Сабақтың тақырыбы Тамыр. Тамыр түрлері. Тамыр жүйелері Дамытушылық: Өсімдік шаруашылығы



жүктеу 0,57 Mb.
Дата23.11.2018
өлшемі0,57 Mb.
#23599
түріСабақ
  • Ақтөбе қаласы 2014 жыл
  • Биология пән мұғалімі: Серикбаева Шынар Кенжегалиевна
  • Сабақтың тақырыбы
  • Тамыр. Тамыр түрлері. Тамыр жүйелері
  • Дамытушылық:
  • Өсімдік шаруашылығы
  • үшін тамыр жүйелерін дамыту
  • туралы білімнің маңызын ашу;
  • зертханалық жұмысты сауатты
  • орындау дағдыларын
  • қалыптастыруды
  • жалғастыру.
  • Тәрбиелік:
  • Тамырдың өсімдік
  • тіршілігіндегі,
  • табиғаттағы
  • маңызын тамыр күтімін
  • зерттеп талдау арқылы
  • оқушыларды ізденімпаздыққа,
  • еңбек сүйгіштікке,
  • өзара ынтымақтастыққа
  • тәрбиелеу
  • Білімділік:
  • Оқушыларға тамырдың
  • өсімдіктің вегетативті
  • мүшесі екендігі, тамырдың дамуы,
  • тамыр жүйелерінің типтері,
  • олардың құрылысының
  • ерекшеліктері,тамыр қызметі
  • туралы түсінік беру;
  • Сабақтың мақсаты:
  • Сабақтың түрі: дәстүрлі
  • Сабақтың типі: аралас
  • Оқыту әдісі: индуктивті, дедуктивті, иллюстративтік
  • Пәнаралық байланыс:
  • бейнелеу өнері, химия
  • Сабақтың көрнекілігі: бағалау парағы, бейне слайдтар, кеппешөптер,
  • тәжірбиелік ыдыстар
  • Сабақтың жоспары
  • 1. Ұйымдастыру.
  • 2. Үй тапсырмасын тексеру.
  • а) Нөмір ойыны
  • ә) Сызықтық диктант
  • 3. Жаңа білім беру
  • 4. Зертханалық жұмыс
  • 5. Бекіту
  • а) Сандар сыры
  • ә) Жеребе
  • б) Жағдаят
  • в) Құпияхат
  • 7. Бағалау.
  • 8. Үйге тапсырма беру.
  • 9. Қорытындылау.
  • Сабақтың барысы :
  • 1.Ұйымдастыру
  • Сәлемдесу,
  • қатысым тексеру,
  • дайындықтарын бақылау,
  • үш топқа бөлу 2.Үй тапсырмасын тексеру
  • интерактивті тақта арқылы
  • бағалау парағына
  • ұпай жинау
  • Оқушының
  • аты-жөні
  • Үй тапсырмасын тексеру
  • Жаңа сабақты бекіту
  • Оқушы
  • ұпайы
  • Баға
  • лары
  • Нөмір
  • Сызықтық
  • диктант
  • Көрсет-
  • кіш сан
  • Жеребе
  • Жағдаят
  • Құпия-хат
  • I
  • II
  • IIІ
  • I тапсырма «Нөмір» ойыны Ойын шарты :Сынып үш топқа бөлінеді, әр топта 4-5 оқушыдан бейдж нөміріне сәйкес тапсырмаларды таңдап, дайындалып жауап беріледі.
  • I топ
  • 1. Тұқым неден тұрады?
  • 2. Өсімдіктер неліктен дара
  • және қос боп бөлінеді?
  • 3. Ұрық неден тұрады?
  • 4. Эндосперм деген не?
  • III топ.
  • 1.Тұқымның тыныс алуы үшін
  • міндетті түрде не керек?
  • 2.Тыныс алуды дәлелдеу үшін
  • қандай тәжірибе жасалды ?
  • 3.Бөрткен дәндері бар стакан-
  • дағы шырпы неге сөніп қалды?
  • 4. Бос стакандағы шырпы неге
  • жана береді?
  • II топ.
  • 1. Тұқымның өнуін бақылау үшін
  • қандай тәжірибелер қойылды?
  • 2.Бір аптадан соң төртіншіі
  • ыдыста қандай өзгеріс болды?
  • 3. 1, 2 және 3 ыдыста қандай
  • өзгеріс болды?
  • Үш топқа:
  • Тұқымның құрылысы
  • Тұқымның өнуі
  • Өскіннің өсуі құбылыстарын сурет арқылы әңгімелеу
  • ТҰҚЫМНЫҢ ӨНУІ ЖӘНЕ
  • ӨСКІННІҢ ӨСУІ
  • тұқымжарнақ
  • Тұқым қауызы
  • Тұқымбүршік
  • Тұқым
  • қауызы
  • Алғашқы
  • тамыр
  • тұқымжарнақ
  • Жанама тамырлар
  • Алғашқы
  • жапырақ
  • Тұқымасты
  • бөлік
  • Солған
  • тұқымжарнақ
  • Алғашқы сабақша
  • Сызықтық диктант. Тақтадағы тапсырмалардың ішінен дұрыс жауаптарын тауып «иә»бағанына, қате жауапқа «жоқ» бағанына белгілеңіз.
