Атырау қаласы № 3 мектеп-гимназиясы - Юсупова Айнур
- Мадениетовна
-
- І санатты қазақ тілі пәні мұғалімі
- Сабақтың мақсаты
- Білімділік: Сан есім туралы оқушыларға толық мағлұмат беру. Алған білімдерін пысықтап, теориялық алған ұғымдарын мысалдар арқылы терең меңгерту.
- Тәрбиелік: Сан есім тақырыбын түсіндіру кезінде сөздер мен сөйлемдердің тәрбиелілік мәніне көңіл бөле отырып, топпен жұмыс істеу арқылы ынтымақ пен бірлікке, жолдастыққа көмек көрсетуге баулу.
- Дамытушылық: Сан есімнен алған білімдерін жаттығу жұмыстары арқылы дамыту, өз бетінше орындау дағдыларын қалыптастыру, топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
- Сабақтың түрі: Аралас
- Сабақтың әдісі: Мәнерлеп оқу, ауызша сөйлеу, тыңдап түсіну, жазу, екеуара сөйлеу, сұрақ-жауап, ынталандыру
- Сабақтың көрнекілігі: слайд, оқулық
- Ұйымдастыру кезеңі
- Сыныппен сәлемдесіп, түгендеу
- ІІ. Үй тапсырмасы бойынша жұмыс
- ІІІ. Жаңа сабақ
- ІV. Өзіндік жұмыс
- V. Сергіту сәті
- VІ. Топ жұмысы
- VІІ. Тақтамен жұмыс
- VІІІ. Қорытынды
- IX. Үйге тапсырма
- Х. Бағалау
- Үй тапсырмасы бойынша жұмыс
- Мысалдар жазу арқылы жалпы,жалқы есімдердің ережесін шығарамыз
- І топ
- Сан есім дегеніміз не ? Түрлерін атаңыз
- ІІ топ
- Сан есімнің түрлеріне толық мағлұмат беру
- Сан есім дегеніміз- заттың санын білдіретін сөз табы. Сұрақтары: неше? Қанша? Нешінші? Нешеу?
- Имя числительное- часть речи которая обозначает количество предметов и отвечает на вопросы: Сколько? Который? Мысалы, бір,екі,үш
- Сан есім мағынасына қарай 6 түрге бөлінеді.
- По своему значению сан есім в казахском языке делится на:
- Есептік сан есім- Количественные
- Реттік сан есім- Порядковые
- Жинақтық сан есім- Собирательные
- Бөлшектік сан есім- Дробные
- Болжалдық сан есім- Предположительные
- Топтау сан есім- Разделительные
- Сан есімнің жай түрі- простые числительные
-
- 0-нөл
- 1- бір
- 2-екі
- 3-үш
- 4-төрт
- 5-бес
- 6-алты
- 7-жеті
| - 8-сегіз
- 9-тоғыз
- 10-он
- 20-жиырма
- 30-отыз
- 40-қырық
- 50-елу
- 60-алпыс
| - 70-жетпіс
- 80-сексен
- 90-тоқсан
- 100-жүз
- 1000-мың
- 1000000-миллион
| - Сан есімнің күрделі түрі – составные числительные
- 11- он бір
- 15-он бес
- 19-он тоғыз
- 101-жүз бір
- 201- екі жуз бір
| - 428-төрт жуз жиырма сегіз
- 666-алты жуз алпыс алты
- 1957-бір мың тоғыз жуз елу жеті
| | | | | | | | - -ау, -еу сұрақтары: нешеу? Всего семь
| - Біреу, екеу, үшеу, төртеу бесеу
| | | | | | | | - Образуются путем повторения числительных с окончаниями шығыс сеп в конце
| - Бес-бестен по пять, он-оннан по десять
| - Біздің Отанымыз – Қазақстан. Аумағы Батыстан шығысқа 3000 шақырым, ал солтүстіктен оңтүстікке дейін 1700 шақырым. Қазақстан Республиқасының жер көлемі жөнінен дүние жүзінде 9 – орында.
- Қазақстан Республиқасының ұлтық құрамы әр алуан . Қазақстанда 130-дай ұлт өкілдері тұрады. Негізгі ұлт қазақтар республикада 52 пайызды құрайды.
