Сабақтың тақырыбы: Киімдер тарихы, жіктеу.
Алжапқыш сызбасын құру үшін өлшем алу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: киімнің пайда болуы, қолданылуымен қоғамдағы ролі
туралы дұрыс түсінік қалыптастыру.
Дамытушылығы: алжапқыш құрастыру үшін кез- келген дене пішінін
дұрыс ала білуді үйрету.
Тәрбиелігі: Киім туралы эстетикалық тағам қалыптастырудыжалғастыру.
Еңбекте тәртіптілік пен саналылықты, жолдастық, өзара
көмекті тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі-иллюстрациялық
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Пәнаралық байланыс: математика, бейнелеу, тарих
Көрнекілігі: интеративтік тақта, сантиметрлік таспа,
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу;
Оқушыларды түгендеу, журнал толтыру;
Оқушылардың сабаққа дайындығын, құрал-жабдықтарын тексеру;
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
1-слайд
20сұрақтық тест алу
ІІІ. Актуалдау
2-слайд
“Киім – сұлулық ұғымының бір түрі”
М.Горький.
3-слайд
Бүгінгі сабақта не туралы айтылатынын білесіңдер ме?
Адамдар киген ең көне киім қандай болған?
Киімдер қандай жағдайда қолданылады?
Барлық жерге кез келген киімді киіп бара беруге бола ма?
ІV. Жаңа сабақ
а) дәптермен жұмыс
Киімдерді жіктеу. Киімдер тарихы. Алжапқыш сызбасын құру үшін өлшем алу.
ә) кестемен жұмыс
Киімнің жіктелуі
Формалық
Өндірістік
тұрмыстық
Әскери, полиция,
ұшқыш, сатушы
Санитарлық,
арнайы
Сәндік, күнделікті,
спорттық, халықтық,
үйде киетін
б) суреттермен жұмыс
интерактивтік тақтадан киімнің суреттерін көрсетіп, жіктеу
в) кестемен жұмыс
Киімге қойылатын талаптар:төзімділігі, гигиеналығы, әсемдігі, беріктігі
Киім өзіңе қонымды болуы үшін не істеу керек?
Алжапқыш сызбасын құру үшін бізге қандай өлшемдер қажет болады?
Есіңде сақта!
Өлшем алу үшін жеңіл киіммен түзу, еркін тұрып, белді белбеумен қынау керек.
Әйелдер киімінің өлшемі оң жақтан алынады.
Барлық ұзындықтар толық жазылады, еннің өлшемі жартылай мөлшерде алынады, себебі сызба адам пішінінің жартысына құрылады
V. Сарамандық жұмыс
Оқушылар бір бірінің өлшемдерін алдырып, кестені толтырту
Алжапқыш
өлшемі
|
Қысқарған белгісі
|
Өз өлшемім
|
Кеуде ұзындығы
Төменгі бөлігінің ұзындығы
Белді жартылай қамту
Мықынды жартылай қамту
Кеуде енінің жартысы
|
ҚҰ
ТБҰ
БЖҚ
МЖҚ
КЕЖ
|
|
Жұмыс барысындағы тәртіп, өзін-өзі бақылау, өзара көмек;
Оқытушының нәтижені тексеруі;
Орындалған жұмысты бағалау
VІ. Үйге тапсырма
Өз қиялыңмен алжапқыштың эскизін салып келу
Достарыңызбен бөлісу: |