Сабақтың тақырыбы : Дененің салмағы. Салмақсыздық.
|
Павлодар облысы Баянауыл ауданы
Мектеп: №1 Майқайың жалпы орта білім беру мектебінің физика пәні мұғалімі
|
Сыныбы : 7а
|
Оқушылар саны :
|
Сабақта жоқ оқушылар саны:
|
Сабақ берудегі оқыту мақсаты:
|
-Салмақ-дененің Жерге тартылу салдарынан оның тірекке немесе аспаға әрекет ететін күш екенін түсіну
-Салмақтың анықтамасын және түсірілу табиғатын сызбада көрсете білу
- P= mg формуласы арқылы есептеу жүргізе білу
- ХБЖ –де өлшем бірлігін пайдалана білу
|
Сабақтың мақсаттары
|
Оқушылар істеу қажет :
-Ауырлық күші мен салмақтың айырмашылығын білу
- Тірек үстінде тұрған денеге әрекет ететін күштерді анықтап, сызба арқылы түсіндіру
-Аспаға ілінген денеге әрекет ететін күштерді анықтап, сызба арқылы түсіндіру
- Осы мысалдар арқылы салмақтың анықтамасын, белгіленуін,есептеу формуласын және өлшем бірлігін анықтау .
- Дененің салмағы мен тіректің реакция күші арасындағы байланысты анықтап,сызба арқылы түсіндіру
- P= mg формуласын есеп шығаруда пайдалану
-
|
Жетістік критерилері:
|
Оқушылар:
Дененің салмағын -векторлық, физикалық шама ретінде сипаттай алады
Эксперименттік тұрғыда тәжірибе жасап, салмақтың қай денеге түсірілгенін көрсете алады .
Ауырлық күші,салмақ,тіректің реакция күші арасындағы айырмашылықты ажырата алады.
P= mg формуласын пайдалана отырып теориялық білімдерін есеп шығару арқылы дәлелдей алады.
|
Теория мен практиканың арасындағы байланыс
|
Қарапайым тәжірибелерді келтіре отырып, теорияны меңгерту. Сапалық, мәтіндік есептер шығару арқылы білімді қорытындылау
|
Өз сенімділігін арттыру
|
Жұппен жұмыс істеу арқылы сенімділігін ояту. Оқулықпен жұмыс жасау және эксперименттік тәжірибелерді жасау арқылы өзіне және жолдастарына деген сыйластықты арттыру
|
Қосымша білім
|
Дене шынықтыру ,математика, технология
|
Сабақтың барысы
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері
|
Жоспарланған сабақтың іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Басталуы 0-2 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі . жылдамдық , күш , уақыт , масса (Физикалық шамалар арқылы топқа бөлінеді) Бар күшімізді жинақтап, барынша жылдамдықпен қимылдап, уақытымызды барынша үнемдеп, алған білімімізді массадай көбейтіп көңілді көңіл-күймен сабақты бастайық.
«Серпілген сауал» арқылы үй тапсырмасын тексеру. (Оқушылар шеңбер жасай отырып, бір-біріне сұрақтар қояды)
Сабақтың тақырыбына шығу .
Мұғалім:
Алдарыңда картон парағы, құм салынған дорбаша, резеңке жіп және күршекке ілінген жүк жатыр . Құм салынған дорбашаны картон парағының ортасына орналастырыңдар. Енді картон парағын екі қолдарыңмен сәл жоғары көтеріңдер. Назарларыңды картон парағының және құм салынған дорбашаның пішінінің өзгергеніне аударыңдар.
Резеңке жіпке жүкті бекітіңдер және бос ұшынан сәл жоғары көтеріңдер. Назарларыңды резеңке жіптің ұзындығы артқанына аударыңдар.
Келесі сұраққа жауап беріңдер: Картон парағының пішіні неге өзгерді? Резеңке жіптің ұзындығы неге артты?
Олай болса, бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы қандай? Дәптерлеріңе бүгінгі сабақтың тақырыбын жазыңдар.
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай деп ойлайсыңдар ?
|
Картон парағы,құм салынған дорбаша,резеңке жіп,жүктер
|
Сабақтың ортасы 2-15 мин
|
Жаңа тақырыпты меңгеру.
Оқулықпен жұмыс жасай отырып келесі тапсырмаларды орында
1- тапсырма .
1. Тірек үстінде дене тұр. Денеге бұл жағдайда қандай күш әрекет етеді? Ол не себепті құламай тұр?
2. Дене жіпке ілулі тұр. Денеге бұл жағдайда қандай күш әрекет етеді? Ол не себепті құламай тұр?
Топпен талқылай отырып, келесі сұрақтарды талқылаңдар.
2- тапсырма
І. - Салмақ дегеніміз не?
- Салмақтың белгіленуі
- Салмақты есептеу формуласы
- Салмақтың ХБЖ-дегі өлшем бірлігі
- Салмақты өлшеу құралы
3- тапсырма
ІІ. -Тіректің реакция күшіне сипаттама бер
-Тіректің реакция күшінің белгіленуі
-Тіректің реакция күшінің өлшем бірлігі
4- тапсырма
ІІІ. – Дененің салмағы мен тіректің реакция күшінің бағыты
- Дененің салмағы, тіректің реакция күші денеге әрекет ететін ауырлық күшіне қандай жағдайда тең болады?
5-тапсырма
ІV. – Асқын салмақ дегеніміз не?
- Салмақсыздық күй дегеніміз не?
|
|
Қолдану 16-23
|
Жұппен жұмыс.
Жұмыс дәптерімен жұмыс 1.Формуланы жазу
2.Еспті шығару.
3. Күштің болу себебі неден?
4.Күштің бағытын көрсету.
|
Жұмыс дәптер
|
Талдау 24- 40
|
Топпен жұмыс.
Карточкамен жұмыс. 1.Білеушенің басқа планетадағы салмағын анықтау.(постерге салу )
2.Эксперименттік есеп
Үй тапсырмасы
.
|
Карточкалр
|
Бағалау 41-42
|
Шығармашылық есеп.43-бет
|
|
Рефлексия 43-45
|
Венн диаграммасына салу. Ауырлық күші мен салмақ
|
|