- “Ұқсас қосылғыштарды біріктіру”
- Дайындаған: Нұрлыбаев Ерлан.
- Тақырыбы: ”Ұқсас қосылғыштарды біріктіру”.
- Сабақтың мақсаты: а) Оқушылардың білімдерін дамыту.
- ә) Пәнге қызығушылығын арттыру.
- б) Уақытты ұтымды пайдаланып, көп есептер шығару.
- Сабақтың көрнекілігі: Слайдтар,кеспе қағаздар.
- Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
- Сабақтың барысы: Ұйымдастыру.
- 1кезең. “Үй тапсырмасын пысықтау”.
- 2кезең. “Сұрақ-жауап”.
- 3кезең. “Жаңа сабақ”.
- 4кезең. “Деңгейлік есептер( тақтамен жұмыс )”.
- 5кезең. “Біліміңді тексер (үлестірмелі қағаз)”.
- 6кезең. “Қорытынды”.
- 7кезең. “Үй тапсырмасын беру”.
- 1кезең.”Үй тапсырмасын пысықтау”.
- №1. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарыңдар.
- А) ab+ac+ad=a(b+c+d).
- Ә) 9a-6b+3c=3(3a-2b+c).
- Б) 6x+2x+3x=x(6+2+3)=11x
- №2.
- а) 56 ә) -90
- 2кезең: “Сұрақ-жауап”
- Өткен сабақты пысықтау
- Алгебралық өрнектің мәні дегеніміз не?
- Қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып, алгебралық өрнектерді қалай ықшамдаймыз?
- Ортақ көбейткішті жақшаның сыртына қалай шығарамыз?
- 3 кезең: “Жаңа сабақ”.
- Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып,әріп бөліктері бірдей қосылғыштардан құралған алгебралық қосындыны ықшамдауға болады.
- 1-мысал: 5а-9а+4а-11а алгебралық қосындысы берілген 5а,-9а,4а,-11а қосылғыштарының әріп бөліктері бірдей. Мұндай қосылғыштарды ұқсас қосылғыштар деп атайды. Тең қосылғыштар да ұқсас қосылғыштар болып табылады.
- Әріп бөліктері бірдей қосылғыштарды ұқсас қосылғыштар деп атайды.
- 2 мысал:Ұқсас қосылғыштары бар 3x-8x+7x алгебралық қосындысын ықшамдайық.
- 3x-8x+7x=(3-8+7)x=2x
- алғашқы өрнек ортақ әріп көбейткіш өрнектің ықшамдалған
- түрі
- Ұқсас қосылғыштарды қосу ұқсас қосылғыштарды біріктіру деп аталады.
- Ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін:
- 1)Олардың коэффициенттерін қосу керек.
- 2)Алынған нәтижені ортақ әріп бөлікке көбейту керек.
- Алгебралық қосындыда ұқсас қосылғыштардың әр түрлі бірнеше тобы болуы мүмкін . Мұндай жағдайда әр түрлі ұқсас қосылғыштардың астын түрліше сызып ,соған қарап біріктіреді.
- 3 мысал: 2,8х-7у+5,6+3у-4х-2 өрнегіндегі ұқсас қосылғыштарды біріктіріп,өрнекті ықшамдайық.
- Берілген қосындыдағы 5,6 және -2 қосылғыштары бос мүшелер деп аталады. Бос мүшелердің әріп бөліктері болмайды.
- 2,8х-7у+5,6+3у-4х-2=
- =(2,8-4)x+(-7+3)y+(5,6-2)=-1,2x-4y+3,6
- 4 кезең. “Деңгейлік есептер” (тақтамен жұмыс).
- А тобынан №779 , №780 , №781 (оңай есептер)
- В тобынан №790 , №791 , №793 (орташа есептер)
- С тобынан №801 , №802 (күрделі есептер)
- Есептерді оқушылардың білім деңгейіне қарай тақтаға шығарып орындату.
- “Сергіту сәті”
- “Ұқсастарын тап”
- 5 кезең. “Біліміңді тексер” (үлестірмелі қағаз).
- Әр топқа 3 есептен беріледі.
- №1 кеспе.
- Жақшаны ашып жазыңдар.
- 4a-(3b-c)=
- 2.Бос орындарға тиісті санды немесе әріпті қойып, теңбе теңдікті толықтырыңдар
- a(b+c)=ab+ c
- 3. Өрнектің мәнін табыңдар.
- 3(a+2b)= мұндағы а=3, b=-1
№2 кеспе. - №2 кеспе.
- Жақшаны ашып жазыңдар.
- x+(8y-z)=
- 2.Бос орындарға тиісті санды немесе әріпті қойып, теңбе теңдікті толықтырыңдар
- 1,2a*3b= ab
- 3. Өрнектің мәнін табыңдар.
- 5(3x-2y)= мұндағы x=1, y=-2
- 6 кезең. “Қорытындылау”.
- Әр топқа бес сұрақ.
- 1-топ. 1)Тік төртбұрыштың ұзындығы 6см , ені 4см ауданын тап?
- 2)Қандай түзулер қиылыспайды?
- 3)Ең үлкен төрт таңбалы санды және ең кіші төрт таңбалы санды ата?
- 4)Қандай бұрыш 90 градус бұрыш жасайды?
- 5)100 кг да неше грамм бар?
- 2-топ. 1)квадраттың қабырғасы 3см,ауданын тап?
- 2) 1 тоннаның екіден бір бөлігі қанша?
- 3)Үшбұрыштың периметрі қанша?
-
- 4)1 тонна мақта ауырма , 10 центнер темір ауырма?
- 5)ешқандай арифметикалық амал қолданбай ақ 666 санын 1,5 есеге арттыр?
- Жауаптары:
- 1-топ
- 24см2 2)паралель 3)9999ж/е1000 4)тік төртбұрыш 5)100000
- 2-топ
- 1)9см2 2)500кг 3)барлық қабырғаларының қосындысы 4)тең 5)999
- Қорытындылау:
- Өткен жаңа тақырыпты оқушыларға сұрақ қою арқылы қорытындылау.
- 7 кезең: Үй тапсырмасын беру.
- №783,792,800 есептер
Достарыңызбен бөлісу: |