9 - сынып Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Қара шаңырақтағы фонетика
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: қазақ халқының қара шаңырақ ұғымының мағынасын түсіндіру;осы ұғымға байланысты кенже, шаңырақ иесі, жеті ата, нағашы сияқты түсініктерді тану;
Дамытушылық: түсініп оқу, тыңдау, сөйлеу, сұрақтарға жауап беру, өзара сөйлесу, өз ойын еркін жеткізу, ойлау, іздену, фонетикалық талдау жасау практикалық дағдыларын дамыту;
Тәрбиелік: қара шаңырақты қастерлеу, қадірлеу арқылы үлкендерді, қазақ халқының салт-дәстүрін құрметтеу;
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың түрі: аралас, СТО технологияның элементтерін қолдану
Әдіс- тәсілдері: мұғалімнің сөзі, сұрақ- жауап, ассоциация әдісі, ізденіс, жұппен жұмыс, 5 жолдық өлең, аукцион, мәселе туғызу, эстафета ойыны
Сабақтың жабдықталуы: шаңырақ суреті, нақыл сөздер, тапсырма атаулары
Пәнаралық байланыс: тарих, әдебиет
Жұмыс формасы: жекелей, жұптық, сыныптық
Сабақтың барысы
I Ұйымдастыру кезеңі: - сәлемдесу
- с/т, с/м туралы сөз
Құрметті ұстаздар, оқушылар!
Бүгінгі сабағымыз ерекше с абақ, себебі ол тілдер апталығында өтіп жатыр, тіл мерекесіне арналады. Бұл сабақтың ұраны «Бір ел, бір халық, бір тағдыр»
Бұл сөзді кім айтты? Қандай ойға келеміз?
- Дұрыс! Ендеше мына сөздерден кім сөйлем құрастырады?
Барлық, тату- тәтті, сүріп өмір, шаңырақтың, жатыр, бір, қазақстандықтар, астында.
- Өте жақсы! Біздің I модульдің аты да сондай: Біз тату тұрамыз!
- Сонымен бүгінгі сабақтың тақырыбы: Қара шаңырақтағы фонетика. Мақсатымыз: Қара шаңырақ деген қазақ халқының салт-дәстүрінде ұғым бар екен, осы ұғымды түсініп, неліктен олай айтылады, неге қара шаңырақты қастерлейді екенін білеміз және фонетикалық талдауды қайталаймыз.
Іске сәттілік тілеймін!
II Жаңа сабақ:
- Дәптерге күн, айды, тақырыпты жазу
1. Суретке қарап, дәптерге «Ассоциация» тапсырмасын орындайды (бір оқушы тақтада)
шаңырақ
2. Балалар, сөздің неше мағынасы болады? Қандай?
- Дұрыс, ендеше шаңырақ деген сөздің тура мағынасы қандай?
- Иә, киіз үйдің бір бөлшегі. Қандай бөлшегі екенін бізге түсіндіріп кеткен кім? Қай мақаласында?
Оқулықпен жұмыс: 72 – бет - дауыстап оқу
- Тағы қандай мағынасы бар? Дұрыс, үй, отау, қасиетті үй.
3. Енді бір отауда туыс адамдар жиналады ғой! Олар кімдер екен?
Аукцион арқылы есімізге түсірейік! ( кім 1 минут ішінде туыстық атауларды көбірек жазып береді)
III Бекіту
4. Мәтінмен жұмыс: 55- бет ( мәнерлеп іштей оқы, көрші оқушыға 4 сұрақ қойып әңгімелесіңдер) – жұппен жұмыс
5. Эстафета ойыны: «шаңырағым» сөзіне фонетикалық талдау жаса
IV Қорытынды
5 жолдық өлең жаз! Зат есім: шаңырақ (бір оқушы тақтада)
. Қосымша материал:
3 минуттық эссе: Тату- тәтті отбасы
- Қазақ халқы «Отанды сүю отбасынан басталады» деп бекер айтпаған. Егер біз өзіміздің шаңырағымызда тату-тәтті тұрсақ, бір- бірімізді қадірлесек, «бір ел, бір халық бола аламыз, тағдырымыз да бір болады»
III Үйге: 55- беттегі мәтінді мазмұндау, «дәстүрдің» сөзіне фонетикалық талдау жаса
V Бағалау кезеңі (бағалау парағы бойынша)
Солтүстік Қазақстан облысы
Айыртау ауданы
Казанка орта мектебі
Сабақтың тақырыбы: Қара шаңырақтағы фонетика
9- сынып
(Тілдер мерекесіне арналған ашық сабақ)
өткізген: Н.Б. Қожахметова
Казанка селосы 2013 жыл
Достарыңызбен бөлісу: |