Шымкент қаласы, № 16 жом, тарих және география пәні мұғалімі Калмурзаева Баян Турлыбековна
Ашық сабақтың қысқа мерзімді жоспары
Пәні: Қазақстан тарихы
|
Сыныбы: 9 »Ә»
|
Мерзімі
|
05.12.2015ж.
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында /1941-1945ж.ж./
|
Сабақтың мақсаты:
|
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақстандық жауынгерлердің майдандағы ерлігі туралы білу.
Жау тылындағы шайқасқан қаһарман партизандық қозғалыстың мән мағынасын меңгеру.
Қазақстандық Кеңес Одағының Батырларының ерлігіне өшпес құрмет сезімдерін ояту.
|
Күтілетін нәтижесі:
|
Қазақстанда ҰОС-сы жылдары жасақталған құрамалар мен бөлімдердің атауларын біледі.
Қазақстандық жауынгерлер мен партизандардың есімдерін, шайқас болған аймақтарды тапсырмалар арқылы меңгереді.
Ұлы Отан соғысы кезінде қазақстандықтардың ерлігі үшін берілген атақтар жайлы білімдерін тұжырымдайды.
|
Әдіс – тәсілдер:
|
«Караван», «Кім жылдам?»,« Ой толғау», «Джигсо»,«Өрмекші ұйясы»
|
Енгізілген модульдер:
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Оқыту мен оқуда АКТ пайдалану.
Оқытуды басқару және көшбасшылық
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу
Оқытуды басқару және көшбасшылық
|
Сабақтың ресурстары:
|
Топқа бөлуге арналған стикерлер, дидактикалық материал, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, оқулық, жіп,түрлі-түсті стикерлер, суреттер, «Қазақстан тарихы» оқулық, ҰОС-на қатысты карталар,плакаттар, маркерлер, ақ парақтар, қима қағаздар
|
Уақыты
|
Мұғалім іс – әрекеті
|
Оқушылар іс – әрекеті
|
Сабақтың ресурстары
|
Кіріспе
|
2- мин
2- мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Ынтымақтастық атмосферасын « Менің саған тілегім ....» тренинг арқылы қалыптастыру, оқушыларды белсенді тыңдау, қатысу-шыларды өзара байланыс-тыру. Сабақ барысында басқарушы рөлін атқарамын.
Топқа бөлу:
Психологиялық ахуалды реттеу мақсатында , топқа бөлемін. Қоржындағы «қызыл-жасыл-көк» стикерлерді таңдауды ұсынамын;
1-топ «қызыл» -«ЖАУЫНГЕРЛЕР»
2-топ « жасыл « -
« ПАРТИЗАНДАР»
3-топ « көк « - «БАТЫРЛАР»- деп белгілерін тауып отыруларын бағыттаймын.
«Бағалау парақтарын» таратамын.
|
Шеңбер құрып бір-біріне қолымен жасаған жесттер арқылы тілектерін білдірді. Көнілдері көтерілді, логикалық ойлау қабілеттері оянды.
Жеке таңдау жасайды. Топқа бөлініп, орындарына жайғасады, өз қызметтерін бөлісіп алады . Топтың аты бойынша қысқаша мәліметтер береді.
|
Қоржын
Түрлі-түсті стикерлер
Бағалау парақшалары
|
1-2тапсыр
ма
max 10
|
3-тапсыр
ма
max 15
|
4-тапсыр
ма
max 20
|
5-тапсыр
ма
max10
|
Нә-тиже-лері
|
|
|
|
|
|
5-8 мин
|
Үй тапсырмасын сұрау; » Караван» » әдісін қолданамын. Тапсырма ережесімен таныстырамын. Жеке, топпен жұмыс жасауын бағыттаймын. Әр топ бір-біріне бес сұрақтан жазуын сұранамын.
Уақыт белгілеймін.
Әр дұрыс жауапқа бір смайликтен беріп отырамын.
«Кім жылдам?» әдісі арқылы есте сақтау қабілеттерін тексеремін.
1-топ
|
Жылдар
сөйлейді
|
1919,1926
1931,1939
1940,1929
1932,1934
|
1919,1926
1931,1939
1940,1929
1932,1934
|
2- топ
|
Саясат.
Декрет.
|
Әскери коммунизм,
ЖЭС, ұжымдастыру, индустриаландыру
«Жер туралы»
«Бітім туралы
|
Әскери коммунизм,
ЖЭС, ұжымдастыру, индустриаландыру
«Жер туралы»
«Бітім туралы»
|
3- топ
|
Шығарма
лар.
Мақала-лар
аттары
|
«Тағы соғыс»,
«Даладағы аштық»
«Маса»,
«Бақытсыз Жамал»,
»Терме
|
«Тағы соғыс», «Даладағы аштық»
«Маса»,
«Бақытсыз Жамал»,»Терме»
|
|
Тапсырма ережесін түсінеді. Жеке, топпен үй тапсырмасына байланысты бес сұрақ құрастырады, сағат тілімен «түйеге» артып жібереді.
Өзара сұрақтарға нақты жауап береді.
Уақытты бақы-лап отырады.
Смайликтер алады.
Топтар «Кім жылдам?» ойыны арқылы есте сақтау қабілеттерін тексереді, жылдам жауап беруге дағдыла-нады.
Оқушылар өзара «Бас бармақпен» бағалады.
|
«Түйе» макеті
Кеспе қағаздар
Смайликтер
Интербелсенді тақта /АКТ/
бағалау парақтары
|
|
|
|
Жаңа сабақ таныстырылымы
|
3- мин
|
Жаңа сабақ:
«Ой толғау»
Визиаландыру және аудиаландыру тәсілі арқылы тақырыпқа байланысты бейнетаспаны көрсетемін
және жаңа тақырыптың мағынасын ашу мақсатында түрткі сұрақтарға жауап беруді ұсынамын.
Бейнефильм қандай оқиға жайлы?
Соғыс дегеніміз не?
Ұлы Отан соғысы қандай мемлекеттер арасында болды?
Ұлы Отан соғысы қай жылдары болды?
Фашизм дегеніміз не?
А. Гитлер деген кім ?
Немістер қандай мақсатты көздеді?
Мадақтаймын.
«Шапалақ» арқылы бағалауды ұсынамын
|
Слайттарды тамашалайды, тыңдайды.
Қызығушылығы оянып сұрақтарға сыни тұрғысынан ойлана жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады
«Шапалақ» арқылы өзара бағалайды
|
АҚТ,
суреттер
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |