1-бөлім. Компьютерлік жүйелер және желілер
Тақырып: 1.7. Шығармашылық - практикалық тапсырмалар
|
Мектеп:
|
Күні:
|
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Оқу мақсаттары
|
6.4.1.1 эргономика міндеттерін (барынша жайлылық пен тиімділік үшін) тұжырымдау және шешу.
6.4.2.1 интернетке тәуелділіктің проблемаларын талқылау.
6.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекеттесуін түсіндіру;
6.1.2.1 операциялық жүйелердің негізгі функцияларын атау.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
Компьютерлік жүйелер және желілер бөлімін тәжірибеде қолдану жолын анықтайды;
|
Көптеген оқушылар:
Компьютерлік жүйелер және желілер бөлімін тәжірибеде қолдану жолдарын салыстырады;
|
Кейбір оқушылар:
Компьютерлік жүйелер және желілер бөлімін тәжірибеде қолданудың аңыздылығын тұжырымдайды;.
|
Сабақ жоспары
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, түгендеу;
Сыныпта көңілді ахуал орнату.
Жаңа топ құру:
Арнайы программа арқылы топқа бөлу
|
Өткен сабақты пысықтау: «Ыстық орындық» әдісі
Оқушылар орындықта отырған оқушыға сұрақтар қояды. Оқушы тез жауап беруі керек әйтпесе күйіп қалады.
|
Оқушыларды ынталандыру мақсатында 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.
|
https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/
Интербелсенді тақта
|
Сабақтың ортасы
35 мин
|
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою
Компьютерлік эргономика дегеніміз не ?
Компьютер техникасы қалай дамыды және болашақта дамуы бағыттары қалай болады?
Компьютердің негізгі құрылғылары өзара қалай әрекеттеседі?
Операциялық жүйелердің негізгі функциялары қандай?
Сымсыз байланыстың қандай артықшылықтары бар?
|
Жеке орындау үшін тапсырмалар
«9 ромб» әдісі. Оқушылар әрбір ромбда тапсырмаларды орындап шығулары керек.
|
Оқушыларды ынталандыру мақсатында 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.
|
|
|
№1-тапсырма. 1-суретте қолдың тінтуірде орналасуының жағдайлары берілген. Қай суреттерде қол дұрыс орналасқан? Жауабын анықтап, себебін түсіндір.
№2-тапсырма. 2-суретте берілген компьютер пайдаланушының қайсы дұрыс отыр? Жауабын анықтап, себебін түсіндір.
№3-тапсырма. Компьютердің даму тарихын қолдану кезеңдерімен сәйкестендір.
№4-тапсырма. Төменде берілген компьютер құрылғыларының суреті мен атауын сәйкестендір.
№5-тапсырма. 2-тапсырмадағы құрылғылардың қызметін жаз.
қ/с
|
Құрылғылардың атауы
|
Атқаратын қызметі
|
1
|
...
|
|
2
|
|
|
№6-тапсырма. Сымсыз желі арқылы басқарылатын «Ақылды үй» жобаларының бірі берілген (3-сурет). Суреттегі шартты белгілер нені білдіреді? Осы шартты белгілерге қарап бұл «Ақылды үйде» адам үшін қандай қолайлылық жаратылған анықта? Кестені толтыр. Қалай ойласын «Ақылды үй» жобасындағы құрылғыларды сымсыз желі арқылы қалай басқаруы мүмкін?
№7-тапсырма. Төменде берілген жұмыс үстелеінде орналасқан таң-балардың атауы мен қызметін жаз.
Қ/с
|
Таңбалардың пиктограммасы
|
Атауы
|
Атқаратын қызметі
|
1
|
|
|
|
2
|
|
|
|
3
|
|
|
|
4
|
|
|
|
№8-тапсырма. Терминдердің үш тілде баламасын ұсын.
Қ/с
|
Қазақ тілінде
|
Орыс тіліде
|
Ағылшын тілінде
|
|
|
Рабочий стол
|
|
|
Себет
|
|
|
|
|
|
|
|
Бума
|
|
|
|
|
Зависомость
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Smart House
|
|
Операциялық жүйе
|
|
|
|
Командалық
|
|
|
|
|
Видео адаптер
|
|
№9-тапсырма. Windows оерациялық жүйесінде әртүрлі терезелерді 4 түрге топтауға болады. Оларға бума терезесі, программалардың терезесі, сұқбат терезесі, анықтамалық терезесі. 4-суретте берілген терезелерді жіктеңдер.
|
|
Жұмыс дәптері, интрбелсенді тақта
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Кері байланыс:
Бағалау парақшасы арқылы бағалау
Үй тапсырмасы: «Эссе» әдісі
«Компьютерлік жүйелер және желілердің маңызы»
|
|
|