  • 1. Барлық өсімдіктердің тұқымдары, негізінен, органикалық заттардан тұрады.
  • 2. Бидай, жүгері, күріш дәндері майларға бай.
  • 3. Асбұршақ , үрмебұршақ тұқымдарында көп мөлшелерде нәруыз болады.
  • 4. Күнбағыс, зығыр,майкене ( клещевина)- майлы дақылдар.
  • 5. Балуыз(клейковина)- өсімдік крахмалының ерекше түрі.
  • 6. Балуыз - өсімдік нәруызы.
  • 7. Ұрығы мен эндоспермі зақымданған тұқым тезірек өседі.
  • 8. Қоректік заттар қоры тұқымның өнуінің маңызды шарты болып табылады.
  • 9. Егу үшін едәуір ірі тұқымды іріктеп алады, себебі одан жақсы өскін өсіп шығады
  • Эталон арқылы тексеру
  • Иә
  • Жоқ
  • Вегетативті
  • Генеративті
  • Тамыр
  • Сабақ
  • Жапырақ
  • Гүл
  • Тұқым
  • Гүлді өсімдіктердің мүшелері
  • Қауыз
  • Қабық
  • Қалқанша
  • эндосперм
  • Жарнақ
  • Ұрық
  • Ұрық
  • жарнақтылар
  • Дара
  • Қос
  • Сұхбаттасу кезеңі: Жаңа тақырыпты оқып – білу.
  • Ұрық
  • Сабақша
  • Құрылысы
  • Бүршікше
  • Тамырша
  • 1.Тамыр қандай мүше
  • болып табылады?
  • 4.Бақбақты тамырымен
  • бірге жұлып көрдіңдер
  • ме? Қиын ба? Неліктен?
  • 2.Тамырдың негізгі
  • қызметі қандай?
  • 3.Тұқымда қандай мүше ең
  • бірінші пайда болатынын
  • еске түсіріңдер
  • Бүгін біз тамыр туралы айтамыз
  • Сұхбаттасу кезеңі: Жаңа тақырыпты оқып – білу
  • ҚОРЕК
  • ТІРЕК
  • ТАМЫР ҚЫЗМЕТІ
  • ТАМЫР
  • жүйесі
  • НЕГІЗГІ
  • ЖАНАМА
  • ҚОСАЛҚЫ
  • Санмен берілгенді толықтырып жазыңдар
  • ТАМЫР ТИПТЕРІ
  • КІНДІК
  • ШАШАҚ
  • Тамыр типтері
  • Қос және дара жарнақты өсімдіктердің тамырларын салыстырыңыз
  • Бекіту кезеңі
  • Көрсеткіш сан тапсырмасы
  • Жеребе тапсырмасы
  • Зертханалық жұмыс №8
  • Әртүрлі өсімдіктердің тамыр жүйелерінің құрылысын қарастырып көрейік.
  • 1. Кішкентай банкадағы әртүрлі арамшөптердің тамыр жүйелерін анықтайық.
  • 2.Кіндік тамыр жүйесі айқын білінетін кіндік және жанама тамыр түріндегі негізгі тамырдан тұрады.
  • 3.Шашақ тамыр жүйесі қосалқы тамырлардан тұрады. Қосалқы тамырлардың арасынан негізгі тамыр білінбейді.
  • 4.Жапырақтар мен сабақтардан әрқашан қосалқы тамыр өсіп шығады.
  • І топ.
  • “Қыстағы қар жерге ырыс, жердегі ылғал елге ырыс” мақалының мазмұнын түсіндіріңіз.
  • ІІ топ.
  • Халық даналығы Бұхар жырауға кедей «Тарыны қай жерге еккенде мол түсім аламын» деп ақыл сұрай барса, ол құрт-құмырсқа жәндіктер қаптап жүрген жазық жерді нұсқап жүріп кетіпті. Сол жерге тары егіп, «шаш етектен келетін» мол түсім алған кедей Бұхарға келіп, неліктен солай нұсқағанын сұрапты. Мұны сіз қалай түсіндіресіз?
  • ІІІ топ. Орамжапырақ көшеттерін ашық жерге отырғызу кезінде кейбір өсімдіктердің негізгі тамырларының ұшын шырпиды, ал кейбіреулерін сол күйінде қалдырады. Қай өсімдіктер көбірек өнім береді? Сіздер неліктен олай деп есептейсіздер? ІІІ топқа бірдей: Құмды топырақта өсетін қарағайдың тамыр жүйесі қос жарнақты өсімдіктерге кіндік тамыр болады. Сонымен қатар оның тамыры ылғалға жету үшін топыраққа терең орналасады. Ал батпақта өсетін қарағайдың тамыр жүйесі шашақ тамырға ұқсайды. Оның тамырлары үлкен ауданды алып жатады, бірақ топыраққа терең орналаспайды. Себебі неде деп ойлайсыңдар?
