Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2.А Ақпарат және оны өңдеу
|
Мектеп: №176
|
Күні: 28.04.2017ж
|
|
|
Сыныбы: 5
|
Қатысқандар
|
«А»
|
«Б»
|
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ақпаратты өлшеу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.2.1.2. Ақпараттың өлшем бірліктеріне қатысты, кило, мега, гига және терра префикстерін қолдану және анықтау.
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар:
Ақпараттың өлшем бірліктерінің шамаларын біледі, қолданады.
Оқушының басым бөлігі:
Бір өлшем бірліктен екінші өлшем бірлікке аудара алады.
Кейбір оқушылар:
Берілген ақпаратты өлшей алады, түрлендіреді.
|
Бағалау критерийі
|
Ақпаратты кодтайды.
Мәтіндегі ақпарат көлемін санайды.
|
Тілдік мақсаттары
|
Ақпараттың өлшем бірліктерін орынды пайдаланып, кило, мега, гига, терра өлшемдерін біле отырып, олардың маңызын түсінеді, орынды, тиімді аударады, өлшем бірліктерін атауымен атай отырып қолданады.
Диалог құру
Ақпараттың өлшем бірліктеріне ....... жатады.
«Нөл» мен «бір» .......
Ақпаратты өлшеудің келесі бірлігі ......
|
Құндылықтарға баулу
|
Қарым –қатынас жасау қабілеттілік,жауапкершілік, шығармашылыққа баулу, сыни тұрғысынан ойлау (тапсырмаларды орындау барысында).
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика (2 сынып. Ұзындық бірліктері).
|
Алдыңғы білім
|
Оқушылар калькулятор бағдарламасымен жұмыс істей алады.
Wordpad мәтіндік редакгорымен жұмыс істей алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі.
2 мин.
Топқа бөлу.
2 мин.
Үй тапсырмасын сұрау
«Білім жәрмеңкесі» әдісі
7 мин
|
(С) Ынтымықтастық атмосферасын орнату. Шаттық шеңберін құрып сабаққа сәттілік тілеу. Сынып оқушыларының назарын сабаққа аудару.
(С) «Cиқырлы қорап» қораптың ішінен математика және информатика пәніне қатысты өлшем бірліктер шығады.Сол өлшем бірліктер арқылы оқушыларды топқа бөлемін. ( см, дм, мм,км, гр,м), (бит, байт, Кбайт, байт,Гбайт,Тбайт)
1 топ. Математика
2 топ. Информатика
(Ж) Белсенді әдістердің бірі «Білім жәрмеңкесі» әдісі. Мектеп құралдарын таңдау арқылы мен сіздерге сұрақтар қоямын.
«Ақпарат» термині туралы не білеміз?
Сендерге қандай ақпарат тасығыштар белгілі?
Ақпараттың қасиеттерін атаңдар?
Қазіргі кезде ақпараттың қандай түрлері бар?
Ерте заманда қандай ақпараттың қандай түрлері бар?
Адам ақпаратты қандай сезім мүшелері арқылы қабылдайды?
|
|
Сабақтың ортасы
Қызығушылығын ояту
2 мин.
Топтық жұмыс
«Бірге ойлаймыз»
әдісі
6 мин
Жұптық жұмыс
«Практикалық тапсырманы орындау»
(15 мин)
Сергіту сәті
3 мин
|
Ендеше, бүгінгі тақырыбымызды ашу мақсатында презентация арқылы бейне көрсетілім көрсетемін.
Оқушылар презентациядағы материалды көріп бүгінгі тақырыптың мән-мағанасын өздері ашып береді.
Тақырыпты ашып, жаңа тақырыпты дәптерлеріне жазып алады
(Т) «Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы топтар
1 топ. Ақпарат көлемі
2 топ. Ақпарат өлшем бірліктері тақырыбында топтар постер қорғайды. Топтар бірін – бірі «Бағдаршам» арқылы бағалайды.
Жасыл түс - бәрін түсіндік
Сары түс –жартылай түсіндік
Қызыл түс - түсінбедім
(ЖЖ) Оқулықпен жұмыс
Компьютерде тәжірибелік жұмыстар жасату.
А деңгейі
Компьютерде сақталған ақпараттың көлемін қарап шығыңдар.
1. Пуск, Компьютер батырмаларын таңдаңдар.
2. Пайда болған терезедегі дискілердің бірін тышқанмен оң батырмасымен шертіп, Свойства батырмасын басыңдар
3. Дискідегі толған және бос орындардың көлемін қарап шығыңдар
4. Дәптерге дискідегі бос орынның байтпен, Кбайтпен, Мбайтпен және Гбайтпен өлшенген көлемін жазып алыңдар. Санау үшін калькуляторды қолдануға болады.
В деңгейі
1. А деңгейдегі тапсырманы орындаңдар
2. Документы бумасын ашыңдар
3. 1 Гбайт көлемді флешкаға қандай файлдардың сиятынын анықтаңдар.
С деңгейі
Сыныптарыңдағы барлық балалар туралы ақпараттың сендердің компьютерлеріңнің қай дискісіне сиятынын анықтаңдар. Көлемі 376 Кбайт мөлшерлі суреттер мен 10 беттік (әр қайсысы 64 символдық 48 жолдан тұратын) ақпарат мәтіндік файлда сақталған. Санау үшін Калькулятор программасын пайдаланыңдар.
«Мен жаңылмаймын» оқушыларды екі топқа бөліп жұп сан мен тақ сандарды айтқызу
|
http://go.mail.ru/search_video?sbmt=1493182762342&q= =657abf786a&s=Youtube
интербелсенді тақта, колонкалар
Кітап, постер, суреттер, маркерлер
|
Сабақтың соңы
5 мин
Рефлексия
2 мин
Үйге тапсырма
1 мин
|
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.
Ойлау дағдыларының деңгейі Қолдану
Бағалау кретерийі Білім алушы
*Ақпарат бір өлшем
бірліктен екінші өлшем
бірлікке аударады
Тапсырма
8 бит
|
____ байт
|
24 ГБ
|
_____КБ
|
16 байт
|
____бит
|
3ТБ
|
_____ГБ
|
1024 МБ
|
____байт
|
16200байт
|
_____КБ
|
Дескриптор Білім алушы
Ақпараттың бит өлшемін байт өлшеміне аударады;
Ақпараттың байт өлшеміін бит өлшеміне аударады;
Ақпараттың МБ өлшемін байт өлшеміне аударады;
Ақпараттың ГБ өлшемін КБ өлшеміне аударады;
Ақпараттың ТБ өлшемін ГБ өлшеміне аударады;
Ақпараттың байт өлшемін КБ өлшеміне аударады;
Ойлау дағдыларының деңгейлері Қолдану
Бағалау кретерийі Білім алушы
*Ақпарат көлемін есептейді
Тапсырма
«Алақай, жазғы демалыс аяқталды!» хабарламасының ақпараттық көлемін өлшеңдер
Дескриптор Білім алушы
Ақпарат көлемін есептей алады.
«Тазалық» ойыны.
Жаңа сабақты оқу. «Өзіңді тексер» тест
&4 Ақпараттың өлшем бірліктеріне қатысты, кило, мега, гига және терра префикстерін қолдану және анықтау.
|
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бере сіз?
|
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Мен осы әдісім арқылы өз мақсатыма жетемін деп ойлаймын. Оқушылардан алынған кері байланысына қарай түсінбей қалған сұрақтары бойынша келесі сабаққа, оқушы қабілетіне қарай тапсырмалар жоспарлаймын.
|
Оқушылар «Cиқырлы қорап» әдісін пайдаланып, үй тапсырмасын пысықтаймын.
Негізгі бөлімде топпен жұмыс жасап ынтымақтаса нәтижеге жетуге тырысады.
«Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы бүгінгі жаңа сабақтың тапсырмаларын орындайды. Өз ойларын ашық айтып, критерилерді басшылыққа алады.
|
Математика
(2 сынып. Ұзындық бірліктері).
Оқушылар жұптаса немесе топтық жұмыс жасау арқылы ұжымдық қарым-қатынас мәдениеті нығая түсті. Біріне- бірі көмектесіп, қиындықты ұжымдаса жеңіп, жеке тұлғалық құндылықтары дамиды.
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не ықпал етер еді? (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|