Тайбай орта білім беру мектебінің логопедиялық ашық сабақтың жоспары Мұғалім-логопед : Ахмет Д. Ж



жүктеу 50,83 Kb.
Дата02.02.2018
өлшемі50,83 Kb.
#8364
түріСабақ

Тайбай орта білім беру мектебінің логопедиялық ашық сабақтың жоспары

Мұғалім-логопед : Ахмет Д.Ж.


Тақырыбы : «С» -«Ш» дыбыстарын сөйлем ішінде дифференциалау

Мақсаты : «С» -«Ш» дыбыстарын сөйлем ішінде дифференциалау

Міндеті :

  1. Түзету-білімділік : буындық кесте арқылы оқу техникасын дамыту. «Ойыншықтар» , «Жемістер», «Көкеністер» және «Дүкен» лексикалық тақырыбы бойынша сөздік қорын молайту.

  2. Түзету-дамытушылық: фонематикалық есту қабілетті және қабылдауды, артикуляциялық моториканы есте сақтауды және ойлау қабілетін дамыту. ( Сөздік анализ жасау)

  3. Түзету-тәрбиелеу: тапсырманы үлкен жауапкершілікпен орындауды қалыптастыру, сабаққа белсенді қатысуға үйрету.

Құрал-жабдықтар: магниттар, буындар кестесі, айналар, ойыншықтар, сүлгі.

Ұйымдастыру кезеңі

« Бір-бірімізбен танысайық» ойыны

- Кәне ортаға орнымздан тұрып ат-жөнімізді айтып берміз.

Дыбыстық талдауды дамыту

Егерде сендер бүгін мен дайындаған бар тапсырмаларды дұрыс орындасаңдар, біздің қайда баратынымызды түсінесіңдер.

Қазір мен сендерге жылы сөзед айтам, сендерді мақтаймын. Сендердің міндеттерін әр сөздегі қарамен боялған әріптерді ерекшелеп алып , қандай сөз шыққанын табу.


  • Мейірімді

  • Сүйкімді

  • Көрікті

  • Белсенді

  • Инабатты.

Буындық анализдеу

  • Біз дүкенге барғанда қзімізбен бірге не аламыз?

  • Сендердің алдарында буындар жатыр, сол буындарды құрастырып сөз шығарыңдар.

  • Ол заттар не үшін керек?

  • Бүгін мен сендердің дұрыс жауаптарын үшін осындай ақшаларды беріп отырамын. Ал олардың не үшін керек екендігі туралы сабақтың соңына қарай білесіңдер.

«С» -« Ш» дыбыстарына міңездеме. Артикуляциялық гимнастика

  • «Сөмке» деген сөздің бірінші дыбысн ерекшелеп алыңдар. Ол қандайдыбыс айтылу қалпы қандай. Тізіміздің арасынан қандай жел шығады( суық жел). « Тісімізді тазалайық», « Қоршаулар» , « Жымию» слаид № 1

  • « Ақша» дегенде үшінші әріпі қандай ? «Ш « дыбысын айтшы. Ерніміз « Терезеше»ше», тісіміз « Жақындаған», тіліміз « Кесе»қалыпында болады. Осы дыбысқа мінездеме беріңдер. Слаид № 2

  • Бұл дыбыстардың айырмашылығы неде?(бұл дыбыстардың дыбысталуларында ерніміздің және тісіміздің орналасу қалпы әр түрлі болады.

Дұрыс жауап бергендерің үшін ақша беремін.

Жаңа тақырыты баяндау.

-Кәне ,экранга назар аударайықшы . бүгін біз қандай дыбысты өтеміз екен?

- Бүгін тек дүкенге ғана барып қоймай біз, с-ш ыбыстарын сөйлем және сөздер ішінде машықтандырамыз.слаид № 3

Фонематикалық естуді дамыту.

Сол үшін біз қазір буындық кесетемен жұмыс жасаймыз. Мен сендерге буындар айтамын сендер сол буындарды қарындашпен қоршап, көрсетудерін керек. Слаид № 4

Буындар: са,со,су,сы,се,ша,шо,шу,ше,ши.

Сергіту сәті :

Тербеледі ағаштар

( қолымызды жоғары көтеріп оңға және солға қозғалтамыз(

Алдымнан жел соғады

(қолдарымызбен бетімізге жел соғады)

Кіп-кішкентай ағаштар

(отыра қаламыз)

Үп-үлкен боп өседі.

Отырған қалыптан ақырындап жоғарыға көтерілеміз)

Кеңістікті көру арқылы қабылдауды дамыту

- Енді біздүкенге аттанамыз. Сендер көріп тұрған азық-түліктерді атауларын керек. Біз қандай дүкенге келдік? ( Көкенсітер мен жеміс-жидек дүкеніне) слайид №5.

- Дүкендегі сатушы көкеністермен жемістерді сөреге қоюга үлгермепті. Біз оған көмектесуіміз керек.

Алмұртты ең жоғарғы сөренің сол жағына қой.

Шиені алмұрттың оң жағына қойыңдар.

Шиенің астына қызылшаны қойыңдар.

Үстінен екінші сөренің жағына сәбізді қойыңдар.

Сәбіздің қасына апельсинді қойындар.

Алмұртпен шинеің ортасына сарымсақты қойындар.

Асқабақты астынан екінші сөреге қойыңдар.

Асқабатың жанына алманы қойындар.

Алма мен асқабақ ортасына орамжапырақты қойындар.



  • Дүкенші сендерге өте риза болыып қалды.

Аналогиялық ойлау қабілетін дамыту

Бірінші сөреде не артық?

Екінші сөреде не артық?

Астыңғы сөреде не артық?



С-ш дыбыстарын машықтандыру.

-Жақсы балалар көкенсітер мен жемістер ішінен с-ш дыбысы бар сөздер ерекшелеп алайық.

Енді міне сендерге осындай тапсырма . сөреде тұрған көкенсітер мен жемістер жазылып тұр, бірақ кейбір әріптері құлап қалған сол әріптерді орнына қоюға көмектесейік.

Буындық анализді дамыту.

Енді біз келесі дүкенге аттанамыз. Бұл қандай дүкен? Ойыншықтар дүкені

Енді сендер бар жинаған ақшаларына қалаған ойыншықтарынды алуға болады.

Сөзге дыбыстық талдау жасау

Өздерін алған ойыншық атаукына, дыбыстық талдай жасаңдар.



Қортындылау.

-Бүгін сабақта не өттіндер? Қандай дүкендерді араладыңдар.

- көбінесе қай дыбыстарды біз қайталадық?

-Сабақта сендер өте ақылды, тәртіпті болдыңдар. Жарайсындар!



Рефлексия

Енді сендер өздеріне ұнаған « Ш» дыбысы бар құрал-жабдықтарды ала аласыңдар.

Ал, жақсы балалар осымен бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз. Сауболыңыздар!

Тайбай орта мектебі

Ашық сабақ тақырыбы:

« С»- «Ш» дыбыстарын сөйлем және сөздер ішінде дифференциалау»



Мұғалім-логопед : Ахмет Д.Ж.

2014-2014 оқу жылы
жүктеу 50,83 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау