Әбжәми Гүлнәз Жарасқан Әбдірашев атындағы №62 мектеп-лицейінің



жүктеу 4,6 Mb.
Дата19.11.2018
өлшемі4,6 Mb.
#21624
түріСабақ
  • Әбжәми
  • Гүлнәз
  • Жарасқан Әбдірашев атындағы
  • №62 мектеп-лицейінің
  • бастауыш сынып
  • мұғалімі
  • Ойын арқылы оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру
  • Мақсаты:
  • Ойын түрлерін қолдану арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттырып, балаларды жан-жақты дамыту, баланы қызықтыра отырып, білімді берік меңгерту, білім беруді ойынмен ұштастыру.
  • Оқушылардың ой-өрісін, шығармашылық, танымдық қабілеттерін жетілдіру. Сабаққа деген қызығушылығын, зейінін арттыру.
  • Міндеттері:
  • Ойын түрлерін пайдалана отырып, оқушыларды өздігінен жұмыс істей білуге,
  • ой белсенділігі мен тіл байлығын арттыра түсуге, түрлі дағды мен шеберлікті меңгерту. Балалардың ойынға өз ынтасымен, қызығушылығымен қатысуын қамтамасыз ету.
  • Ойын – баланың даму құралы, таным көзі, тәрбиелік, дамытушылық мәнге ие бола отырып, адамның жеке тұлға ретінде қалыптасуына ықпал етеді. Ойынның тәрбиелік маңызын жоғары бағалай келіп, А.С.Макаренко былай деп жазды: “Бала өмірінде ойынның маңызы зор, ересек адам үшін еңбектің, жұмыстың, қызметтің қандай маңызы болса, нақ сондай маңызы бар. Бала ойында қандай болса, өскен соң жұмыста да көп жағынан сондай болады. Сондықтан келешек қайраткерді тәрбиелеу ең алдымен ойыннан басталады”.
  • Ойынның сабақ барысында басты мақсаты – білім беруді ойынмен ұштастыру. Баланың ойынға белсенді түрде қатысуы оның ұжымдағы басқа да әрекеттерін айқындайды.
  • Сабақта тиімді қолданылған ойын түрлері – мұғалімнің түсіндіріп отырған материалын оқушылардың аса зор ілтипатпен тыңдап, жемісті, сапалы меңгеруіне көмекші бола алады. Өйткені кіші жастағы оқушылар жас ерекшеліктеріне байланысты ойынға өте ынталы келеді. Балалар тез сергіп, тапсырмаларды тез әрі қызығып орындайтын болады. Ойын балалардың оқуға, еңбекке деген белсенділігін, қызығушылығын арттырудағы басты құрал. Ойын барысында балалардың белсенділігі, шығармашылығы дамиды.
  • Ойын түрлері
  • Ұлттық
  • ойындар
  • Дидактикалық
  • ойындар
  • Танымдық
  • ойындар
  • Ана тілі сабағында
  • пайдаланылатын
  • ойындар
  • “Жыл маусымдары”
  • “Суретті сөздер”
  • “Ұйқасын тап”
  • “Орнын тап”
  • “Кір жаятын жіп”
  • “Иә, жоқ”
  • “Қызық сөздер”
  • “Сөз құрау”
  • “Кім жылдам”
  • Қазақ тілі сабағында
  • пайдаланылатын
  • ойындар
  • “Тізбектен шығып
  • қалма”
  • “Танып,
  • есіңе сақта”
  • “Сиқырлы әріптер”
  • “Бұл қалай өзгерген”
  • “Кім жылдам, кім шапшаң”
  • “Адасқан әріптер”
  • “Адасқан сөздер”
  • “Оң қол,
  • сол қол”
  • “Радиога қоңырау шалу”
  • МАТЕМАТИКА
  • сабағында
  • пайдаланылатын
  • ойындар
  • “Үйшіктерді толтыр”
  • “Сиқырлы сандар”
  • “Крестиктер -нолдіктер”
  • “Кім шапшаң”
  • “Гүл сыйлау”
  • “Дұрысын тап”
  • “Көршісін тап”
  • “Сәйкес дөңгелекті тап”
  • “Баспалдақ”
  • “Сандар әлемі”
  • “Жеміс жинау”
  • ДҮНИЕ
  • ТАНУ
  • сабағында
  • пайдаланылатын
  • ойындар
  • “Кім шапшаң”
  • “Сәйкесін тап”
  • “Бұл қай құс”
  • “Себетке жапырақ жинау”
  • “Жыл мезгіл-дері”
  • “Кім жүйрік, кім тапқыр
  • Сабақ үстінде ойынды қолдану мынадай негізгі шарттарға жүгінеді:
  • ойын оқушылардың алдына тапсырма ретінде қойылады;
  • оқушылардың оқу әрекеті ойын ережесіне бағынады;
  • оқу материалы ойын
  • құралы ретінде
  • қолданылады;
  • ойын нәтижесі бірден шығарылып отырылады.
  • Ата-анамен жұмыс (тренинг,жиналыс сәттерінен...)
  • Ойын арқылы оқушы нені меңгереді:
  • оқушылар тек бақылаушы ғана емес, өздері қатыса отырып қиын мәселелерді өз бетінше шеше білуге үйренеді;
  • оқу процесінде алған білімді нақты істе қолдана білуге мүмкіндік береді;
  • уақытты үнемдеуге үйретеді;
  • оқушылар үшін психологиялық жағымды;
  • ойын барысында шешім қабылдау оқушылардын аса жауапкершілікті талап етеді.
  • Баланың ойынға белсенді түрде қатысуы оның ұжымдағы басқа да әрекеттерін айқындайды. Ойын бір қарағанда қарапайым құбылыс не әрекет сияқты болғанымен, ол ұжымдық әрекет. Ойындар арқылы оқушылардың сабаққа қызығушылығы артады, танымдық белсенділігі, пәнге деген қызығушылығы молаяды. Оқушылардың логикалық ойлауы, шығармашылық іс-әрекетке қабілеті, білім сапасы артады. “Сабақ беру – үйреншікті жәй ғана шеберлік емес, ол жаңадан жаңаны табатын өнер” деп Ж.Аймауытов айтқандай, ұстаз өміріне
  • күнделікті сабақты өткізуде қиыннан
  • қиыстырып, бала жүрегіне
  • жол таба білуі керек.
  • Пайдала-
  • нылған
  • әдебиеттер
  • “Ойнайық та ойлайық”
  • Алматы, “Ана тілі”, 1986
  • Бастауыш сынып журналдары
  • “Математика” әдістемелігі,
  • Атамұра, 2009
  • “Ойын элементтерінің маңызы”, Г.Рысбаева
  • НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
  • Р А Х М Е Т

жүктеу 4,6 Mb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау