ОБЛЫС: Маңғыстау
АУДАН/ҚАЛА: Жаңаөзен
АУЫЛ
МЕКТЕП: №19 орта мектеп
ПӘНІҢІЗ: Бастауыш сынып
ФИО: Нұрадинова Айжан Шырақбайқызы
Сабақтың тақырыбы: Жылу Фариза Оңғарсынова
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: Ең қымбат-адам ана екендігін түсіндіріп, оның мейірімі мен
жақсылығын түсіну, ананы сыйлай білу
Дамытушылық мақсаты: Баланың анаға деген құрметін арттыру. Сөздік
қорларын, тіл байлығын, шығармашылығын дамыту.
Тәрбиелік мақсаты: Анаға сый - құрмет көрсете білуге, ана жылуын сезінуге,
мейірімділікке тәрбиелеу.
Әдіс - тәсілі: сұрақ - жауап, топтық жұмыс, түсіндіру, мәнерлеп оқу, жалғастыра оқу, шығармашылық жұмыс.
Пән аралық байланыс: Қазақ тілі, бейнелеу, дүниетану, музыка
Көрнекілігі: Ф. Оңғарсынованың суреті, интерактивті тақта, суреттер.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық:
Қол ұстасып бәріміз
Жылылықты сезейік
Күндей болып әрқашан
Күлімсіреп жүрейік!
Үй тапсырмасын тексеру
Қабуснама – деген не? Қайқаус кім?
«Ата - ананы құрметтеу туралы» мәтінінің бөліктерінің шегін тауып оқу.
Үйге берілген "Ата - ананы құрметтеу"тақырыбына жазған шығармаларын оқу.
Өткен сабақты қорыту
Балалар, біз үшін осы өмірде не қымбат?
Ал, біз кімге қымбатпыз?
Бізді кім ерекше жақсы көреді?
Кім біз үшін отқа суға түседі?
Кім бізді асырайды?
Кім біздің жаманымзды жасырып, жақслғымызды асырады?
Әрине ол біздің ата-анамыз.
Сендер ата-аналарыңды қалай құрметтейсіңдер?
Өте жақсы, жарайсыңдар!
Жаңа сабақты меңгерту
Құт береке – атаң қымбат,
Аймалайтын - анаң қымбат.
Мейірімді - апаң қымбат...
- Бұл даналық сөзді жазған адамның кім екенін білеміз бе?(Қазыбек би).
- Жүректеріңнен шыққан жылы сөздерің, мейірімділік, жанашыр - лық сезімдерің кімге арналады?
- Балалар, кімнің суретін көріп отырмыз? (Фариза Оңғарсынованың суреті көрсетіледі).
- Фариза Оңғарсынованың қандай өлеңін білеміз?(«Білім керек бәріне»).
Фариза Оңғарсынова. "Жылу" өлеңі
Фариза Оңғарсынова - Атырау облысында Новобогат ауданында дүниеге келген. Атырау педагогикалық институтының қазақ тілі мен әдебиеті факультетін бітірген, көрнекті ақын, жазушы. (мәлімет беру)
Оқулықпен жұмыс
Өлеңді мәнерлеп оқу.
Жалғастыра оқу.
(Оқушыларға оқыту: іштей, дауыстап, тізбектей)
Сөздік жұмыс. (Дәптерге жазу).
Өң - бет, ажар, түс.
Жалғанда – дүниеде.
Ғұмыр - өмір.
Топтық жұмыс
І-топ
Кестемен жұмыс
Сұрақтар
|
Жауаптар
|
Берілген сөз
|
Қандай?
Кімнің?
Қандай?
Кімнің?
Ненің?
|
|
анам
құшағы
жанары
сүті
нұры
|
ІІ-топ
«Мәселені болжау» стратегиясы бойынша суретпен жұмыс (Сұрақ - жауап).
Күн, Ана
(Суреттегі байланысты анықтау).
- Берілген суреттер арасында қандай байланыс бар?
- Ақын ананы не үшін күнге ұқсатады?
- Ана мейірімі туралы не дейсің?
- Ана сүті туралы ше?
- Ананың алақаны қандай?
ІІІ топ. "Өлең ұйқастыру"стратегиясы
----------------------------------- сыйлаймын,
----------------------------------- тыңдаймын.
----------------------------------- аламын,
------------------------------------ баламын.
ІV-топ
«Даналық сөзден дән ізде» демекші, ана туралы мақал-мәтелдер жазу
Сергіту сәті
«Қарлығаш» әніне би қимылдарын жасау.
«Ойлан – жұптас талқыла» әдісі бойынша топтық жұмыс
І-топ.Менің анам тақырыбына эссе жазу.
ІІ-топ. Ана деген кім? Ол ақандай адам?
ІІІ-топ. Өлеңді мәнерлеп оқу.
ІV-топ. Ата-ана туралы өзің білетін өлеңді оқы.
Ән: Ана туралы жыр
Сабақты қорыту
Балалар бүгінгі сабақтан не үйрендік?
Фариза Оңғарсынова кім?
Бүгінгі сабақ седерге ұнады ма?
Рефлекция
Сабақтан алған әсерлерімізді көңіл-күй смайликтері арқылы білдірейік.
Ұнады Ұнамады
Үйге тапсырма:
"Жылу"өлеңін жаттау, талдау. Ана туралы шағын шығарма жазу.
Бағалау
Оқушылар білімін бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |