Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
«Біздің өміріміздегі алгоритмдер»
|
Мектеп: Қалдығайты ЖОББМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Н.М.Жубаниязова
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Алгоритмді сөз түрінде ұсыну
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Жоғарғы деңгей (қолдану, талдау)
|
Сабақтың мақсаты
|
5.3.2.2.Алгоритмді сөз түрінде ұсыну
Алгоритмді құруда командаларды айқын, нақты сөз түрінде жазылуын меңгеру
|
Бағалау критерийі
|
Барлық оқушылар
Сөздік алгоритмді құра білуді үйренеді.
Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды.
Оқушылардың басым бөлігі
Түсінеді, талдайды, білімін қолданады: сызықтық, тармақталған, циклдік алгоритмдер құруды меңгереді.
Кейбір оқушылар
Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: алгоритмнің жазылу формаларын салыстыра біледі.
|
Тілдік мақсаттар
|
Алгоритмді сөз түрінде жаза алады:
Алгоритм-алгоритм- algorithm
Форма-форма- form
Команда-қадам, әрекет-team
Атқарушы- исполнитель- еxecutive
Сөз – слова-word
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика, ағылшын, сурет
|
Құндылықтарға баулу
|
- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;
- өзгелердің мәдениетіне және көзқарасарына құрметпен қарау;
-жауапкершілік.
|
Алдыңғы білім
|
Оқушылар нені біледі?
Орындаушы және олардың командалары туралы біледі
|
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
15 мин
| -
Психологиялық дайындық. «Сені көргеніме қуаныштымын, себебі.......» оқушылар өздерінің қасындағы оқушылардың жақсы жақтарын айтады.
-
Топқа бөлу. Ұйымдастыру, оқушыларды үш топқа бөлу (алгоритм, команда, атқарушы белгісі арқылы 3 топқа бөлу).
«Сенемін, сенбеймін» стратегиясы арқылы үй тапсырмасын сұрау. Оқушыларға бір-бір кестеден таратып береді де ойынның шартымен таныстырады. Кестедегі тұжырымға сенетін болса, яғни тұжырым дұрыс болса «+» таңбасын, тұжырым қате болса «-» таңбасын қоюды ескертеді. Әр ұяшыққа сәйкес сұрақтар оқылады. Жауаптарды түзетуге болмайтындығын, түзету жасалса қате болып саналатынын ескертеді.
|
Тұжырымдар
|
«+» -сенемін,
«-» сенбеймін
| -
|
Алгоритм – алға қойған мақсатқа жету үшін орындалатын іс - әрекеттердің тізбектеліп орындалу.
|
| -
|
Алгоритмді жүзеге асырушыны орындаушы деп атайды.
|
| -
|
Кез келген алгоритм «басы» деген бұйрықпен бітеді.
|
| -
|
Алгоритмді графиктік түрде кескіндегенде енгізу және шығару мәліметтері параллелограмға жазылады.
|
| -
|
Блок-сызбада әр іс-әрекет фигуралардың көмегімен сипатталады.
|
| -
|
Алгоритм дыбыстық формада беріледі.
|
| -
|
Алгоритмді графиктік түрде кескіндегенде алгоритмнің басы және соңы эллипспен беріледі.
|
|
Бағалау критерийі:
5-7 балл
3-4 балл
1-2 балл
-
Миға шабуыл. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында топтарға әріптер беріледі. Сол әріптерден сөздер құрау керек (алгоритм, сөз, ұсыну). Бейнежазба қарау. (интербелсенді тақта)
|
Оқулық, көрсетілім-дер, кеспе қағаздар
|
Сабақтың ортасы
20 мин
|
Мазмұнды сызбамен (постер) жұмыс
1-топ Сөздік алгоритм дегеніміз не?
2-топ Сөздік алгоритмнің кемшіліктері мен артықшылығымен табады.
3-топ Сөздік алгоритмге мысал келтіру.
Дискриптор Білім алушы:
ҚБ: Екі жұлдыз, бір ұсыныс.
Білу.
-
Алгоритмнің қандай формасы бар?
-
Алгоритмді сөз түрінде ұсыну деген не?
-
Алгоритмді сөз түрінде ұсынудың қандай ережелері бар?
-
Алгоритмді сөз түрінде ұсынудың қандай артықшылығы мен кемшілігі бар?
ҚБ: Жарайсың!
Түсіну.
-
Неге алгоритмнің жазылу формалары көбіне орындаушыға тәуелді болады? Себебін түсіндір.
-
Неліктен сөздік алгоритмді қолдану тиімсіз?
-
Не үшін сөздік алгоритм мәтін түрінде жазылады?
-
Алгоритмді түрлі әдіспен жазу неліктен қажет?
Талдау.
Сөздік алгоритм мен графикалық алгоритмді салыстырып, кестені толтырыңдар.
Алгоритм түрлері
|
Ерекшелігі
|
Сөздік алгоритм
|
|
Графикалық алгоритм
|
|
ҚБ: Басбармақ.
Жинақтау. Сөзжұмбақты шешіңдер.
1.Алгоритмді орындаушы.
2. Бірнеше рет қайталанатын үдеріс.
3. Берілген есептің шығару жолын
|
|
|
|
|
|
1
|
А
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
Л
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
Г
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
О
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
Р
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
И
|
|
|
|
|
|
|
|
7
|
|
|
|
|
|
|
Т
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8
|
|
|
|
|
М
|
|
|
|
|
|
|
| адам, цикл, алгоритм, информатика, интернет, табиғи, ақпарат, қадам.
|
Кеспе қағаздар, дәптер, кітап
|
Сабақтың соңы
15 мин
|
|
А4, дәптер, кітап
|
Сабақ бойынша рефлексия
| -
Сабақ қызықты өтті, мен сабақта белсене қатыстым.
-
Сабақ қызықты болды, бірақ мен өзімді жақсы көрсете алмадым.
-
Тапсырмалар қиын болды, мен тапсармаларды толық орындай алмадым.
|
Үйге тапсырма
|
Алгоритмді сөз түрінде ұсыну тақырыбын оқып келу.
|
-
А -деңгейі. Жеке жұмыс (дәптермен). Оқушының үйден мектепке дейінгі жол жүру алгоритмін дәптерге жазыңыз. Дескриптор Білім алушы:
-
«Алға жүру» командасын қолданады;
-
«Солға бұрылу» және «Оңға бұрылу» командаларын қолданады.
-
В- деңгейі «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тапсырманы жеке оқиды, жұпта, топта талқылайды. Топтан бір оқушы баяндайды.
«Алға 1 қадам жүру», «Оңға бұрылу», «Солға бұрылу» командаларын орындай алатын Робот үшін «А» нүктесінен «В» нүктесіне жүретін жолдың алгоритмін құрыңыз. (топпен, жұппен жұмыс).
Д ескриптор Білім алушы:
1.командалар санын анықтайды;
2.командалар жүйесін қолдана отырып, әрекеттердің сөздік алгоритмін жазады.
-
С- деңгейі. Жеке жұмыс. Дәптерге алгоритмді сөзбен жазу.
-
y=a2+d2 формуласы бойынша есептеу алгоритмін қүрыңдар.
-
y=сх2-d формуласы бойынша есептеу алгоритмін қүрыңдар.
-
y=aв2-3 формуласы бойынша есептеу алгоритмін қүрыңдар.
Дискриптор Білім алушы:
-
Команда бойынша есепті шығарылу жолын жазады
Тізбектей орындай алады
Тұжырымдар
|
«+» -сенемін,
«-» сенбеймін
|
Алгоритм – алға қойған мақсатқа жету үшін орындалатын іс - әрекеттердің тізбектеліп орындалу.
|
|
Алгоритмді жүзеге асырушыны орындаушы деп атайды.
|
|
Кез келген алгоритм «басы» деген бұйрықпен бітеді.
|
|
Алгоритмді графиктік түрде кескіндегенде енгізу және шығару мәліметтері параллелограмға жазылады.
|
|
Блок-сызбада әр іс-әрекет фигуралардың көмегімен сипатталады.
|
|
Алгоритм дыбыстық формада беріледі.
|
|
Алгоритмді графиктік түрде кескіндегенде алгоритмнің басы және соңы эллипспен беріледі.
|
|
Тұжырымдар
|
«+» -сенемін,
«-» сенбеймін
|
Алгоритм – алға қойған мақсатқа жету үшін орындалатын іс - әрекеттердің тізбектеліп орындалу.
|
|
Алгоритмді жүзеге асырушыны орындаушы деп атайды.
|
|
Кез келген алгоритм «басы» деген бұйрықпен бітеді.
|
|
Алгоритмді графиктік түрде кескіндегенде енгізу және шығару мәліметтері параллелограмға жазылады.
|
|
Блок-сызбада әр іс-әрекет фигуралардың көмегімен сипатталады.
|
|
Алгоритм дыбыстық формада беріледі.
|
|
Алгоритмді графиктік түрде кескіндегенде алгоритмнің басы және соңы эллипспен беріледі.
|
|
Алгоритм
Команда
Атқарушы
А Л Г О Р И Т М С Ө З Ұ С Ы Н У
Достарыңызбен бөлісу: |