3-апта
Сыныбы:7
3-сабақ
Сабақтың
тақырыбы:
ЭЕМ
-де сөзбен әуендерді жазу және ойнату. Фонограф. Негізгі түсініктер.
Сілтеме:
Информатика-7сынып, 198-200 бет
слайд
Жалпы
мақсаты:
Мультимедиа бағдарламаларының жұмысымен таныстыру. Дыбыстарды жазу мен
ойнатуға үйрету.
Оқу нәтижесі:
1. Фонограф программасымен танысады.
2. Программаның мүмкіндіктерін көреді.
Тапсырма
көздері:
1.Техника құралдарын көрсету
2. сайттар
3. интерактивті тақта
4. оқулық
5. тренинг
Оқуға арналған
тапсырмалар:
Қосымша оқу үшін қараңыз. kk.wikipedia.org/wiki - Уикипедия — ашық
энциклопедиясы «Мультимедиа мүмкіндіктері»
www.google.kz/
Сабақ барысы:
Топқа бөлу. Түстер арқылы топтасу
Оқушылар 10 сұрақтан тұратын тест тапсырмасын компьютерде
орындайды. Компьютер бағалайды.
Жаңа сабақ
Дәптермен
жұмыс
Қызығушылықты ояту
1. Дыбыс жазу, музыка жазу деген не?
2. дыбыс жазудың қандай түрлерін білесіңдер?
3. Фонограмма жазу деген не?
4. Өз телефонымыздың диктофонымен дыбыс жазуға бола ма? Әр
оқушы телефонына дыбыс жазады.
Мәлімет жинау. 1 топ 198-201 беттер, 2 топ 202-205 беттер. Постермен
жұмыс.
Ендеше балалар компьютерде де фонограф, звукозапись программалары
арқылы дыбыс жазуға болады екен. Ал енді фонограф программасымен
жұмыс жасауды үйренейік. Пуск-все программы-стандартные-звукозапись
командасын орындаймыз.
Термин сөздермен жұмыс. Жеке жұмыс.
Оқулықтан термин сөздердің анықтамасын жазып алуымыз керек.
Практикалық жұмыс
Қансонарда бүркітші шығады аңға
Қансонарда бүркітші шығады аңға,
Тастан түлкі табылар аңдығанға
Жақсы ат пен тату жолдас — бір ғанибет
Ыңғайлы ықшам киім аңшы адамға.
Қанат, құйрық суылдап, ысқырады,
Салаң, етіп жолықса қайтқан ізі,
Сағадан сымпың қағып із шалғанда.
Бүркітші тау басында, қағушы ойда,
Іздің бетін түзетіп андағанда.
Томағасын тартқанда бір қырымнан,
Қыран құс көзі көріп самғағанда.
Төмен ұшсам түлкі өрлеп құтылар деп,
Қанды көз қайқаң қағып шықса аспанға,
Көре тұра қалады қашқан түлкі,
Құтылмасын білген соң, құр қашқанға.
Аузын ашып, қоқақтап, тісін қайрап,
Ол да талас қылады шыбын жанға.
Қызық көрер, көңілді болса аңшылар,
Шабар жерін қарамас жығылғанға.
Қырық пышақпен қыржыңдап тұрған түлкі,
О дағы — осал жау емес қыран паңға.
Жазғытұры
Жазғытұры ќалмайды ќыстың сызы,
Масатыдай ќұлпырар жердің жүзі.
Жан-жануар, адамзат анталаса,
Ата-анадай елжірер күннің көзі.
Жаздың көркі енеді жыл ќұсымен,
Жайраңдасып жас күлер ќұрбысымен.
Көрден жаңа тұрғандай кемпір мен шал
Жалбаңдасар өзінің тұрғысымен.
Ќырдағы ел ойдағы елмен араласып,
Күлімдесіп, көрісіп, ќұшаќтасып.
Шаруа ќуған жастардың мойны босап.
Сыбырласып, сырласып, мауќын басып.
Түйе боздап, ќой ќоздап—ќорада шу,
Көбелек пен ќұстар да сайда ду-ду.
Гүл мен ағаш майысып ќарағанда,
Сыбдыр ќағып, бұлаңдап ағады су.
Қорытынды
Үйге тапсырма
Көл жағалай мамырлап ќу менен ќаз,
Жұмыртќа іздеп, жүгіріп балалар мәз.
Ұшќыр атпен зырлатып тастағанда,
Жарќ-жұрќ, етіп ілінер көк дауылпаз.
Сөзжұмбақ шешу
1. Paint қандай редактор?
2. Аты бар бірқатар байттар тізбегі.
3. WordPad қандай редактор?
4. Кезкелген программаны іске қосу үшін қай батырмадан бастау
керек.
5. Ақпаратты қағазға шығаратын құрылғы
6. Компьютердегі дыбысты тыңдайтын құрылғы
198 бет оқу, мультимедиа мүмкіндіктеріне мәлімет жинау. Звукозапись
программасында бір жұмыс жазып электрондық жүйеде әкелу. Жұмыс:
өлең болуы мүмкін, әңгіме болуы мүмкін, Абайдың қара сөзі болуы мүмкін.
Рефлекция алу
Сөзжұмбақ шешу
1. Paint қандай редактор?
2. Аты бар бірқатар байттар тізбегі.
3. WordPad қандай редактор?
4. Кезкелген программаны іске қосу үшін қай батырмадан бастау керек.
5. Ақпаратты қағазға шығаратын құрылғы
6. Компьютердегі дыбысты тыңдайтын құрылғы
Сөзжұмбақ шешу
1. Paint қандай редактор?
2. Аты бар бірқатар байттар тізбегі.
3. WordPad қандай редактор?
4. Кезкелген программаны іске қосу үшін қай батырмадан бастау керек.
5. Ақпаратты қағазға шығаратын құрылғы
6. Компьютердегі дыбысты тыңдайтын құрылғы