Күнтізбелік карта



жүктеу 366,5 Kb.
бет1/2
Дата20.11.2018
өлшемі366,5 Kb.
#22353
түріСабақ
  1   2

КЕЛІСІЛДІ:

ӘБ жетекшісі Юдина В.И.

« 02 » ақпан 2016ж

«Тігін ісінен» жалпы еңбек дайындығы бойынша

ашық сабақ жоспары


Тақырыбы: Машина тігісімен бүрме орындау.

5сынып

Дайындаған: Кубентаева М.К.

Астана


2015-2016 оқу жылы


5В сыныбы -Күні: 02.02.16ж

Бөлімі:Машина тігісімен бүрмелер орындау.

Сабақтың тақырыбы: Машина тігісімен бүрме орындау.

Сабақтың мақсаты: Машина тігісінің қомегімен бүрмені орындауды үйрету.

Сабақтың міндеттері:

1. Білімділік: машина тігісімен бүрме өңдеу технологиясын игеру.

2. Түзету-дамытушылық: оқушылардың іскерлік-дағдысын, көзмөлшерін, саусақ моторикасын, қалыптастыру.

3. Тәрбиелік: еңбексүйгіштікке, материалды үнемдіуге іскерлікке, шығармашылыққа тәрбиелеу

Құрал-жабдықтар: тігін машинасы, қайшы,  ине  жіп,  сызғыш, қарандаш,түйреуіш, мата.

Көрнекілік:үлгі түрлері, технологиялык карта, интерактивті тақта.

Сөздік:бүрме, қол тігісі, машина тігісі


Сабақ кезендері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс -әрекеті

Күтілетін нәтиже

I Үйымдастыру кезеңі

Мақсаты: оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру



Сәлемдесу.Құрал-жабдықтарды түгендеу.

Оқушылардың зеіннін сабаққа аудару Шаттық шеңбері.



Қуанамын мен де, (Өзін көрсетеді)

Қуанасын сенде, (Жанындағы досын көрсетеді)

Қуанайқ достарым, (Бір-бірінің қолдарын ұстайды)

Аралап атқан күнге! (Қолдарын жоғары көтереді)


Сабаққа дайындық жасау.

Оқушылар арнайы алжапқыштарын киеді, өз орындарына отырады.







1.Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау

Машина тігісімен бүрме жасауды үйрену.



Оқушылар тындайды.




Кіріспе

Вводный инструктаж



Өткен сабақты қайталау.

1. Бүрме деген не? Бүрме-әшекейлеудің бір түрі.

2. Бүрме дайындау үшін бөлшектің қандай ұзындығы пішіледі?

3. Бүрмені қандай матадан жасауға болады?

Бүрме жасау үшін мақта матаны тандаған дұрыс.

4. Бүрмені қандай тәсілмен орындайды?

5. Сіздер қандай тәсілмен бүрмені үйреніздер?

6. Бүрмені қол тігісімен орындау тәсілін айтып беріңіз?

Техника қауіпсіздігін қайталау.


Дәптермен жұмыс жасайды.

Сөздік жұмыс: бүрме, қол тігісі, машина тігісі

Оқушылар жауап береді.

Бүрмеге арналған бөлшек негізгі бөлшектің көлемінен екі есе ұзын болуы тиіс

Бүрмені мақта матадан жасаған ыңғайлы.


(қол тігісімен және машина тігісімен).

Қол тігісімен бүрмені жасауын үйрендік.

Матадан 2 бөлшек пішіп аламыз: негізгі бөлік және ұзындығы 2 есе ұзын бүрме бөлігі пішіледі. Бүрме бөлігіне екі қатар түзу қол тігісін жүргіземіз: бірінші қатар қиындыдан 1см, екіншісі бірінші тігістен 5мм қашықтықта. Бөлшектің қиындысын негізгі бөлшектің көлеміне дейін жинайды; жіптің ұшын байлап бекітеміз; бүрмені ұзындық бойымен біркелкі үлестіреміз.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді

II Негізгі бөлім

Мақсаты: Әңгіме және көрнекілік көрсету арқылы, жаңа тақырып бойынша оқушыларға нақты көрініс көрсету.


Сергіту сәті:




Машина тігісінің көмегімен бүрмені орындауды үйренеміз.

Сұрақ. Бүрмені қандай тәсілмен орындауға болады?

Жауабы. Бүрмені қол және машина тігісімен орындайды.

Практикалық жұмысты орындау үшін қандай құрал- жабдықтар керек? (мата, қайшы, тігін машинасы, ине, жіп, үтік).



Практикалық жұмысты бастамас бұрын нені қайталаймыз?
Мынау менің жүрегім,

Бәрі осыдан басталған.

Мынау басым ақылды,

Бәрін өзі атқарған.

Мынау менің оң қолым,

Мынау менің сол қолым,

Барлық істі атқарған.


Оқушылар тындайды.

ТҚЕ қайталап айтып береді.

Матаны пішуге дайындайды.

Дәптерге жұмыс жасайды.

Жұмыс бастамас бұрын ТҚЕ қайталау (қайшымен, үтікпен, тігін машинасымен).


Оқушылар бүрме түрлерін көрстеді

III Практикалық жұмыс

Мақсаты: Техникалық қауіпсіздік жұмысының ережесін қайталау

Мақсаты: Әңгіме және көрнекілік көрсету арқылы, жаңа тақырып бойынша оқушыларға нақты көрініс көрсету.


Жұмыс барысы:

1. Матаның оң терісін анықтау. Екі қиындыны пішу:



а) негізгі қиынды15*6см

б) бүкпе қиындысы 10*30см

2. Бүкпені машина көмегімен дайындау.



3. Жұмыс технологиялық карта көмегімен жасалады.

1. Екі тігіс жасалады: алғашқысы қиындыдан 1см қашықтықта, екіншісі алғашқы тігістен 5мм қашықтықта.

Қиындыдан 1 см өлшейсіңдер; қарындашпен сызық сызу, машина тігісін сол сызық үстімен жүргізу. Екінші тігісті алғашқы тігістен табанның жалпақтығына сәйкес қашықтықта жүргіземіз.

III топ мұғалімнің көмегімен жұмыс жасайды және қарындашпен 2 сызық жүргізеді: біріншісі қиындыдан 1см қашықтықта, екіншісі бірінші сызықтан 5мм қашықтықта. Кейін осы сызықтар бойымен машина тігістері жүргізіледі.

2. Бөлшектің қиындысын негізгі бөлшектің көлеміне дейін жинайды. Бүрмені ұзындық бойымен біркелкі жинаймыз.

3.Дайындаманы негізгі бөлікпен біріктіріп тігу.

Жұмыс барлықтарыңа түсінікті ме? (Иә) Онда жұмысқа кірісіңдер.

Әлсіз оқушыға көмек көрсету.

Практикалық жұмыс барысында оқушыларды жинақтылыққа, ұқыптылыққа баулиды. Көз мөлшер, қол моторикасы және зейін дами түседі.

Оқушыларды тігін-құрал жабдықтармен дұрыс қолдануды үйрету. Жұмыс кезінде тәсілдердің барысын қайталап отыру.





Оқушылар өздігінен үлгілерді қолдана отырып жұмыс жасайды.

Қайшымен, инемен техника қауіпсіздігін қайталап отыру.


Мұғалімнің қөмегімен қатемен жұмыс жасайды.

Практиклық жұмысты мұғалімнің қадағалуымен жасайды. Оқушылар технологиялық карта бойынша жұмыс жасайды. Томирис, Жансая, Аружан және Айдана мұғалімнің көмегімен үлгіні дайындайды. Дарина жеке тапсырма орындайды.




Әдіп түрлерін меңгере алды.
Жұмыстың сапасын тексеру:

қөмегімен.



жүктеу 366,5 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау