Сабақтың мақсаты: а Оқушыларды қоршаған әлемнің алуан түрлілігі және әдемілігімен таныстыру



жүктеу 80,5 Kb.
Дата23.11.2018
өлшемі80,5 Kb.
#24094
түріСабақ


Сабақтың тақырыбы: Бізді не қоршап тұр?

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларды қоршаған әлемнің алуан түрлілігі және

әдемілігімен таныстыру.

ә) Тірі және өлі табиғат заттары мен құбылыстарын бақылау, талдау.

б) Зерттеу жұмыстарының қарапайым дағдылары мен іскерліктерін қалыптастыру.



Көрнекілігі: альбом, қарындаш, табиғи материалдар, жиналған папка.

Сабақтың барысы:

Топсеруенге дайындық.

а) Топсеруеннің мақсаты мен міндеттері қойылады.

Ағаш, бұта, шөптерді бақылау.



  1. Қандай ағаштарды көріп тұрсыңдар?

  2. Жапырақтың түсі қандай?

  3. Бұталарға қараңдар? Олардың ағаштардан қандай айырмашылығы бар?

Топтық тапсырма.

1-топ. – Ағаштарды зерттейді.

2-топ. – Бұталар туралы әңгіме құрастыру.

3-топ. – Шөп туралы әңгіме құрастыру.

Сурет салу.

Өз өлкесінің табиғатының сұлулығын бейнелеу.



Пікірталас.

Қоршаған ортаға қалай қарау керек?



Қорытынды.

  1. Топсеруенде көргендеріңнен неге қуандыңдар, ал неге ренжідіңдер?

  2. Сабақ аяқталды.



Бекітілді:
Дүниетану

2 сабақ


Сабақтың тақырыбы: Адам және табиғат.

Сабақтың мақсаты: а) экология және адам өміріндегі оның рөлі мен туралы ұғым қалыптастыру.

ә) Табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

б) Оқушыларды эколог мамандығымен таныстыру.

Көрнекілігі: Кестелер, топшамалар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

Психологиялық дайындық.

«Табиғат» сөзіне топтастыру жасау.

ІІІ. Жаңа сабақ.


  • Оқулықпен жұмыс.

  • Суретте нелер бейнеленген? Не байқадыңдар?

  • «Экология», «эколог» сөздер жазылған кесте ілінеді?

(мағыналарын түсіндіру).

а) Оқулықпен жұмыс.

Экологиялық ережелермен жұмыс. Оқушылар экологиялық ережелерді толықтыру.

ә) Сергіту сәті.

ІҮ. Қорытынды.

  • Қалай ойлайсыздар, біз эколог бола аламыз ба?

  • Жер планетасы үшін сен қандай жақсылық істер едің?

  • Табиғат құбылыстары туралы өлеңдер оқу.

Ү. Үйге тапсырма беру.

Бекітемін

Дүниетану

3

Сабақтың тақырыбы: Адам – табиғаттың бір бөлігі.



Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға адамның дене мүшелері мен ішкі ағзаларын ажырата білуді үйрету.

ә) Адамның табиғаттың бір бөлігі екендігін ұғындыру.

б) Сөздік қорын дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: Адамның дене мүшелері, және «жануарлар» суреттері.

Сабақтың барысы: Психологиялық дайындық.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ. Жаңа сабақ.


  • Адам денесі қандай бөліктерден тұрады?

  • Адамның қандай ішкі ағзаларын білесің?

- Венн диаграммасын толтыру.

а) Оқулықпен жұмыс.

1. Мәтінді оқу, талдау

2. Практикалық жұмыс.

Оқушылар өздерінің денесінен дене мүшелерін көрсету.



  1. Жұппен жұмыс.

  2. Өздік жұмыс.

ІҮ. Қорытынды.

  • Адам дүниеге келген соң қалай дамиды?

  • Өз организміңнің құрылысын не үшін білуің керек?

Ү. Үйге тапсырма беру.
Бекітілді:
Дүниетану
Сабақтың тақырыбы: Адам өміріне не қажет?

Сабақтың мақсаты: а) Адам өмірінде ауаның қандай маңызды орын алатынын түсіндіру.

ә) Табиғатқа деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

б) Логикалық ойлау, бақылау, қорытынды шығара алу дағдыларын дамыту..

Сабақтың көрнекілігі: Кестелер, топшамалар.

Сабақтың барысы: І. Психологиялық дайындық.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ. Жаңа сабақ.

Оқулықпен жұмыс.


  • Оқулықтағы мәтінді оқу.

  • Мазмұнымен жұмыс.

Тірек-сызбамен жұмыс

Қажеттілік


су тамақ жарық ауа жылу


Тілек


Доп компьютер ойыншық машина

Дәптермен жұмыс.

Топтық жұмыс.

«Мен саған рахмет айтамын, Табиғат!» деген тақырыпта қысқаша эссе жазу.

Сергіту сәті.
ІҮ. Қорытынды.


  • Сен табиғатқа борыштысың ба?

  • Рефлексия (ойды жалғастыр).

  • Қызық .....

  • Толқыдым ......

  • Ойлануға тура келді .............

Ү. Үйге тапсырма беру.
-Мәтін бойынша түсінгенін айту. Бағалау


Бекітілді:
Дүниетану
Сабақтың тақырыбы: Адам және айналадағы дүние

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларды өздерін табиғаттың және қоғамның бір бөлігі екенін сезінуге үйрету.

ә) Табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

б) Адамның табиғаттан не алатындығын түсіндіру.

Сабақтың көрнекілігі:Адам, табиғат суреттері.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. «Өзім туралы бір ауыз сөз» тіл дамыту жаттығулары.



ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ. Жаңа сабақ.

  • Адам туралы айтыңдар?

  • Адам қоршаған әлемге қалай қарайды?

  • Адам өсімдіксіз және жануарларсыз өмір сүре ала ма?

Оқулықпен жұмыс.

Мәтінді оқу. /Тізбектей оқу/.

Дәптермен жұмыс.

Венн диаграммасын толтыру.

Адам Жануар


Адамның табиғатпен байланысын анықта:



Адам

Табиғат

ІҮ. Қорытынды. Бағалау.

  • Адам ақылды болғандықтан, ол қоршаған әлемде өзін қалай ұстау қажет?

  • Адам өміріне қажетті жағдайларға нелер жатады ?

Ү. Үйге тапсырма беру.

-Әр оқушы өзінің күн тәртібін құру.

-Мәтін бойынша түсінгенін айту. Бағалау
Бекітілді:

Дүниетану

Сабақтың тақырыбы: Адам өз өміріне қажетті жағдайларды қайдан алады?

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларды өздерін табиғаттың және қоғамның бір бөлігі екенін сезінуге үйрету.

ә) Табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

б) Сөздік қорын дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, портреттер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылар зейінін сабаққа аудару.



ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Мазмұнын сұрау.

  2. Ауызша талдау.

ІІІ. Жаңа сабақ.

  • Мәтінді оқу, талдау.

  • Тізбектей оқу.

  • «Адам – табиғаттың бір бөлігі» деген түсініктерін қорытындылау.

Оқулықпен жұмыс.

Мәтінді тізбектей оқыту.

Дәптермен жұмыс

Төмендегі сөздерді құрап оқысаң құрылыс материалдарының атауы шығады?


-Адамның жылуды, ауаны, жарықты, суды, тағамды табиғаттан қалай алатыны туралы не білдік?.

  • Киім тігу үшін адамдар табиғаттан нені пайдаланады?.

Ережелер құрастырып, дәптерлеріне жазу.

«Білімпаздар үшін» рубрикасы.



ІҮ. Қорытынды. Бағалау.

Ү. Үйге тапсырма беру. Сызба бойынша әңгіме құрау. Мәтінді оқып, түсіндіру.

Бекітілді:

Дүниетану

7 сабақ


Сабақтың тақырыбы: Адам еңбегімен даңқты.

Сабақтың мақсаты: а) Жаз бен күз мезгілдеріндегі адам еңбегі туралы түсініктерін қалыптастыру.

ә) Адам еңбегіне деген сүйіспеншіліктерін арттыру.

б) Сөздік қорын дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: Күзгі, жазғы картиналар.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.


  1. Мазмұнын сұрау.

  2. Сұрақтарға жауап алу.

ІІІ. Жаңа сабақ.

  • Адам не үшін еңбек етеді? (пікірталас)

  • Мәтінді оқу, талдау.

а) Оқулықпен жұмыс.

Тізбектей оқу. Мәтінді оқу барысында балалар білетіндерін түрту белгісімен белгілейді.

Білемін

Білгім келеді

Не білдім

/

?

+

Адам жаз мезгіліндебақ, бақшада қандай еңбек атқарады?

Ал күзде ше?

Дәптермен жұмыс.

ІҮ. Қорытынды. Бағалау.

- сұрақтарға жауап беру.



Ү. Үйге тапсырма беру.

- «Менің бақтағы, бақшадағы еңбегім» тақырыбына мәтін құрастыру.




Бекітілді:

Дүниетану

8 сабақ


Сабақтың тақырыбы: Сенің еңбегің.
Сабақтың мақсаты: а) Оқушылардың еңбек туралы алған түсініктерін кеңейту

ә) Еңбексүйгіштікке баулу, адам еңбегін сыйлауға тәрбиелеу.

б) Еңбектің адам өміріндегі маңызын түсіндіру.

Сабақтың барысы: І. Психологиялық дайындық.


  1. Қ.Мырза Әлидің «Өзің пісірген ас тәтті» өлеңі оқылады.

  2. Өлеңнің мазмұны талданады.

ІІІ. Жаңа сабақ.

  • Ақын өлеңі жалпы нені насихаттап отыр?

  • Үйдегі еңбек.Біз де үйде анамызға көмектесеміз: ыдыс жуамыз.үй және есік алдын сыпырамыз,төсек жинаймыз.Еңбек адамды шыңдайды.

  • Адам жастайынан еңбек етуге үйренуі тиіс.Жалқаулық адамды аздырады.

а) Мәтінмен жұмыс.

«Еңбек не береді?» сызбасын құрастыру. Суретпен жұмыс.

Мамандықтар туралы әңгіме жүргізу.

Сергіту сәті.
ә) Дәптермен жұмыс.

Топтық тапсырма.

Оқушылар үйде атқаратын жұмыстары туралы,яғни ата-аналарына,ересектерге қалай көмектесетіндері туралы айтқызу.
ІҮ. Қорытынды. Бағалау.

- Әрбір адам неге еңбектену керек?


Ү. Үйге тапсырма беру.

  • Болашақта қандай мамандық иесі болғың келеді? Сол мамандық туралы оқып,біліп келіңдер.


Бекітілді:

Дүниетану

9 сабақ


Сабақтың тақырыбы: Көкжиек. Көкжиектің негізгі және аралық тұстары.

Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларды тұсбағдарды қолдана білуге жергілікті белгілер бойынша бағытты анықтай білуге үйрету.

ә) Табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

б) Байқампаздық пен әуесқойлықтарын дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: тұсбағдар, альбом, қарындаштар.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.


  1. Мазмұнын сұрау.

  2. Сұрақтарға жауап алу.

ІІІ. Жаңа сабақ.

  • Көкжиек дегеніміз не?

  • Көкжиектің неше тұсы болады?

  • Мәтінді оқу, талдау.


Топтық тапсырма.

  • 1-топ. – Көкжиек тұстарын салу.

  • 2-топ. – Көкжиек суретін салу.

  • 3-топ. – Көкжиек тұстарын қалай анықтаймыз.

Дәптермен жұмыс.

Сергіту сәті.

ІҮ. Қорытынды. Бағалау.

Ү. Үйге тапсырма беру.

Мәтінді түсініп оқу.




Дүниетану

10 сабақ


Сабақтың тақырыбы: Жергілікті жерді бағдарлау.

Сабақтың мақсаты: Топсеруен.Жергілікті белгілер бойынша бағытты анықтау.

а) Жергілікті белгілер бойынша бағытты анықтай білуге үйрету.

ә) Табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

б) Байқампаздықтарын, сөздік қорын дамыту.



Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Мазмұнын сұрау.

  2. Сұрақтарға жауап алу.

ІІІ. Жаңа сабақ.

  1. Оқушылар көкжиектің негізгі төрт тұсын ажырату.

  2. Кеңістіктің көзге көрінетін бөлігі қалай аталады?

  3. Көкжиек сызығы дегеніміз не?

  4. Күн бұлтты болып, ал түнде поляр жұлдызы көрінбесе көкжиек тұстарын қалай табуға болады?

Практикалық жұмыс.

Оқулықпен жұмыс.

Мәтінді оқу, талдау.
Топтық тапсырма.

1-топ. – Сен ауылдан орманға оңтүстік жақтан кірдің, сен қайдарда қандай бағытпен қайтасыз?

2-топ. – Саяхатшылар саяхатқа шықты. Олардың бағыты шығыс жақ. Олар бағыттарын қалай анықтайды?

3-топ. – Жаңбырдан соң ғимараттың қай қабырғасы құрғайды? Неге?

ІҮ. Қорытынды. Бағалау.

Ү. Үйге тапсырма беру.
жүктеу 80,5 Kb.

Достарыңызбен бөлісу:




©g.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін қызмет
халықаралық қаржы
Астана халықаралық
қызмет регламенті
бекіту туралы
туралы ережені
орталығы туралы
субсидиялау мемлекеттік
кеңес туралы
ніндегі кеңес
орталығын басқару
қаржы орталығын
қаржы орталығы
құрамын бекіту
неркәсіптік кешен
міндетті құпия
болуына ерікті
тексерілу мемлекеттік
медициналық тексерілу
құпия медициналық
ерікті анонимді
Бастауыш тәлім
қатысуға жолдамалар
қызметшілері арасындағы
академиялық демалыс
алушыларға академиялық
білім алушыларға
ұйымдарында білім
туралы хабарландыру
конкурс туралы
мемлекеттік қызметшілері
мемлекеттік әкімшілік
органдардың мемлекеттік
мемлекеттік органдардың
барлық мемлекеттік
арналған барлық
орналасуға арналған
лауазымына орналасуға
әкімшілік лауазымына
инфекцияның болуына
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
саласындағы дайындаушы
ленген қосылған
шегінде бюджетке
салығы шегінде
есептелген қосылған
ұйымдарға есептелген
дайындаушы ұйымдарға
кешен саласындағы
сомасын субсидиялау