Күні
|
|
9 «а» химия № 27 сабақ
|
Сабақтың тақырыбы
|
Кремний және оның қосылыстары. Силикаттар.
|
Сабақ мақсаты
|
Кремний және оның қосылыстары ,өнімдері жайында түсінік алады. Химиялық қасиеттері қалай өзгеретінін иондық , молекулалық , химиялық реакцияларын талдап , сын тұрғысынан қарау арқылы білімді игеруге бағыттау.
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар өз бетімен тақырыпты меңгеруге жұмылдырылады. Топтық жұмыс арқылы бір-біріне үйретеді , ұжымдық жұмыс істеу арқылы өздік білім алуға дербестікке бағытталады реакция теңдеулерін жазады қасиетін талдап біледі.
|
Түйінді идеялар
|
Оқушы өз бетімен топта жұмыс істеу арқылы ойын дәлелдеп , сын тұрғысынан өзінің біліміне баға береді. Топта жұмыс істеуге бейімделе отырып білім деңгейін басқа оқушымен салыстырады ,ой-өрісін кеңейтуге бағытталады.
|
Сілтеме
|
9 сынып оқулығы . АКТ материалдары, қосымша слайдтар, кесте, тест, карточка т.б.
|
|
Сабақ барысы
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Оқыту әдістері
|
1.Ұйымдастыру кезеңі (1минут)
«жыланның жылжуы» тактикасы бойынша жұмыс
|
Оқушылар бір-біріне глобусты жылжыта отырып лақтыру арқылы сабақта кімнің жоқ екенін, себебін, үй тапсырмасын ,әзірлігін айтады . Бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
|
2. Үй тапсырмасын тексеру (5минут) Блум таксаномиясы бойынша «білу ,түсіну»
|
Фосфор оның қосылыстары жайында оқушылар үйден даярлап келген сұрақ, тест, графикалық диктанттарын бір- біріне береді өздері тексеріп ,біледі .Үй тапсырмасын жасап келген постерлері арқылы дәлелдейді топтар бірін –бірі бағалайды.
|
Өзіндік тексеру, Блум таксаномиясы бойынша не білгенін талдау және үй тапсырмасын бағалау.
|
3.Сергіту сәті ( 30 секунд) Оқушыларға видеодан жаттығулар көрсету арқылы сергітіп көңілдендіру
|
«Таңғы зарядка» биін билейді, оқушылар көңіл –күйін көтеріп сабаққа қызығып ден қояды
|
Шаттық шеңбері оқушылар сергіп жаңа сабаққа бағытталады.
|
4.Топқа бөлу (30 секунд) сурет арқылы топқа бөлу
|
Оқушылар өздеріне берілген химиялық құралдар суретіне қарап топқа бөлінеді
|
Топтық әдіс: топқа, ролдерге бөлу арқылы оқуға бағыттау
|
5.Жаңа сабақ мақсатын ашу кезеңі (1минут) Тақтадан кремний оның қос ылыстарына слайд мысалдары көрсетіледі (АКТ бойынша)
|
Оқушылар кремний оның қосылыстарын еске түсіру, мысал келтіру арқылы сабақтың мақсатын анықтайды
|
«Миға шабуыл» тактикасы
|
6.Тапсырманы орындау кезеңі (20 минут) «түсіну ,талдау »
|
Топ бойынша оқушылар тапсырманы бөліп алады. Түсіне отырып талдайды және постерге түсіреді бір- біріне түсіндіреді ортақ түсінік алу арқылы дәлелдейді.Көшбасшылар топтағы оқушылардың жұмысын бағалап отырады.
|
Ұжымдық оқыту және талдау . Оқушылар бірін – бірі толықтыру арқылы ортақ қорытындыға келеді яғни өзара сын тұрғысынан ойланады. Табыс критерийлерін пайдалану .
|
7. Тапсырманы талдау кезеңі (5минут) СТО әдісін қолдану
|
Әрбір топтан бір оқушы берілген тапсырмамен таныстырады ой бөліседі.Топ мүшелері толықтырулар жасап түгелдей жұмысқа тартылады.Жаттығуларды есептерді реакцияларды талдайды.
|
СТО әдісін қолдану оқушы өзін басқа оқушымен салыстырып өзіне сын тұрғысынан қарай отырып білімдерін бағалайды. Оқушының өзін –өзі бағалауы « бармақпен баға» тактикасы
|
8.Тапсырманы жинақтау кезеңі
( 5минут)
|
Топтар постерлерін қорғайды жалпы сынып оқушыларымен ой бөліседі Тақырыпты жинақтау арқылы берілген тапсырманы оқушылар толық меңгереді. Бір –біріне сұрақ қояды өзара жауап табады Әркім өзінің түсінігіне сын тұрғысынан қарау арқылы білімдерін бағалайды.
|
Сыни тұрғыдан ойлау . Оқушылар өзара бір –бірін бағалайды яғни формативті баға қояды.
|
9.Тапсырманы бағалау кезеңі
(1-2 минут)
|
Оқушылар қойған бағасын сын тұрғысынан талдайды. Өзіне қойған, көшбасшының , мұғалімнің қойған бағасымен қорытып толық баға қояды.
|
Өзінің бағасы, көшбасшының бағасы,мұғалімнің дербес бағасымен қорытып бағалау
|
10 Үйге тапсырма беру кезеңі
|
Қосымша АКТ дан Қазақстандағы силикат өнеркәсібі туралы материал жинау
|
Шығармашылық, өзіндік жұмысқа бағыттау,АКТмен жұмысты жандандыру.
|
Рефлексия
|
Стикерге жазу арқылы сабаққа деген көзқарастарын жазады
|
Келесі сабақтарда оқушының талап-тілектерін ескеру
|