Білімділік: сұраныс, сұраныстың түрлері, конструктор режимінде және қарапайым сұранысты құру жолдары жайлы білімдер беру;
Дамытушылық: оқушылардың Access–те кестелермен еркін жұмыс жасай білуге, компьютерді кең салалы қолдануға дамыту;
Тәрбиелік: қажырлы, қарапайым, ұқыпты, салауатты болуға және берекелі, ұжымшыл болуға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: М. Жанпейісованың «Модульдік оқыту технологиясы» - ның элементтерін пайдалана отырып, тірек – сызбалар арқылы түсіндіру.
Берілген уақыт: 270 минут
Өткізілетін жер: № 10 шеберхана
Пәнаралық байланыс: информатика, ақпараттық жүйелер.
Сабақта қолданылатын
құрал-жабдықтар: Компьютер, проектор, интербелсенді тақта, оқу-әдістемелік құралдар, үлестірмелер.
Сабақ барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі (2 минут).
а) Сәлемдесу
ә) Оқушыларды түгендеу
б) Сыныптың, құрал-жабдықтардың, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
II Кіріспе нұсқау (43минут).
Өткен материалдарды пысықтау.
1) MS Access – қандай программаға жатады?
MS Access – объектілері нешеге бөлінеді? Олар қайсылар? Тірек-сызбаға толтырыңдар.
MS Access – те кесте құрудың үлкен жақтан неше тәсілі көрсетілген? Тірек-сызбаға толтырыңдар.
MS Access – те «Кесте Құру» тәсілімен кесте құрудың қандай түрлері бар? Тірек – сызба түрінде көрсет.
5) Кесте өрісіндегі негізгі меню жолы мен стандартты құрал – саймандар тақтасындағы элементтерді атаңдар.
Тақырып пен мақсатын хабарлау.
MS Access – тің сұраныс объектісімен танысу.
Сұраныс түрлерін қарастыру.
Конструктор режимінде және қарапайым сұраныстар құруды меңгеру.
3. Жаңа тақырыпты түсіндіру, конспекті жаздыру.
1) MS Access – тің сұраныс объектісімен танысу;
2) Сұраныс түрлерін қарастыру;
3) Конструктор режимінде сұраныстар құруды меңгеру;
4) Қарапайым сұраныстар құруды меңгеру;
5) Қысқаша конспекті жаздыру;
5) Тапсырма орындау әдістерін түсіндіру.
4. Кіріспе нұсқаудың материалдарын бекіту. Сұрақтар, тапсырмалар.
Тақтада орындап көрсетіңдер:
1) MS Access-те сұраныс қалай құрылады? Неше түрлі әдісі бар? Олар қайсылар?
2) Сұратулар конструкторының терезесін таныстырыңдар.
3) Қарапайым сұраныс құрудың басқыштарын көрсет.
4) MS Access-те сұраныс құрудың қандай артықшылықтары бар?
5) Негізгі менюде сұраныс қалай құрылады?
5. Жұмыс кезіндегі және жұмыс соңындағы техника қауіпсіздігі туралы естеріне салу.
ДК-МЕН ЖҰМЫС КЕЗІНДЕГІ ҚАУІПСІЗДІК ТАЛАПТАРЫ:
1. ЭЕМ-да жұмыс істеу барысында экраннан көзді оптималды қашықтықта (60 -70 см) сақтау қажет.
2. Келушілер кіргенде оқушылар орнынан тұруға тиісті емес.
3. Көздің талғандығы байқалған немесе шаршаған жағдайда, бірнеше жаттығуларды орындауға болады.
4. Оқушылар алғашқы медициналық жәрдем көрсету мен өртті сөндіру әдістерін білулері тиіс.
ДК-МЕН ЖҰМЫСТЫ АЯҚТАУ КЕЗІНДЕГІ ҚАУІПСІЗДІҚ ТАЛАПТАРЫ:
1. Жұмысты мұғалімнің нұсқауымен аяқтау.
2. Дискжетектен дискілерді алу.
3. Жұмыс орнын тәртіпке келтіру.
4. Мұғалімнің рұқсатымен аппаратураны өшіру .
5. Жұмыс орнын тек мұғалімнің рұқсатымен ғана қалдыру керек.
6. Лабароториялық тапсырмаларды және орындаған жұмыстарды тапсыру.
7. Жұмыс орнын пайдалануды есепке алу Журналына белгі қою керек.
6. Жұмыс орындарына бөлу.
Достарыңызбен бөлісу: |