2- арал: “Реттік сан есімдер” -
- Көп нүктенің орнына реттік сан есімді қойып жаз
- Жеті атаңды біл!
- Атасы- бірінші
- Әкесі –
- Баласы –
- Немересі-
- Шөбересі-
- Шөпшек-
- Немене-
- Сан есімдерді сөзбен жазып, реттік сан есімге айналдырыңыз. 2;6;11;15;29;36;44;58;69;74;88;99;199;1840;3689534
- Септік жалғауларын біл!
- Біріншісі – Атау
- ................-Ілік
- ...............-Барыс
- ...............-Табыс
- ...............-Жатыс
- ................-Шығыс
- ............-Көмектес
- Мына есептік сан есімдерді цифрмен жазып, реттік сан есімге айналдыру.
- Мың, жуз, сексен, бес, сегіз
3- арал: “Жинақтық сан есімдер” -
- Жинақтық сан есімдерді табу:
- Ауыз біреу, құлақ екеу.
- Би екеу болса, дау төртеу.
- Жинақтық сан есімдерді табу:
- Атадан алтау туса да,
- Басыңа бір жалғыздық түсер
- Ағайын алтау, ана біреу.
4- арал: “Болжалдық сан есімдер” -
- Есептік сан есімдерді болжалдық сан есімдерге айналдыру, сөйлем құрау:
- Сегіз жүз.......,
- Қырық.......,
- Есептік сан есімдерді болжалдық сан есімдерге айналдыру, сөйлем құрау:
- Елу.......,
- Сексен....,
5- арал: “Топтау сан есімдер” Сағат неше? деген сұраққа жауап бер, мағынасына ажырат 6- арал: “Бөлшектік сан есімдер” - Диалогты оқып өзара сөйлесу мағынасына ажырату
- Баласы: Әке, сағат неше болды?
- Әкесі: сағат сегіз жарым болды. Қайда барасың?
- Баласы: Банкке
- Әкесі: Банк нешеде ашылады?
- Баласы: Тоғыз жарымда ашылады?
- Әкесі: Онда не істейсің?
- Баласы: Ақша айырбастаймын.
- Диалогты оқып өзара сөйлесу мағынасына ажырату
- Баласы: Ана, сағат неше болды?
- Анасы: Сағат жеті жарым болды. Жұмысың бар ма?
- Баласы: Ия. Сайлаудың жұмыстарымен “Нұр Отан” ғимаратына барамын.
- Анасы: Қай уақытта үйде боласың?
- Баласы: Сағат бір жарымда келемін
- Мына сандарды дұрыс атасаңдар, бір жануардың аты шығады.
- 9 – 6 – 8 – 5 – 6 – 40 – 6 –
- 1000 – 60 – 8 – 6 –
- 5 – 6 – 40 – 60 –
VI. Топ жұмысы. Берілген мәтінді оқып шығып тақырыпқа ат беру, сан есімдерді жазып алу - 1932 жылы Есіл өзінінің жағалауындағы Қараөткел округінің негізі қалады. Кейін Ақмола сауда жәрменкелері өткізілетін орталыққа айналады. 1961 жылға кейін Целиноград болып аталады. 1939-1965 жылдары Ақмола облысының, ал 1960-1965 жылдары Тың өлкесінің әкімшілік орталығы болды.
- Бір грамм алтыннан ұзындығы 3 километр 420 метрге жететін жіңішке сым жасауға болады. Ең бірінші фотосуретті 1826 жылы франция ғалымы Жозеф
- Нисфор Ньеп түсерген. Біздің планетамыздағы халықтың жартысы қар көрмепті. Ең үлкен стадион Рио-де Жанейродағы “Маракана” стадионы.
VII.Тақтамен жұмыс. - Берілген сандарды сан есімнің түрлеріне бөліп жазу.
- Үлгі: екі-екінші-екеу-екідей-екі-екіден
VIIІ. Қорытындылау - “Сан есім” тақырыбын бекіту
IX. Үйге тапсырма - Қазақ халқының киелі сандары жайлы мәлімет іздеп келу.
Достарыңызбен бөлісу: |