Сабақтың тақырыбы:Хайуанаттар бағындағы, болымсыздық шылау.
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Хайуанаттартуралы мәлімет беру, білгендерін қайталау, тереңдету. Емес болымсыздық шылаумен таныстыру, буындарды қайталау.
2.Дамытушылық: Оқушылардың сабаққа деген белсенділігін арттыру, ұйымшылдық, ізденушілік қасиеттерін дамыту.
3. Табиғатқа деген сүйіспеншілік сезімін дамыту, қамқарлық жасай білуге талпындыру, мейірімділікке баулу.
Сабақтың түрі:жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: әңгіме, суретпен жұмыс, түсіндіру, сұрақ- жауап.
Сабақтың көрнекілігі: хайуанаттардың суреттері, кестелер, Қызыл кітап, доп, оқулық.
Сабақтың эпиграфы: Түрлі аңдар мекен етіп, өніп өсіп жүреді бір-бірімен тілектес.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
Балалар бүгін сабақта жаңа сөздермен таныстырамыз, хайуанаттар бағында қандай аңдар тұрады? деген сұраққа жауап береміз. Сұраулық шылаулар және жуан, жіңішке дауысты дыбыстар қайталамыз.
Кезекшімен жұмыс.
-Сыныпта кім кезекші?
Сыныпта мен кезекші
Сыныпта кім жоқ?
Сыныпта бәрі бар?
Бүгін нешесі?
Ақпанның он жетісі.
Аптаның қай күні?
Бүгін сәрсенбі.
Үй жұмысын тексеру.
2- оқушыларға кәртішке беріп. Қалғандырымен доппен ойыны. «сөздерді қайталау».
Қала ма? көше ме? саябақ па? қыз ба? есік пе? үстел ме? орындық па?
Это окно ли? Это ручка ли? Это парта ли? Это газета ли? Это шар ли? Это человек ли?Это платье ли?
Это не дедушка. Это не театр, а дом. Это не школа, а дом. Не машина, трактор. Не дерево, а цветок. Не первый, а третий.
Қателерді тақтада бар ма? Земфира сөйлемдерді оқы. Бірінші орыс тіліне оқы, содан кейін қазақ тіліне.
Жаңа сабақ.
Біз хайуанаттар бағында келдік. Хайуанаттар бағында аңдар, құстар бар. Суретке қараңдар Мынау: жолбарыс, қасқыр, аю, қоян, маймыл, керік, піл, түлкі, тиін, арыстан, кірпі, түйеқұс.(хормен қайталамыз).
Қазір мен жұмбақтарды оқиын, сендер шешуінді айтасыңдар.
Жазында қанғиды, Летом бродит,
Қысында қалғиды.(аю) Зимой спит.
Болмайын деп жазда жем, Чтоб не съели его летом
Сұрғылт түсті көйлек киген, Был в рубашке серым цветом
Қыста ағарған қай аң? Зимой же в белый он фуфайке.
Білемісің? Ол ұзынқұлақ...(қоян) Кто он? Длинноухий...
Тігінші емес,тіге алмайды, Не портной, А всю жизнь
Инелерін тастамайды. (кірпі с иголками ходит.
Халық (қу) деп. Народ прозвал ее хитрой
Қылған күлкі, Она может псмеятся надкем- либо.
Айласы көп, В ней много сноровки. Это что?
Бұл не? (түлкі)
Орман ішінде- үйі, Живет он чащобе лесной,
Айлы түнде ұлиды жиі Часто воет под луной.
Торай тартуда тапқыр, Он в поросятах знает толк.
Таптындар ма? Ол ... (қасқыр) Угадали? Это ...
Жарайсыңдар.
Осыларды және тағы басқа хайуанаттарды біз тек суреттен, теледидардан көреміз. Қазақстандағы 835 жануардың, 22-түрі «Қызыл кітапқа» енгізілген. Осылар мүлдем жайылмасын деп қорықтар, бақтар ұйымдастырылады.
Сөздік жұмыс.
Сөздік дәптерлеріңді ашыңдар жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріңде жазыңдар.
Хайуанаттар бағы-зоопарк
Күтеді –ухаживают
Қорғайды- защищают
Ұнайды – понравился (-ась)
Аңдар-звери
Жабайы –дикие
Бір рет – впервые
Түйеқұс – страус (бойы 2м75см)
Диалог.
Қазір екі қыз сөйлеседі. Мұқият тыңдаңдар!
-Сәлем!
-Сәлем!
-Халің қалай?
-Жақсы.
-Сен қайда болдың?
-Мен хайуанаттар бағынада болдым.
- Хайуанаттар бағынада қандай аңдарды көрдің?
-Мен аю,керік, жолбарыс, қоян, арыстан, пілді көрдім.
-Саған қандай аңдар ұнайды?
-Маған тиін, түлкі, маймыл, қасқыр ұнайды.
-Ал, саған қандай аңдар ұнайды?
-Маған жолбарыс, піл, арыстан ұнайды.
-Сау бол! Сау бол!
Диалогты орыс тіліне аударыңдар. Қыздар не туралы сөйлесті?
Сергіту сәтін өткізу.
Оқулықпен жұмыс.
Оқулықтарыңды ашыңдар 83 бетте 2 тапсырма. Мәтінді оқимыз және орыс тіліне аударамыз.
Оқушыларды екі топқа бөлу:
1-топ:жуан сөздерді жазады
2-топ: Жіңішке сөздерді жазады.
Карточкалармен жұмыс.
Әр оқушыға карточканы беріп. Көп нүктенің орнына дұрыс әріптерді жазыңдар. Сөздерді орыс тіліне аударыңдар.
-Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болды? Бүгін не білдік, не істедік?
Үй жұмысын беру:
Бағалау. Қоштасу.
Достарыңызбен бөлісу: |