Тақырыбы: Өзін-өзі тану сабағында позитивті қатынас
Мақсаты: студенттерді позитивті ойлау тәсілдерімен таныстыру, позитивті көзқарасты әртүрлі медитация тәжірибелерінен ажырата білу.
Негізгі терминдер мен ұғымдар: медитация, позитивті ойлау, позитивті ойлау, ақыл-ой серуені
Жоспары:
1. Өзін-өзі тану сабағында жағымды көзқарастың маңыздылығы.
2. Позитивті көзқарас пен әртүрлі медитация тәжірибесіндегі айырмашылықтар.
3. Оң көзқарастың түрлері.
4. Оң көзқарас ережелері.
Позитивті көзқарас кейде рухани тәжірибе әдістерінің бірі - медитациямен шатастырылады, психологтар "өзін-өзі тану"пәнін оқыту әдістемесінің ерекшеліктерін ескере отырып, салыстырмалы талдау жасады. Медитация жағдайында шоғырлану ойлау мен сезімнің ең нәзік құрылымдары жеңілетін нүктеге жеткенше өмірдің неғұрлым нәзік деңгейлеріне ауысады, ал медиатор ешқандай мақсатсыз таза таза санамен ішкі тыныштық күйіне енеді. Медитация уақыты шектелмейді, сананы толығымен өшіру керек. Медитация аяқталғаннан кейін талқыланбайды. Әдістемелік әдіс, ішкі позитивті көзқарас интеллектуалды немесе физикалық күш салғаннан кейін оқушының эмоционалды қозу, гиперактивтілігін жеңуге бағытталған. Оң көңіл-күйге бөлінген уақыт екіден бес минутқа дейін, осы уақыт ішінде терең транс күйіне түсу мүмкін емес, бірақ сіз оң ойларды реттеп, ақыл-ойды тыныштандыруға болады.
Сабақтың басында жағымды көзқарас қалыптастыру өте маңызды, өйткені бұл студенттерге оқытылатын нәрсеге көбірек бейім болуға, сабақта өзін жақсы ұстауға және сабақ барысында жүректен жауап беруге мүмкіндік береді. Оқушыларды біртіндеп тыныш күйге келтіру үшін тыныш, тыныш музыканы қолдану ұсынылады. Музыка студенттерді өте жақсы тыныштандырады және оларды белгілі бір жолмен сабаққа бейімдейді. Сондай-ақ, оң көзқарас тәжірибесін жүргізу кезінде омыртқаның тік және тік болуы маңызды екенін атап өткен жөн. Иілген күйде шаршау мен ауырсыну сезіледі, бұл бізді тек біздің денеміз емес деген ойға қайтарады. Тік позиция жүрекпен тұрақты байланысты сақтауға көмектеседі.
Мұғалімнің өзі қандай күйде екендігі өте маңызды, оның өзінде тыныштық болуы, оның өзі ішкі тыныштық жағдайында болуы, бұл жағдайды студенттерге беру өте маңызды. Бұл қолайлы атмосфераны құруда басты рөл атқаратын мұғалімнің ішкі жағдайы. Балаларға ішкі тыныштық күйін алуға үйрету және сонымен бірге сананы тепе-теңдік күйіне келтірместен ешқандай нәтиже болмайды. Сондықтан оң көзқарасты қабылдау білім алушылардың адамгершілік-рухани дамуының бір бөлігі болу үшін мұғалімнің тәжірибесі болуы маңызды. Мұғалімдер өз өмірлерін, мысалдарын, өздерінің кеңестері мен құнды сабақтары арқылы, бір-бірімен тікелей қарым-қатынас тәжірибесі арқылы үйретеді. Сондықтан ішкі позитивті көзқарастың мақсаты - бейбітшілік терең, ал жүрек-ар-ожданның мекені екенін түсіну, сондықтан оны іздеу керек, оған жету керек.
Позитивті ойлау-бұл адамның жақсы және жаман ойларды сүзіп, жақсы ойларды бірінші орынға қою қабілеті. Жаман жағдайлардан сабақ пен тәжірибе алу және теріс және зиянды ойларды жинау емес. Әлемнің шексіз үлкен екенін және оның сізге қалай қарайтынын түсіну сізге қандай жағдай болмасын, сізге байланысты болады. Бұл оң көзқарастың негізгі мақсаты болып табылатын жақсы нәрселерді қабылдау және жаман нәрселерді өзіңізден қайтару мүмкіндігі, ал оң көзқарастың әдістемелік әдістері оң ойлауға тезірек көшуге және өміріңізді тұтастай үйлестіруге мүмкіндік береді.
Позитивті көзқарас кейде белгілі бір тақырыпты ұсыну үшін қолданылады, мысалы,"Мен өзімді жақсы және жайлы сезінетін жер". Бұл білім алушының бейнелі ойлауын, қиялын, сондай-ақ шығармашылығын дамытады, өйткені позитивті бейнелерді көрсеткеннен кейін оған "Мен жақсы және жайлы жер"суретін салу ұсынылады. Әрі қарай суреттер талқыланады, бірде-бір сұрақ жауапсыз қалмайды.
Тұрақты жаттығуларды пайдалану оң көңіл-күй әкеледі тыныштығы жақсарту, еске алу, білу шоғырланатын, самоконтролю, уравновешенности және түйсігі. Әр сабақ оң көзқараспен басталып, аяқталуы керек. Білім алушылар өздеріне оқытылатын нәрсеге көбірек бейім болады және сабақта өзін жақсы ұстайды. Шоғырлану бізге кез-келген жағдайда қажет екені белгілі: ол қандай - да бір мәтіндерді айту, көлік жүргізу немесе біреумен сөйлесу. Ал оқу процесінде шоғырлану әсіресе өзекті. Оқу процесін шоғырландыру мүмкіндігінсіз мүмкін емес деп айта аламыз.
Позитивті көзқарас тәжірибесі студенттерге және мұғалімдерге алаңдаушылықты жеңуге және тепе-теңдік пен тыныштық жағдайына жетуге көмектеседі. Барлық ойлар ақыл-ойдың ішінде, және бұл тәжірибе оң нәтижеге шоғырлануға әкеледі, бұл біздің теріс мөлшерімізді азайтады. Бүгінгі таңда пәнді әзірлеушілер
"Өзін-өзі тану" сабақтың басында қолдануға ұсынылатын позитивті жаттығулардың 4 мысалын ұсынады. Бұл жаттығулар толығымен қауіпсіз және оқушылардың назарын ішкі тыныштыққа және өзімен және қоршаған әлеммен үйлесімділікке аударуға көмектеседі. Оларды мұғалімнің сүйіспеншілігімен, педагогикалық шеберлігімен және терең адамгершілік-рухани инстинктімен қолдану студенттерге де, мұғалімнің өзіне де сабақтың кереметін сезінуге мүмкіндік береді.
Әлемдегі шоғырлану-бұл ақыл-ойдың тыныштығына жетудің сенімді, тиімді әдісі. Жарықтың осы концентрациясында Жарық адам ағзасында белгілі бір жолмен өтетіні маңызды, өйткені Жарық бас, сезім мүшелері арқылы өтіп, жүректі ашады, содан кейін жарық аяқтар мен қолдарға түседі. Жарық дененің шеңберінен басқа адамдарға шығуы өте маңызды. Бұл жарықтың тек дененің ішінде қалмауы және оның барлық жерде таралуы үлкен маңызға ие. Тағы бір мүмкін әдіс - оны жүрекке тарату. Жарық айналадағы адамдарға таралған кезде, осы сәтте олардың қандай байланыстармен байланысқанын есте сақтаудың қажеті жоқ. Әрбір тірі жанда Жарық бар екенін есте ұстаған жөн, осы жарықпен бөлісіңіз.
Тыныс алу концентрациясы. Тыныс алу-өте маңызды фактор. Тыныс алу "дем шығару-дем шығару" ырғағында болған жөн, яғни "Мен және менің жүрегім бір"дегенді білдіреді. Егер сіз бұл тәжірибені ұзақ уақыт бойы қайталасаңыз, ол біртұтас "ДДСҰ рухына" біріктіріледі, яғни адам ДДСҰ рухын сіңіреді және бұл тыныс алудың табиғи дыбысы. Мағынасы-тыныс алу баяулайды. Бұл техникада басқа сөздерді қолдануға болады, мысалы:" бір - екі"," жоғары - төмен "немесе жай"мен". Тыныс алуды басқара отырып, оның қарқыны бәсеңдеп, ырғағы тереңдей түскендей сезінуге болады. Үстірт емес, терең тыныс алуды үйреніп, студенттер өз денелерін бақылау міндетін жеңілдетеді.
Ормандағы ақыл-ой серуені және су асты патшалығына ақыл-ой саяхаты-табиғатпен бірліктің жағымды сезімдеріне ену мүмкіндігі. Олар шаршамайтын, ұзаққа созылмауы керек. Міндетті шарт: серуен мен саяхатты сыныпқа оралумен аяқтау.
Сабақтың басында позитивті әдістерді қолдану тәжірибесі келесі көрсеткіштердің айтарлықтай жақсарғанын көрсетеді:
- пән;
- өзін-өзі бақылау;
- Денсаулық;
- байсалдылық ақыл;
- жады;
- қабілеті шоғырланатын;
- интуиция;
- басқаларға деген сүйіспеншіліктің көрінісі;
- ішкі тыныштық.
Оң көзқарас әдісін қолданудың маңызды оң нәтижелерінің бірі - Денсаулық. Егер біз оқушылармен жағымды, жақсы ойларға шоғырланатын болсақ, онда мұның бәрі, әрине, физикалық денсаулыққа пайдалы әсер етеді. Шоғырлану қабілеті шындықты өзімізде анықтауға көмектеседі, нәтижесінде біз өзімізге " Мен кіммін?». Бұл шынайы өзін-өзі тану.
Уақыт өте келе студенттер өздерінің практикалық өмірінде жағымды көзқарастың пайдасын сезінеді және бұл әдісті сабақтан тыс уақытта да, үйде де қолдана бастайды. Оқушыларды әр өзін-өзі тану сабағының басында кем дегенде бірнеше минут бойы оң көзқараспен айналысуға ынталандыру керек. Сонымен қатар, егер оң көзқарас сабақтың басында жүзеге асырылса, сабақтың сапасы өзгеретіні байқалады, өйткені басқа сабақтар мен үзілістерден кейін белгілі бір ықтимал шиеленіс жойылады. Балалар тынышталып, өз ойларын барлық мәселелерден алшақтатады және терең ойға жетелейді. Тұрақты жаттығулар бұл әкеледі тыныштығы жақсарту, еске алу, білу шоғырланатын, самоконтролю, уравновешенности және түйсігі. Көптеген ұлы ғалымдар, музыканттар, ақындар мен суретшілер тыныштыққа толы шабытқа қол жеткізді.
Достарыңызбен бөлісу: |