  • Жағдаят тапсырмаларының жауабы
  • 1. Мол топырақта тұқым тез өнеді, тамыр тез өседі.
  • 2. Жәндіктер бар жерде құнарлы, қопсытылған топырақ болады.
  • 3. Ұшы шырпылған өсімдік тамырында жақсы түптенеді де, мол өнім береді.
  • 4. Құмда ылғал тереңде жатқандықтан, тамыр ұзын болады, батпақта жайылып өседі.
  • Құпияхат тапсырмалары
  • І топ. Үш сөзден құрылған тамыр қызметі туралы сөйлем шығады.
  • 3
  • 6
  • 9
  • 5
  • 1
  • 10
  • 15
  • 1
  • 13
  • 8
  • 3
  • 13
  • 4
  • 2
  •  
  • 9
  • 14
  • 11
  • 7
  • 12
  • 1-Р, 2-У, 3-Т, 4-Н, 5-Ы, 6-А, 7-С, 8-К, 9-М, 10-Қ, 11-Ш, 12-І, 13-Е, 14-Ү, 15-О
  • 5 ұпай.
  • 3
  • 12
  • 9
  • 11
  • 5
  •  
  • 1
  • 4
  • 2
  • 9
  • 6
  • 2
  • 7
  • 3
  • 2
  • 5
  • 8
  • 10
  • 2
  •  
  • 1-Ө, 2-І, 3-Т, 4-С, 5-Р, 6-Д, 7-К, 8-Е, 9-М, 10-Г, 11-А, 12-А
  • 5 ұпай.
  • ІІ топ. Үш сөзден құрылған тамыр қызметі туралы сөйлем шығады.
  • ІІІ топ. Сөзөрім. «Шашақ» тамыр жүйесінің типі.
  •  
  •  
  • т
  • а
  • м
  • ы
  • р
  • ш
  • а
  •  
  • қ
  • а
  • р
  • ғ
  • а
  • к
  • ө
  • з
  •  
  • ү
  • р
  • м
  • е
  • б
  • ұ
  • р
  • ш
  • а
  • қ
  •  
  •  
  • ж
  • а
  • н
  • а
  • м
  • а
  • қ
  • о
  • с
  • а
  • л
  • қ
  • ы
  • Өнген ұрықтан алғаш пайда болатын мүше.
  • Тамыр жүйесі кіндік тамыр болып келетін дара жарнақты өсімдік.
  • Қос жарнақты өсімдік.
  • Негізгі тамырдан шығатын тамыр.
  • Сабақ пен жапырақтан пайда болатын тамыр
  • IІІ топқа бірдей: Сөзөрім. «Кіндік» тамыр жүйесінің типі.
  • ө
  • с
  • і
  • м
  • д
  • і
  • к
  •  
  • н
  • е
  • г
  • і
  • з
  • г
  • і
  • ж
  • о
  • л
  • ж
  • е
  • л
  • к
  • е
  • н
  •  
  •  
  •  
  • б
  • и
  • д
  • а
  • й
  •  
  • ө
  • с
  • к
  • і
  • н
  •  
  • т
  • і
  • р
  • е
  • к
  •  
  • Тамыр арқылы қоректенетін организм.
  • Қос жарнақты өсімдіктердің ұрығынан дамитын тамыр.
  • Тамыр жүйесі шашақ тамыр болатын қос жарнақты өсімдік.
  • Дара жарнақты өсімдік.
  • Тұқымнан жер бетіне шыққан кішкене өсімдік.
  • Тамырдың қосалқы қызметі.
  • Құпияхат тапсырмаларының жауабы
  • 1. Тамыр қоректену мүшесі
  • 2. Тамыр өсімдік тірегі
  • 3. Шашақ
  • 4. Кіндік
  • Біз
  • бүгін
  • нені
  • білдік ?
  • Тамыр- өсімдіктің
  • вегетативті мүшесі
  • Кішкентай ұрық тамыршасы өсіп,біртіндеп
  • ұзарады әрі жуандайды.
  • Тұтас қарағай сияқты ағаштарды бұтақтарымен
  • және жапырақтарымен бірге діңін ұстап
  • тұру үшін тамыр жүйесі мықты болуы керек екен.
  • Тамырға қандай жүктеме түсетінін
  • елестету үшін, күшті жел кезінде
  • қолшатырды ашып, ұстап тұру керек.
  • Бүкіл тіршілік бойы өсімдіктерде жаңа
  • тамырлары түзіліп, ескілері өсіп отырады.
  • Өсімдіктің барлық тамырларының
  • жиынтығын тамыр жүйесі деп атайды.
  • Оқушыларды бағалау
  • Қорытындылау
  • Үйге тапсырма беру
  • Үйге тапсырма беру
      • § 10 оқу. 55-беттегі кестені толтыру.
      • Дәптерге тамыр суреттерін салып келу.

жүктеу 0,57 Mb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау