Тақырыбы
|
Екі өрнектің қосындысының және айырымының кубы формулалары
|
Күні,айы: 29.01.2018
|
Мұғалімнің аты-жөні: Орынбай Зипа
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны:
|
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
7.2.1.10
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
7.2.1.11
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар бағдарлама талаптарына сай білім алады, екі өрнектің қосындысының және айырымының кубының
формуласын қолданып әр түрлі есептеулерді жеңіл шешуге және ықшамдауға мүмкіндік алады.
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар:
Оқушылар бағдарлама талаптарына сай білім алады, екі өрнектің қосындысының және айырымының кубының
формуласын қолданып әр түрлі есептеулерді жеңіл шешуге және ықшамдауға мүмкіндік алады.
Оқушылардың басым бөлігі:
Тақырыптың мазмұнын жетік түсінеді
Ойлау, есте сақтау қабілеттерін, өз беттерімен жұмыстануды дамыту.
Кейбір оқушылар:
Оқушылар тақырып жайлы түснік алаып оны қолданып есептер шығаруға үйренеді ,меңгереді оны топпен шығаруға үйреніп практикада қолданады
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақ әдебиеті, геометрия, география.
|
Қолданыла
тын ресурстар
|
Интерактив тақтасы, маркерлер, тақта, стикерлер, оқулық, плакат
|
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды түгендеу және сыныптың тазалығына мән беру
Олардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру
Геометриялық фигуралар нені білдіреді?
Психологиялық тест.
Үшбұрыш- көшбасщылық қасиеті басым, өздеріне өте сенімді.
Дөңгелек- өте аққөңіл, жылы шырайлы, жан-жағына жылы таратушы,қолы ашық, жомарт болып келеді.
Шаршы-өте ұстамды, қолға алған жұмыстарын соңына дейін аяқтайды, істеген жұмысы сапалы болады.
Түстеріне қара не айтуға болады?
Сары-түсті еркіндікті қалайтындар, арманы биік, қиялға берілгіштер ұнатады.
Қызыл түс тасыған күшті білдіреді. Шынайылықты жақсы көреді.
Жасыл түсті үйлесімділікті қалайтындар ұнатады. Бұл түс үмітті білдіреді.
|
Оқушылар топқа бөлінеді
Геометриялық фигураларды таңдап, пішініне қарай топқа бөлінеді.
|
Сабақтың кезеңдері
|
Жоспарланған жұмыс
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы(5 минут)
|
Оқушыларды топқа бөлу.
Үйге берілген тапсырмасын Сұрақ, диалогка түсіру.
1 Қандай қысқаша формуласын білесіңдер?
1) Екі өрнектің квадраттарының айырымы :
a2-b2=(a+b)(a-b)
2)Екі өрнектің қосындысының квадраты:
(a+b)2= a2+2ab+b2
3)Екі өрнектің айырымының квадраты:
(a-b)2 = a2-2ab+b2
4)Екі өрнектің қосындысының кубы:
(a+b)3= a3+3a2 b+3ab2+b3
5)Екі өрнектің айырымының кубы:
(a-b)3= a3-3a2 b+3ab2-b3
Топтар бір-бірін Үш шапалақ арқылы бағалайды.
|
Кеспе-қағаз
|
Сабақтың ортасы (30 минут)
|
«Кең ауқымды дәріс» әдіс
Мәтінді оқушыларға бөліп береді. Ұсынылған тақырып бойынша ақпаратты сыни талдайды. Постер қорғайды
Ⅰ топ: Екі өрнектің қосындысының кубы
Ⅱ топ: Екі өрнектің айырмасының кубы
ⅡⅠ топ: топ оқушылары екі тақырыптың өздері қалаған біреуін талдап алады
Топтар бір-бірін Үш шапалақ арқылы бағалайды.
«Кім жылдам»
Тақырып бойынша есептер шығару жүргізеді. Үш топ оқушылары тақтада жазылған есептерді жарыса шешеді.
№5.100 , №5.101
|
Маркерлер, оқулық, плакат
Тақтамен жұмыс
оқулық
|
Сергіту сәті
|
7. Сергіту сәті
Ауызша сұрақтар қойылады, топ оқушылары жауап береді.
Әлемдегі ең кішкентай құс-Колибри (5 см)
Дүние жүзіндегі ең үлкен шөл
(Сахара шөлі – Орталық-Солтүстік Африка)
Әлемдегі бірінші және ең үлкен ғарыш айлағы.
Байқоңыр .
Әлемдегі ең жас астана?
Қазақстан астанасы Астана қаласы
Қай жылы Қазақстан өз тәуелсіздігінің 20 жылдығын тойлады?
2011 жылы
|
Кім жылдам әрі дұрыс ?
|
Сабақтың соңы( 5мин)
|
«Серпілген сауал»
Тақырыптың түсіну деңгейін арттырады,талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізеді.
|
Сұрақтарға жауап береді. Оқушалар формуланы айтып, жазып көрсетеді
|
Бағалау
Үй тапсырмасы
|
Критерий бойынша бағалау
|
Мұғалім қорытындылап бағалайды
|
Рефлексия
|
|
Стикермен тақтаға көрсетеді
|